LAG je lokalno partnerstvo. Zadatak mu je izrada lokalnih razvojnih strategija. Lokalne akcijske grupe dio su izvorne strategije pristupa LEADER. LEADER je od 1991. do 2007. imao status inicijative, a otad je integralni dio europske politike ruralnog razvoja.
Dionici uključeni u LAG najčešće su predstavnici lokalne samouprave i javnih ustanova, profesionalne organizacije i savezi (poljoprivrednika, malih poduzetnika i drugih djelatnika), udruge, razvojne agencije, dionička društva i poslovni inkubatori, mediji i istaknuti pojedinci.
Pristup LEADER govori kako, a ne što treba činiti. LEADER se sastoji od sedam elemenata. Shvaća ih kao načela koja treba slijediti u cijelosti. To su: održivi razvoj, prostorne osobitosti, široko uključivanje raspoloživih snaga, uspostava lokalnih partnerstava, integralnost, inovativnost, umrežavanje. Barem 50% članova LAG-a mora dolaziti iz poslovnoga i civilnog sektora. LAG udružuje partnere iz javnog i privatnoga sektora. LAG promiče dijalog.
Hrvatska mreža za ruralni razvoj (HMMR) aktivni je član Europske udruge LEADER za ruralni razvoj (ELARD). HMRR-ov Godišnji izvještaj za 2015.
Udruga ODRAZ (Održivi razvoj zajednice) članica je mreža CIVINET (Slovenija-Hrvatska), CROSOL (Platforma za međunarodnu građansku solidarnost Hrvatske), ECAS (Europska služba za građansku akciju), HMRR, ZEF (Zadruga za etično financiranje), LPZ-ZG i LPZ-ZŽ. Popis partnera Udruge možete pronaći ovdje.
Desetogodišnjicu osnutka HMRR je proslavio radno. Na Ključić Brdu u Kravarskom s LAG-om Zrinska gora – Turopolje i ODRAZ-om predstavili su rezultate projekta “Edukacijom, podrškom i promocijom do dobrog upravljanja na lokalnoj razini” i održali panel raspravu. Premijerno je prikazan film “Građani znaju najbolje – sudjelovanje građana u odlučivanju”.
Projekt je financiran sredstvima EU. Nositelj i koordinator Projekta je ODRAZ. Projekt se sastoji od aktivnosti edukacije (“Škola za dobro upravljanje i participativni razvoj”, modularni trening programi, obuka o analizi javnih politika i izradi izvještaja iz sjene), podrške (informiranje i pomoć organizacijama civilnog društva, lokalnoj samoupravi i drugim lokalnim dionicima u pripremi projekta te učenje iz dobre prakse) i promocije (izrada filma) s ciljem jačanja participativnog razvoja izgradnjom kapaciteta organizacija civilnog društva i lokalne samouprave. Cilj je projekta promocija dobrog upravljanja.
Panel raspravu “Građani u ruralnom razvoju – od LEADER-a do CLLD-a” moderirala je Lidija Pavić-Rogošić (ODRAZ/HMRR). Kao panelisti sudjelovali su Svjetlana Kasunić (HMRR), Višnja Jelić Mück (ODRAZ/HMRR) i Siniša Bukal (LAG Zrinska gora-Turopolje/HMRR). Pridružio im se Tugomir Majdak, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede.
Zaključeno je da se u Hrvatskoj ne provodi pristup CLLD (Lokalni razvoj vođen zajednicom) te da LAG-ovi imaju značajnu ulogu u animiranju ruralnih prostora u kojima lokalna zajednica promišlja razvoj svoga kraja, prenosi HMRR. U centralnom događaju proslave HMRR-ovog jubileja sudjelovao je i Tomislav Panenić. Panenić se osvrnuo na HMRR u prošlosti, ali je dao i svoje viđenje budućnosti, prenosi HMRR.
– Kroz LAG smo upoznali potrebe Gorskog kotara, povezali smo se, educirali i zajedno prijavljivali na projekte – prenijela je iskustvo Svjetlana Kasunić, osnivačica prvoga LAG-a, predsjednica HMMR-a. (VGD)
– U 20. stoljeću nismo se bavili ruralnim razvojem, selo nije bilo prepoznato kao potencijal i to je vrijeme kada država nije stajala iza ovakvog pristupa u kojemu “ruralci” uzimaju stvar u svoje ruke. Danas se broj ljudi i udruga povećava, radi se povezivanje građana s pristupom prepoznavanja potreba “odozdo” – rekla je Višnja Jelić Műck, predsjednica ODRAZ-a, bivša predsjednica HMRR-a. (VGD)
Iz ODRAZ-a poručuju da se pretpostavka da će odaziv ruralnog stanovništva u aktivnostima pristupa LEADER biti slab pokazala pogrešnom. Time se, kažu, pokazala vrijednost odlučivanja “odozdo”. Na nekim je područjima veći izazov bio uključivanje jedinica lokalne samouprave i njihovo razumijevanje za potrebu uključivanja građana u procese odlučivanja.
– Naši problemi nisu bili animiranje članova već jedinica lokalne samouprave jer su nas doživljavali kao samo još jednu udrugu koja će “sjesti” na proračun. Danas nas prepoznaju i imamo podršku, s obzirom na dobre rezultate – rekao je Siniša Bukal, voditelj LAG-a Zrg-Tur. (VGD)
“Građani znaju najbolje – sudjelovanje građana u odlučivanju“. Scenarij: Natko Stipaničev, Lidija Pavić-Rogošić, Višnja Jelić Mück, Zlata Mück Sušec; Režija, ilustracija, animacija, glazba: Natko Stipaničev; glas: Amanda Prenkaj; Produkcija ODRAZ – Održivi razvoj zajednice; 2016. 3’15”. Projekt “Edukacijom, podrškom i promocijom do dobrog upravljanja na lokalnoj razini” financira Europska unija. Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade RH. Sadržaj ovog animiranog filma isključiva je odgovornost ODRAZ-a i ne predstavlja nužno stav Europske unije i Ureda za udruge Vlade RH.