Ivica Dobrenić, Leo Brčić i Tihomir Opetuk tri su Velikogoričana članovi Bowling kluba TNT. Bowling klub TNT registriran je u Velikoj Gorici, a nastao je prije tri godine na inicijativu optimističnih entuzijasta koji su rekreativno odlazili na bowling. Nakon što su sudjelovali na nekoliko lokalnih amaterskih turnira, odlučili su osnovati klub jer im se to zaista svidjelo. Sastali su se, dogovorili i osnovali klub te priključili Hrvatskoj bowling ligi. Već dvije godine natječu se u istoj.
No, treba napomenuti da bowling nije klasično kuglanje, odnosno kuglanje nije bowling.
– To vam je velika razlika. Kuglanje je igra na devet čunjeva koji su složeni u romb i manji su. Kod bowlinga čunjeva ima deset i složeni su u trokut. Kugle su veće, bušene i imaju tri rupe, a kod klasičnog kuglanja ih nema, a kugle su lakše i manje. Razlike su drastične – ispričao nam je razliku između bowlinga i kuglanja Nikola Zorić, predsjednik Bowling kluba TNT.
S obzirom da su na širem području Zagreba u godinu i pol dana zatvorene sve postojeće kuglane, članovi kluba trenirati moraju u Vraždinu, Osijeku i u Sevnici u Sloveniji. Kako bi se što bolje i kvalitetnije pripremili za natjecanja, oni zbog treninga prijeđu stotine kilometara. Na jednom treningu u Varaždinu pridružila im se i naša ekipa i ondje su nam članovi Bowling kluba TNT pokazali kako se kugla na američki način.
– Često se putuje u Varaždin na treninge, a to nam iziskuje dosta troškova. Svaki tjedan prijeđemo 180 kilometara kako bi odradili treninge i kako bi se mogli kvalitetno natjecati u prvenstvu Hrvatske. Često putujemo i u Osijek. Financiramo se jedino putem kluba preko članarina i dobrovoljnih davatelja unutar kluba, sami od sebe – objasnio je Ivica Dobrenić, igrač Bowling kluba TNT i jedan od tri Velikogoričana koja igraju u klubu.
U Hrvatskoj bowling ligi postoji nekoliko natjecanja. Natjecatelji se mogu pojedinačno i u parovima ili ekipama natjecati u kupu i ligi. Bowling klub TNT u kratkom periodu osvojio je nekoliko naslova koji su u znaku trećeg mjesta. Osvojili su treće mjesto ukupne Hrvatske lige, treće mjesto u parovima i treće mjesto u veteranima. – Treniramo, borimo se, radimo i mislim da ćemo drastično napredovati već ove sezone. Čeka nas sad i pojedinačno prvenstvo i dati ćemo sve od sebe da budemo što bolji – o natjecanjima je rekao Nikola Zorić.
Rekorder kluba i dvorane u Varaždinu je Mario Stanec koji je prije desetak dana osvojio 299 bodova od mogućih 300. U 12 udaraca ostao mu je samo jedan čunj i to u zadnjoj igri. Do tada je rekord držao predsjednik Nikola Zorić koji je osvojio 297 bodova. – Prestigao sam čak i svog predsjednika koji je najbolji igrač našega kluba – rekao nam je Mario.
KUGLE I NAČIN BACANJA
Kod bowlinga postoje razne veličine i vrste kugli. Razlikuju se po veličini i težini, a postoje i amaterske za zabavu, profesionalne, asimetrične, simetrične. One su adaptirane svim dobnim skupinama, a mogu se bacati s jednom i s dvije ruke.
– To ovisi od igrača do igrača. Neki igrači koji su možda počeli bacati s jednom rukom vidjeli su da nemaju snage ili nisu savladali tehniku pa su prešli na dvije ruke. Onda su tu tehniku s dvije ruke usavršili do te mjere da im je jednostavno neprirodno bacati s jednom rukom. Obično igrači koji bacaju s dvije ruke imaju puno više rotacije, kugla im puno više skreće. No, takve performanse mogu postići i igrači koji igraju s jednom rukom – objasnio je Nikola Zorić kako se može bacati kugla.
Kada se počnete profesionalno baviti bowlingom onda morate imati kuglu izrađenu, odnosno bušenu točno po vašoj ruci. Kada primite kuglu od sedam kilograma ona mora prirodno stajati u ruci da ne trošite snagu na držanje kugle.
U bowlingu postoji i mnogo pravila koja određuju kada je udarac nepravilan. Ne smije se prijeći linija, a ako se prijeđe svira se nepravilan udarac, kao i kada kugla izađe iz kanala pa pogodi čunjeve.
– Vrlo je bitna preciznost i koncentracija. Ali to sve ovisi kakav vam je bioritam taj dan. Vi možete doći nabrijani, ali ako vam nije vaš dan, možete dubit na glavi, ali vam neće padati ono što vam treba pasti. Smirena glava, mirna ruka i jedan lijep izbačaj i dogodit će se idealan ulazak kugle među čunjeve, a preciznost je izuzetno bitna kako bi kugla ušla točno tamo gdje mora i pogodila svih deset čunjeva – rekao je Nikola Zorić.
DRESS CODE
Kao i većina sportova, i bowling zahtijeva dess code. Na stazu, tzv. approach ne možete doći u tenisicama i u trenirci ili trapericama.
– Morate imati cipele za bowling jer cipele se u principu moraju sklizati. Ovaj čudan položaj kod izbacivanja nije zbog toga jer se to nekome sviđa, to vam je zbog održavanja ravnoteže. Vi završavate na jednoj nozi, a na toj drugoj nozi klizite, kugla je teška i u principu vi bi se prevagnuli da ne bacate onu nogu iza i rukom se balansirate da ostanete u ravnoteži. Na službene utakmice morate doći u polo majici i štofastim hlačama – objasnio je Zorić.
Staza se maže uljem. Mazivo može biti vrlo kratko, ali i vrlo dugačko, s puno jedinica ulja i s malo. Postoji mnogo varijacija. – Postoje kugle za kratka mazanja, za duga, za puno ulja i za malo ulja. Tako da nije monotono i nećete doći s jednom kuglom i igrati s njom cijeli život – rekao je Zorić.
OBITELJSKI SPORT
Bowling je igra koja je potekla iz Amerike, to je komercijalan način igre koji je vrlo zarazan. Jednom kad probate vratit ćete se ponovno i drugi put.
– Bowling je poznat u svijetu kao obiteljski sport. Obitelji s djecom najčešće u popodnevnim satima dolaze odmarati, kuglati i uživati. Dobra je stvar što se ovim sportom mogu svi baviti, od male djece do starijih ljudi. Nije potrebna neka velika fizička sprema, a ujedno je zabavno i jača natjecateljski duh – na kraju nam je ispričao Ivica Dobrenić.