”Prijelazna razdoblja tijekom školovanja – promjene i izazovi” naziv je tribine održane prošlog petka u Centru za djecu, mlade i obitelj povodom 11. tjedna psihologije. Na tribini se govorilo o polasku djece u školu, prelasku s razredne na predmetnu nastavu, zatim o prijelazu iz osnovne u srednju školu te o završetku školovanja.
– Mi smo izdali jedan vodič da pomognemo i roditeljima i budućim prvašićima kako da se pripreme u školi jer ondje uče puno stvari, od uopće ulaska u školovanje, sjedenja u klupi, slušanja učiteljice. Uče i socijalne vještine i obaveze kod kuće – rekla je Sanda Puljiz Vidović iz Centra za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica.Kod prelaska iz razredne u predmetnu nastavu više nema jedne glavne učiteljice ili učitelja, već je novi nastavnik kod svakog predmeta, učenici se često sele iz učionica i više je obaveza. – To je velika promjena i roditelji se s razlogom boje jer je nekoj djeci ovo razdoblje dosta teško pa malo i popuste u ocjenama – rekla je Puljiz Vidović.
No prijelaz koji izaziva najviše tegoba, prema istraživanjima, jeste onaj iz osnovne u srednju školu. Javlja se puno više predmeta i obaveza, nova sredina, novi profesori, novi izazovi. – To naročito osjećaju djeca koja su naučila izvršavati svoje obaveze i trebaju se naučiti nositi sa svim tim pritiscima.Nastavnica psihologije i stručna suradnica na 18. gimnaziji u Zagrebu, Ana Boban Lipić, govorila je o upravo o najtežem prijelaznom razdoblju za učenike – iz osnovne u srednju školu te iz gimnazije na fakultet.
– Adolescencija je specifično razvojno razdoblje, to je vrijeme kada se djeca odvajaju od svoje obitelji i kada im postaje važno društvo vršnjaka. Neki kažu da je to vrijeme bura i oluja u koje treba uklopiti školske obveze koje nisu male. Školski uspjeh također utječe i na odnose s ostalom djecom u razredu i na odnose s roditeljima. Škola na neki način utječe na sve aspekte života adolescenta – rekla je Boban Lipić.Tijekom prve godine u srednjoj školi većina djece uspije se snaći u novoj sredini i dobro se nosi sa zahtjevima, ali jednom dijelu djece treba kontinuirana podrška stručno-razvojne službe škole. – Drugi i treći razred su relativno mirna razdoblja srednjoškolca, a onda se u četvrtom razredu nađu pred jednom važnom životnom odlukom gdje trebaju odabrati budući fakultet koji će odrediti njihovu i osobnu, ali i profesionalnu budućnost – naglasila je Boban Lipić.
Odabir budućeg zanimanja nije nimalo lak, pogotovo jer su mladi ljudi sposobni raditi puno različitih stvari i mnogo toga ih zanima pa je jako teško odabrati samo jedno zanimanje.
Objava Nije lako biti đak, a najteže je onima koji kreću u srednju školu pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.