Ivana Roginić je rođena Turopoljka odrasla u Donjem Podotočju kraj Novog Čiča, a onda se udala u Okuje gdje sada i živi. Svoj blog 50 Shades of hunger otvorila je prije skoro dvije godine, a idućeg mjeseca bit će točno dvije godine otkako piše i slika recepte. Za oko nam je zapelo i zanimljivo za ime, za koje je, priznaje, zaslužan suprug. “Dugo smo razmišljali, razgovarali o imenu i nikako da dođemo do ‘onog pravog’ kad je rekao ovo ime, to je bilo to, odmah mi je kliknulo. Htjela sam da bude malo drugačije, i mislim da smo to postigli. Ne, ne radi se o omiljenoj knjizi, kao ni filmu, no u to vrijeme film je bio aktualan pa je i to malo pripomoglo da mi se ime svidi, moram priznati.”
Ivana nam govori kako joj ideje za recepte dolaze sa svih strana. „Nešto dolazi s interneta, nešto iz starih bilježnica s receptima i kuharica, nešto od ljudi oko mene, a dobar dio toga iz glave, to mi je i najdraže. Volim smisliti nešto svoje, ili izmijeniti po svom neki već postojeći recept. Vrlo rijetko se držim nekog recepta baš u potpunosti.” U njenim receptima prvi mogu uživati članovi obitelji za koje kaže da su ujedno njeni najveći kritičari i najvjernija publika. „Većinom vole sve, no ako im nešto i nije fino, ne ustručavaju mi se to reći, i to mi je super. Nekad je nemoguće pogoditi svačiji ukus jer nas je 5, uz supruga tu je još i troje naših malih klinaca, a ukusi su hvala Bogu različiti. No klinci uglavnom vole veliki dio svega što im spremim.”
Iako se na njenom blogu mogu pronaći i slani i slatki recepti, Ivana je više tip za slano, a slatko voli u umjerenim količinama. “No što se same izrade tiče, tu ipak više volim slatko, kreativnija sam sa slatkim i imam puno više ideja. Izrada slastica moja je ljubav.” Ivanu i njen blog 50 Shades of hunger možete pratiti na Facebooku i Instagramu, a nedavno je uz pomoć supruga pokrenula i YouTube kanal, gdje planira snimati razne zanimljive kratke videe.
Desert u čaši
POTREBNI SASTOJCI
- 1l mlijeka
- 3 pudinga od vanilije
- 150 gr šećera
- 2 žličice arome vanilije
- 2 vanilin šećera
- 125 gr maslaca
- 2 vrećice praha za šlag
Podloga:
- 200 g petit keksa
- 100 g otopljenog maslaca
PRIPREMA
Pudinge, šećer i vanilin šećer pomješajte s malo mlijeka, a ostatak mlijeka zavrijte s aromom vanilije. Kada mlijeko zavrije, dodajte pripremljenu smjesu s pudingom i kuhajte na laganoj vatri neprestano mješajući dok se ne zgusne. Ohladite. U ohlađenu kremu umiksajte maslac sobne temperature, a zatim i prah za šlag (znači prah! stavljate direkt u kremu)…miksajte dok krema ne postane pjenasta (na najvećoj brzini)
Isti postupak je za kremu od maline, samo umjesto pudinga od vanilije stavim puding od maline, i umiksam cca 1 šaku svježih malina na kraju.
Podloga: Kekse i maslac promiješati i po 2 čajne žličice smjese utisnuti na dno čašica. Zatim puniti sa kremom od vanilije, preko nje dresir vrećicom i nastavkom sa ukrašavanje istisnite kremu od maline. Ako imate viška svježih malina, ukrasite još i njima.
Cheesecake sa šumskim voćem
POTREBNI SASTOJCI:
Podloga:
- 300 g mljevenih petit keksa
- Cca 100 g otopljenog maslaca
Krema:
- 500 g svježeg posnog sira
- 2-3 žlice milerama
- 100 g šećera u prahu
- 400 g šumskog voća + 100 g šećera
PRIPREMA
Za podlogu pomiješati kekse i maslac i utisnuti smjesu u kalup ili odmah na tanjur za posluživanje, samo prije stavite obruč od kalupa za torte. Moj je promjera 26 cm. Stavite u hladnjak dok pripremite kremu. Sir i mileram pomiješajte, dodajte šećer u prahu, količina šećera je odokativna, stavite po svom ukusu. Šumsko voće prokuhajte sa šećerom desetak minuta, dok se ne počne raspadati. Pustite da se ohladi.
Jedan dio kreme od sira stavite na podlogu od keksa, zatim preko toga par žlica šumskog voća, sa štapićem lagano umiješajte u sir i zatim drugi dio kreme od sira prelijte preko. Ostatak šumskog voća možete na isti način staviti na vrh torte, sa štapicem lagano umiješajte na sir, da dobijete pomalo mramorni izgled. Ukrasite po zelji.
Stavite hladiti barem 2-3 sata, najbolje preko noći.
Paradajz juha / juha od rajčice
POTREBNI SASTOJCI
- 0,5 l pasirane rajčice (domaće po mogućnosti)
- začini (sol, papar, bosiljak, može i origano)
- malo brašna i ulja ili svinjske masti za zapršku
- po želji tjestenina/rezanci, kiselo vrhnje
PRIPREMA
Napraviti laganu zapršku, ja je radim odmah u posudi u kojoj ću kuhati juhu. Kad napravim zapršku, prelijem sa cca 2 dcl vode i miješam brzo da ne dobijem grudice. Zatim izlijem pasiranu rajčicu, dodam začine i kuham 15-ak minuta na laganoj vatri. Pred kraj dodam malo tjestenine, špageta ili što već klinci požele, no može i bez toga – ja stavljam zbog njih.
Kod serviranja preporučam u tanjur juhe staviti žlicu kiselog vrhnja, i posuti sa još malo bosiljka (ako nemate svježi, može i sušeni). Također, domaći prepečeni kruh isto je odličan dodatak.
Objava Ivana iz Okuja koja se krije iza bloga ’50 Shades of hunger’ s nama je podijelila tri recepta pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.