Prijava

Vaša prijava

U Buševcu udaraljke iz Indonezije, australski didgeridoo, usna harmonika, naštimane flaše…

[]

Tradicijska glazbala, ali i tradicionalne pjesme i napjevi i ove su godine svoj dom pronašli u Buševcu. Međunarodni festival tradicijskih glazbala postao je punoljetan! Iako možda nisu u Buševec, zbog epidemiološke situacije, stigli glazbenici iz cijelog svijeta, zato su stigli instrumenti! I to kakvi!

Čarobne indonezijske udaraljke

Pozornicom je dominirao orkestar gamelan, indonezijskih udaraljki s otoka Jave na kojima se predstavio ansambl Jaman Suara koji djeluje pri veleposlanstvu Indonezije.

„To je orkestar brončanih udaraljki s otoka Jave, a naše ime u prijevodu znači „doba zvuka“. Orkestar svojim nazivom obuhvaća vrijeme i zvučanje, dva aspekta koji u glazbi za gamelan imaju dijametralno suprotan tretman u odnosu na klasične zapadno-europske tradicije“, govori nam umjetnička voditeljica orkestra Julija Novosel koja je ovaj čarobni instrument izučavala dvije godine u Jakarti. Orkestar inače djeluje i svira u Veleposlanstvu od lani, ima ih 10-tak,a primaju i nove članove, te su sudionici smotri, raznih festivala i koncerata.

Goluban na usnoj harmonici, Lapaine na didgeridoou

U Buševec je stigao i naš nagrađivani blues glazbenik, Tomislav Goluban na usnoj harmonici koji je publici predstavio sve ljepote ovog malenog džepnog instrumenta, dok je s dva australska instrumenta, didgeridooa stigao i Dubravko Lapaine. U Buševcu su nastupili glazbeno-ljubavni par Vanesa Petrac i Ivan Marojević, poznatiji kao “Cura i dečko” s obradom tradicijskih pjesama uz gitaru, a na neobičnom je instrumentu, dobro naštimanim bocama zasvirao i Dalibor Mateša, profesor klavira koji je tipke zamijenio bocama te nastupa kao ulični svirač.

Održan seminar sviranja tradicijskih glazbala

Predstavili su se publici i sudionici seminara sviranja tradicijskih glazbala koji je sklopu festivala održan u Buševcu pod vodstvom vrsnog glazbenika iz Lada, Stjepana Večkovića. „Seminar je okupio desetak sudionika iz svih krajeva Hrvatske, neki do njih već sviraju, neki su prvi put uzeli instrument u ruke, bilo je vrlo korisno i zanimljivo“, rekao je Večković koji je mlade svirače podučavao sviranju slavonske samice, ličke dangubice, četveroglasnim dudama i slavonskim gajdama.

Foto: Irena Rožić

U programu su nastupili i članovi OSS-a Buševec s pjesmama iz Podravine te tako zatvorili odličan festival koji, usprkos zdravstvenoj krizi, nije bio nimalo slabiji nego svih godina do sada.

Rožić: Narasli smo i ponosni smo!

„Kad smo krenuli u ovaj festival cilj nam je bio potaknuti mlade ljude na sviranje tradicijskih instrumenata. Postepeno smo rasli, vidjeli da ljude to interesira, da uživaju i svake se godine trudimo biti što bolji. Lani smo imali i internacionalnu kuhinju, povezali smo se drugim festivalima po Hrvatskoj i trudimo se predstaviti raznolikost instrumenata i kultura diljem svijeta“, ispričao je predsjednik OSS-a Buševec Nenad Rožić koji otkriva kako su ove godine trebali stići i gosti iz Mexica, Kostarike i Alžira, no vjeruje kako će se rado odazvati nagodinu.

Odličan festival okupio je i brojnu publiku koji su dva sata, pod maskama, uživali, pljeskali i upijali znanje i raznolikost jedinstvenog glazbenog jezika koji ne poznaje granice.

Objava U Buševcu udaraljke iz Indonezije, australski didgeridoo, usna harmonika, naštimane flaše… pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.