FOTO Najbolji hrvatski orači i Gospodarski sajam privukli brojne posjetitelje
Najbolji orači iz cijele Hrvatske došli su danas u Veliku Goricu kako bi u dva dana pokazali vještine u oranju. Na 14. Državnom natjecanju u oranju snage su u Vukovinskom polju na površini od 15 hektara odmjerila 32 orača iz 16 županija, a natjecali su se u dvije kategorije: premetnjaka i ravnjaka.
Mihael Sklizović iz Rakitovice pobjednik je županijskog natjecanja orača Osječko-baranjske županije
-Ja sam već tri godine županijski prvak i ovo je za mene treće državno prvenstvo. Trebate imati bilo koji natjecateljski plug i simbiozu traktora i pluga i da se po gabaritima slažu, a morate imati i faktor sreće, sve ovisi o čovjeku. Parcele su dobro pripremljene. Moram pohvaliti organizatora, ovo je stvarno na vrhunskoj razini. – rekao nam je Sklizović.
-Iste su ocjene kod oranja traktorima i oranja konjima. Prvo se ocjenjuje otvaranje brazde, onda se ocjenjuje razor, bitno je da pravac brazde bude što bolji, da bude čista brazda. Onda se ide na naor, tri kruga se naprave konjima, onda se ocjenjuje čistoća brazde, naor se ocjenjuje koliko je ravan i kako je nalegla brazda jedna na drugu. Oranje mora biti bez rupa, svaka brazda zasebno se mora vidjeti. Ocjenjuje se zaoravanje biljnih zaostataka jer nakon oranja ne smije se vidjeti ni strnište ni trava. To su još i ulaz i izlaz, a postoji i kontrolna brazda koja se napravi prije samog oranja koja je ujedno i početak oranja. Do te brazde se dolazi i ne smije se izaći izvan brazde niti plug smije prije ući u brazdu. Dobije se zadano vrijeme u kojem se mora izorati cijela parcela, ako se kasni, dobiju se kazneni bodovi. – rekao nam je sudac Kucjenić.
– Nisam poljoprivrednik, ali me interesira da vidim kako to ide. Vidio sam pravce, brazde, ravnine kako su izvedene, je li kvalitetno ili nije. Ovo je hvalevrijedno, lijepo je da se ljudi druže i da se pokaže što se zna u poljoprivredi. –rekao je za kronike Velike Gorice Zvonko Milatović iz Starog Čiča.
Gradonačelnik Velike Gorice Dražen Barišić zahvalio je organizatorima, suorganizatorima i volonterima na uloženom trudu da ovo događanje dovedu u Veliku Goricu.
Velika Gorica je prošle godine organizirala Županijsko natjecanje u oranju i podnijela je zahtjev za održavanje Državnog natjecanja, a Hrvatska udruga za organizaciju natjecanja orača odobrila je zahtjev.
– Sama manifestacija osim promocije poljoprivrede i gospodarskog sajma ima i edukativni karakter jer natjecatelji usavršavaju svoje znanja u oranju. Naime, kvalitetno oranje može povećati prinose i do 8 posto u konačnoj obradi tla. Uvjeti su ovdje za manifestaciju i samo natjecanje više nego idealni. – rekao nam je zamjenik ministra poljoprivrede i predsjednik Hrvatske udruge za natjecanje orača Tugomir Majdak.
Nekoliko tisuća posjetitelja pratilo je natjecanje, a ima i onih koji se još uvijek sjećaju kako se nekada oralo konjima. -Sjećam se kao mali da je bilo kovača koji su znali naštemat plugove, nažalost sve ih je manje, to se treba sačuvati. Nekada je ovo polje bilo skroz obrađeno. –prisjetio se Ivica Hader.
Da sve prođe u najboljem redu brinuli su se i volonteri, turopoljski izviđači. –Naša su djeca ovdje u ulozi čuvara polja, pomažemo organizatorima i sucima u ispravnosti natjecanja, oni kontroliraju imaju li vozači traktora potrebu za pauzom ili servisom na traktoru, je li im pružena pomoć izvana, što ne bi smjelo biti. Nije težak posao, ali je mukotrpan na ovom suncu. –rekao nam je Alen Konjević, predsjednik Turopoljske udruge skauta TUR.
Pobjednici ovogodišnjeg natjecanja odlaze na Svjetsko natjecanje u oranju koje se sljedeće godine održava u prosincu u Keniji.
Foto: Zlatko Srbelj i Mario Žilec