Prijava

Vaša prijava

FOTO Život s dijabetesom može biti lijep


Udruga VG Dijabetičar u povodu Svjetskog dana šećerne bolesti, 14. studenog, sinoć je organizirala zanimljivo predavanje o uzročnicima i liječenju šećerne bolesti. U svijetu od dijabetesa boluje 415 milijuna ljudi, a u Hrvatskoj 250 tisuća.

Ova autoimuna bolest koju karakterizira povišena razina šećera u krvi, pojavljuje se u nekoliko skupina, a najpoznatije su tip 1 i tip 2. Od tipa 1 boluje svega osam posto dijabetičara i taj se tip otkriva u roku od 15 dana nakon oboljenja jer su simptomi uočljivi (obilno mokrenje, žeđanje, mršavljenje). Tip 2 je rašireniji i zahvaća čak 90 posto oboljelih od dijabetesa. Razlog tome je i što se kasno otkrije, tek 5-6 godina nakon oboljenja jer ovdje se simptomi pokazuju tek kasnije, a riječ je o progresivnom umoru i smanjenoj općoj otpornosti organizma. 

dijabeticari-predavanje-15

Dijabetes je bolest koja ne boli pa se i teško otkriva kada je u pitanju tip 2, no komplikacije koje nastaju ako se oboljeli ne paze, mogu biti kobne.

Šećerna bolest vodeći je uzrok sljepoće, amputacije nogu i bolesti bubrega – naglasio je Mladen Gregurević, dr. med. spec. internist iz KB Merkur, Sveučilišne klinike Vuk Vrhovac tijekom svoga predavanja ”Šećerna bolest – pojavnost i liječenje”. 

dijabeticari-predavanje-20

Broj oboljelih od šećerne bolesti rapidno raste, a glavni uzročnik dijabetesa je suvremen način života, odnosno brza prehrana i smanjena fizička aktivnost. Dr. Gregurević ističe da će oboljelih biti manje kada se počnu mijenjati naše životne navike i briga o zdravlju.

– Treba raditi na prevenciji pojavnosti same šećerne bolesti, prije svega tipa 2. Treba se više kretati, pokušati što pravilnije jesti, unositi manje kalorija, paziti na tjelesnu težinu. Ako u uredu moramo sjediti, na posao treba ići pješke ili biciklom ako možemo. Također treba redovito kontrolirati razinu šećera u krvi kod svog obiteljskog liječnika – rekao je dr. Gregurević.

Foto: Kronike Velike Gorice/Arhiva
Foto: Kronike Velike Gorice/Arhiva

S dijabetesom već 15 godina živi Milka Vitez, predsjednica Udruge VG Dijabetičar. Kaže da u početku bolest nije shvaćala ozbiljno, no ubrzo je počela mijenjati životne navike nakon upozorenja doktorice.

– Rekla mi je da ako neću mijenjati životne navike, morat ću koristiti inzulin i ja sam tada odlučila da ga neću koristiti i počela sam zdravije živjeti. Za dvije godine sam smršavila i skinula šećer koji mi je sada u granicama normale. Dobro ga reguliram prehranom. Redovito pijem lijekove. Svaki dan idem u šetnju, bez obzira pada li kiša ili snijeg. Tko prihvati da ima dijabetes i kontrolira ga, može živjeti lijepo – istaknula je Vitez.

dijabeticari-predavanje-23

Gotovo 80 posto oboljelih od šećerne bolesti je pretilo, a to je pokazatelj da je ovo ne samo medicinski, već i društveni problem, posebno kada se zna da za liječenje dijabetičara HZZO godišnje izdvaja 2,5 milijarde kuna, odnosno 12 posto svoga proračuna.

Udruga VG Dijabetičar ima 120 članova, no vjeruju da je oboljelih u Velikoj Gorici mnogo više pa pozivaju sve oboljele od šećerne bolesti da im se pridruže u prostorijama Crvenoga križa svakog petka od 10 do 12 sati kada mogu izmjeriti šećer. Ondje uz druženje i terapijsku edukaciju, koja je vrlo bitna, mogu doznati kako živjeti s dijabetesom.

dijabeticari-predavanje-21

Obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti i ove su godine uveličale članice VIS-a Danica svojim vokalnim izvedbama.



Priča o ribaru i zlatnoj ribici