Diljem Hrvatske obilježen je Nacionalni dan hitne medincinske službe. U Velikoj Gorici građani su jučer imali priliku vidjeti kako se koristi automatski električni defibrilator koji može nekome spasiti život. U našem gradu postavljeni su na četiri lokacije – dva na Plesu, jedan kod Lidla i jedan na Tržnom centru. Kako se njime pravilno rukuje pokazali su djelatnici Zavoda za hitnu medicinu, ispostave Velika Gorica
– Kad građani otvore kutiju, defibrilator zvučnim zapisom govori što da rade. Prvo da postave elektrode, onda on analizira srčani ritam, ako je potrebno da se isporuči šok, onda će on davat dalje upute, znači da se svi oko unesrećenog odmaknu i da pritisnu tipku za isporuku šoka. Ako ne treba šok, on će dalje voditi reanimaciju običnim kompresijama na prsni koš. Čim se otvori kutija, poziva se dispečerski centar – objasnila je dr. Anja Golub iz Zavoda za hitnu medicinu, ispostava Velika Gorica.
Gospođa Karolina Svečak iz Velike Gorice zna kako pružiti prvu pomoć. Dva puta se našla u situaciji kada su osobe u njezinoj blizini trebale pomoć. Prvi put je pomogla čovjeku koji je slomio nogu, a drugi put epileptičaru koji je imao napad.
– Mobilizirala sam mu nogu i pozvala sam prolaznike, zaustavila sam ljude da pozovu hitnu pomoć. Čovjek je bio u nesvjesti i imao je totalni prijelom noge ispod koljena. Bila sam prisutna i kod čovjeka koji je imao epilepsiju. Isto smo bili upućeni kako to ide, ranijih godina smo učili u poduzeću kako se pruža pomoć u tom slučaju. Čovjek koji je imao napad je pao, samo smo ga okrenuli na desnu stranu i držali ga da se ne ozlijedi – ispričala je gospođa Svečak.
U Velikoj Gorici dva su tima hitne medicinske pomoći dežurna tijekom dana, a dva tijekom noći, no prostora za poboljšanje medicinska skrbi itekako ima.
– Za koji dan ćemo otvoriti internističku i kardiološku ambulantu gdje će naši sugrađani moći obavljati preglede u Velikoj Gorici i neće više morati ići u Zagreb. Financiramo i pulmološku ambulantu, sanitetski prijevoz. Imali smo dosta lošu situaciju, odnosno smanjeni broj timova Hitne medicinske pomoći, no sada ih imamo dovoljno. Zainteresirani smo i za sve ostale potereb koje imaju naši sugrađani. Velika Gorica se jako razvila u odnosu na medicinsku skrb i moramo redizajnirati Dom zdravlja koji mora postati medicinski centar – rekao je Dražen Barišić, gradonačelnik Velike Gorice.Stalna edukacija građana je nužna, pa uz to što trebamo naučiti kako koristiti automatski električni defibrilator, dobro je znati i kako sami sebi možemo pružiti pomoć. Tako doktorica Gale svim srčanim bolesnicima preporuča da teže fizičke poslove izbjegavaju od 6 ujutro do podneva jer upravo se u tom vremenu bilježi najveći broj srčanih udara.