FOTO I u mobi zna doći do konflikata
U suradnji s Odsjekom za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, Gradska knjižnica Velika Gorica dala je svoj doprinos ovogodišnjoj manifestaciji Dani europske baštine. U maloj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta održano je predavanje ”Moba – uloga zajednice u očuvanju i obnovi baštine” namijenjeno učenicima velikogoričkih srednjih škola.
Dr. sc. Tihana Rubić, doc. s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu istaknula je da su današnji primjeri mobe vidljivi kroz djelovanja dobrovoljnih vatrogasnih društava, kulturno-umjetničkih društava te stvaranjem urbanih vrtova.
– KUD-ovi imaju jako veliku važnost jer aktivno promiču, njeguju, revitaliziraju i obnavljaju neke elemente iz tradicijske prošlosti. Danas suvremena etnologiju i kulturna antropologija ne traži samo te tradicijske elemente u smislu koliko su obnovljeni i sačuvani, što je vrlo važno da se to čini, nego i kako se ti elementi iz prošlosti koriste danas.-istaknula je dr.sc. Rubić, doc.
-Taj fizički, teški manualni rad koji se obavljao u ruralnom području bio je olakšavan tom pjesmom koja danas čini vrijedan repertoar i prepoznaje se kao vrijedno kulturno naslijeđe i baština, jedna usmena tradicija, a to su različite pjesme, stihovi, šale, bećarci.- naglasila je dr.sc. Rubić, doc.
Moba je na hrvatskom području poznata još i pod nazivima suvez, sprega i ortakluk, a njezini oblici bili su prisutni i u Gradskoj knjižnici Velika Gorica.
Jedan od primjera mobe je i paljenje krijesa gdje je važno imati što veći i što ljepši krijes. U ovakvom ”natjecanju” spaja se više generacija. No istraživanja su pokazala, kako je istaknula dr. sc. Tihana Rubić, da je i u mobama znalo doći do konflikata i svađa jer često se događalo da se očekivanja u ispomoći i uzvraćena pomoć nisu podudarala.