Prijava

Vaša prijava

Provjerite razinu šećera u krvi


Velikogoričani su danas na Tržnom centru mogli provjeriti razinu šećera u krvi i krvni tlak. Akciji koju je u povodu Svjetskog dana šećerne bolesti 14. studenog organizirala Udruga VG dijabetičar odazvao se veliki broj prolaznika, njih gotovo tri stotine. Normalna razina šećera je do 6,5 natašte, a svi kojima su vrijednosti značajno povećane upućeni su da se jave svom liječniku.

video_5

Dijabetes – tihi ubojica

U većini slučajeva dijabetes se razvija polako i podmuklo, ne boli ali uzrokuje veliku štetu u organizmu; pacijenti često imaju problema sa srcem, očima ili bubrezima, učestalim gljivičnim infekcijama i oštećenjem živaca. Dodatna komplikacija su masnoće u krvi i povišeni krvni tlak.

„Šećeraši bi stoga češće trebali provjeriti krvni tlak, jer šećer štetno djeluje na krvne žile i dolazi do problema s cirkulacijom arterija. Ponekad jednostavno „prohodaju“ infarkt jer nisu osjetili simptome, odnosno nisu ni znali što se dogodilo – ističe patronažna sestra Zlata Karas.

Razinu šećera u krvi i krvni tlak Velikogoričani preventivno mogu izmjeriti i sutra od 10 do 12 sati na Tržnom centru te u trgovačkim centrima Billa, Konzum, Kauflandu te u robnoj kući. Ne stignete li – bez brige! Udruga u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa organizira mjerenje svakog petka od 10 do 12 sati u zgradi stare općine kod Muzeja Turopolja, a možete to učiniti i kod patronažnih sestara u velikogoričkoj ispostavi Doma zdravlja od 7,30 do 8,30 sati.

Mladi nisu dovoljno upoznati s dijabetesom

Udruga VG dijabetičar danas broji 70-ak članova. Uz redovita mjerenja razine šećera i krvi i krvnog tlaka, tijekom godine Udruga organizira brojna edukativna predavanja, a prvo slijedeće je u utorak u Pučkom otvorenom učilištu, s početkom u 19 sati. Predavanje naziva „Komplikacije šećerne bolesti na živčanom sustavu“ će održati doktorica Sandra Vučković Rebina.

video

„Cilj je upoznavanje javnosti s ovom bolesti i problemima koje uzrokuje. Nažalost, gotovo polovica dijabetičara nije ni svjesna bolesti, pogotovo mlađa populacija koja rijetko obavlja preventivna mjerenja. Stoga bi trebalo obratiti pozornost na simptome kao što su pojačana žeđ i glad, učestalo mokrenje, naglo mršavljenje li dobivanje na težini te opća slabost – ističe predsjednik Udruge Ivo Ferjančić.