Zove se Aro, a ime je sam sebi dao s četiri mjeseca. Obožava ljude, posebno svoje ukučane s kojima voli pričati cijeloga dana.
Bok! – Prvo je što Aro ujutro kaže vlasniku Borisu Ceboviću, ujedno i predsjedniku Udruge uzgajatelja malih životinja Turopolje.
- Čim se ujutro ugledamo odmah me veselo pozdravi i pita kako sam. Nakon što mu odgovorim, slijede njegove papagajske epizode vratolomija i glumatanja - priča nam Cebović ističući kako nema tog novca za kojeg bi ga prodao.
ČLAN OBITELJI
- Njegova tržišna cijena je 2000 eura, ali ne možemo ga gledati na taj način. Aro je postao član obitelji. Uči pričati i drugu papigu. Toliko je drag da nam se uvukao pod kožu. Zapravo, niti sam ne znam je li muško ili žensko. Čak mislim da je žensko jer više voli mene nego suprugu, ali zbunjujuće je to što si je dodijelio muško ime - kaže vlasnik papagaja.
„AJD BOK!“
Aro najviše voli pozdravljati i zahvaljivati. Nakon što rano ujutro započne s pozdravom „Bok“, tijekom dana prigodno prijeđe na „Dobar dan“, dok navečer ukučane obavezno pozdravlja s „Ajd bok“.
- Zanimljivo da navečer nikada neće reći „Bok“, već mu je to isključivo ranojutarnji pozdrav. Nakon što padne mrak, uvijek nam, bez iznimke dovikne „Ajd bok!“. Često govori i „Hvala!“, osobito kada mu se pridaje pozornost koju kao i svatko jako voli - ističe Cebović.
MODROŽUTA ARA
Ova ljubazna papiga pripada porodici Modrožuta ara, lat. Ara ararauna.
I mužjak i ženka imaju žuta prsa i trbuh, a leđa i krila su plava, zbog čega im je i teško odrediti spol. Imaju veliki crni kljun, te plavi podrepak. Mladi su nešto manje građe. Modrožuta ara čest je ljubimac i veoma zahvalna ptica. Lako je pripitomljiv i oponaša velik broj riječi. Ženka nese 2 jaja, a period inkubacije traje 27 dana. Mladi napuštaju gnijezdo nakon 10 tjedana, a roditelje nakon 16 tjedana. Kupaju se tijekom cijele godine, a po zimi trebaju imati zagrijani prostor. Hrane se sjemenjem za velike papige uz puno badema, kikirikija i oraha, vitamina i minerala te u prehrani moraju imati 30 posto voća.
PAZI NA KILAŽU
- Aro jede sjemenke i sve vrste voća. Osobito voli orahe, bademe i lješnjake, ali mora paziti na količinu da se ne udeblja. To je premasna hrana od koje mu se može jetra zamastiti, a mogao bi, baš poput alkoholičara, dobiti i cirozu jetre. Važno je da ostane zdrav jer u tom slučaju živjet će između 80 i 100 godina - objašnjava Cebović.
Papagaj će u travnju napuniti četiri godine, a već je dostigao 80 centimetara, gotovo svoju maksimalnu visinu. Modrožute are, naime, mogu narasti oko 86 centimetara, a kad rašire krila raspon im se kreće od 120 do 140 centimetara. Teške su preko 1,5 kilograma.
KUNIĆ ŠAMPION IZLOŽBE
Aro je među 50-ak papiga i egzota koje do sutra u 14 sati možete posjetiti na 10. međužupanijskoj i 4. županijskoj izložbi malih životinja u Velikoj Gorici, u dvorani OŠ Jurja Habdelića. Osim njih, očekuju vas golubovi, kunići i perad. 44 uzgajatelja iz cijele Hrvatske izložili su više od 400 životinja iz 38 pasmina.
Šampion izložbe je kunić orijaš koji je pobijedio sve kuniće, golubove i perad. Pismonoša je šampion golubova, a pijetao Orpington šampion peradi. Ukupno je izabrano čak 50 šampiona čiji će vlasnici biti nagrađeni sutra u 12 sati.
Obavezno pogledajte i dvije patuljaste kamerunske koze, mužjaka i ženku, koje se u svom prirodnom okruženju, afričkom Kamerunu, popnu na kravu kako bi uopće mogle brstiti svoju omiljenu akaciju.
I naravno, ne zaboravite upoznati ljubaznog papagaja Aru iz naše priče, koji viseći na jednom noktiću ili kljunu pozdravlja baš svakog posjetitelja – i van je svake konkurencije!
-
Upoznajte papagaja Aru, srdačno će vas dočekati: „Dobar dan, kako si?“Pogledajte galeriju fotografija