Prijava

Vaša prijava

Pripremite se za izazove koje donosi porast temperature


Iako prognoze još ne najavljuju značajnije podizanje temperatura, iz Zavoda za javno zdravstvo ‘Dr. Andrija Štampar’ izdali su priopćenje za građene. U njemu možete pronaći niz savjeta kako vruće ljetne dane učiniti podnošljivijima.

Za vrijeme trajanja velike vrućine pridržavajte se preporuka lokalnih zdravstvenih ustanova i klonite se otvorenih prostora. Pokušajte rashladiti svoj dom tako da temperatura danju ne prelazi 32 stupnja, a noću 24 stupnja Celzijusa. Ovo je posebno važno za obitelji s malom djecom, starije osobe i osobe koje pate od kroničnih zdravstvenih problema.

Izbjegavajte izlazak na otvoreno od 10 do 17 sati, a ova preporuka posebno se odnosi na djecu, trudnice, starije osobe, srčane bolesnike i oboljele od šećerne bolesti.

Dario Drvodelić, Gorica, šetnja, park franje tuđmana (8)

Tijekom trajanja velikih vrućina trebalo bi izbjegavati naporan fizički rad, a ako se mora raditi onda je to najbolje činiti u najhladnije doba dana, što je obično u jutro između 4 i 7 sati.

Preporučuje se nošenje lagane, široke i svijetle odjeće od prirodnih materijala, ali i šešira širokog oboda, kapa i sunčanih naočala. Redovito treba koristiti i kreme sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja. Naročitu pažnju treba posvetiti zaštiti kože novorođenčadi i male djece koju treba mazati zaštitnim kremama s najvećim faktorom.

Iznimno je važno unošenje vode u organizam, a treba izbjegavati alkohol te napitke s previše kofeina i šećera. Izbjegavajte hranu bogatu bjelančevinama, a obroke smanjite i povećajte njihov broj.

Posebnu pažnju treba obratiti na starije članove obitelji koji žive sami. U vrijeme vrućih ljetnih mjeseci treba ih učestalije kontaktirati, a u slučajevima slabije funkcionalne sposobnosti čak i svakodnevno po nekoliko puta. One bi uza se trebale imati svoje osnovne podatke: ime i prezime, godinu rođenja, adresu stanovanja i broj telefona kontakt osobe, kojoj se može obratiti u slučaju potrebe.


Prvenstvo Hrvatske