Udruga osoba s invaliditetom Suncokret ovog petka od 14 i 30 do 17 sati u prostorijama Udruge u Cvjetnom naselju obilježit će Svjetski dan cerebralne paralize. Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize (HSUCDP), u okviru međunarodne suradnje i partnerstva sa Svjetskom inicijativom cerebralne paralize, ovu manifestaciju u Hrvatskoj koordinira već šestu godinu.
– Usprkos tomu što je cerebralna paraliza najčešći tjelesni invaliditet u djetinjstvu te da u svijetu živi 17 milijuna ljudi s cerebralnom paralizom, osobe s cerebralnom paralizom često su isključene iz zajednice i nevidljive u društvu. Slogan ove inicijative “JA SAM OVDJE” pokušava to promijeniti u šest područja: javna svijest, građanska prava, dostupnost medicinskih i terapeutskih usluga, kvaliteta života i obrazovanje – poručuju iz Udruge.
Cerebralna paraliza objedinjuje grupu neprogresivnih poremećaja pokreta i položaja nastalih uslijed oštećenja nezrelog mozga, najčešće prije rođenja, ali i tijekom ili nakon poroda. Uzroci su višestruki, no identificiran je niz faktora, odnosno slijeda događaja, koji dovode do cerebralne paralize od kojih valja izdvojiti prijevremeno rođenje, niska porođajna težina, trombofilija, insuficijencija posteljice, bakterijske ili virusne infekcije majke ili djeteta koje utječu na razvoj središnjeg živčanog sustava te dugotrajni izostanak kisika tijekom trudnoće ili poroda.
Najčešći oblik cerebralne paralize, od 80 do 90 posto je spastični, a ostatak su ataksični, distoni i miješani. Učestalost cerebralne paralize je jedno na 500 rođene djece u razvijenim zemljama, a višestruki poremećaji prisutni su kod više od četvrtine osoba s cerebralnom paralizom.Individualizirana terapija omogućava optimalni motorički razvoj djeteta i potencira mogućnost za učenje i adaptaciju.
– Djeca s cerebralnom paralizom mogu imati niz motoričkih i kognitivnih oštećenja: jedno od troje ne može hodati, jedno od četvero ne može govoriti, troje od četvero doživljava bol, jedno od četvero ima epilepsiju, jedno od četvero poremećaje u ponašanju, jedno od dvoje intelektualne teškoće, jedno od deset ozbiljno oštećenje vida, jedno od četvero problem kontrole mjehura, jedno od petero poremećaj spavanja, jedno od petero problem kontrole salivacije, jedno od troje displaziju kuka – poručuju iz Udruge.
Bez obzira na jačinu oštećenja, cerebralna paraliza je kompleksni invaliditet koji zahtijeva interdisciplinarni pristup i kontinuiranu podršku. Ono što je bitno naglasiti je da cerebralna paraliza nije bolest i ne može se izliječiti ali da se individualnim pristupom i tretmanom mogu ublažiti simptomi, spriječiti daljnje razvojne teškoće i znatno poboljšati kvaliteta života osoba s cerebralnom paralizom.
Objava Udruga Suncokret obilježava Svjetski dan cerebralne paralize pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.