Svake veljače se obilježava Dan sigurnijeg interneta koje organizira udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije. Cilj ovog obilježavanje je promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima.
Upravo na ovaj dan se više tisuća ljudi diljem svijeta udružuje s jednakim ciljem – sudjelovanje u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu. Ovogodišnja tema je „Zajedno za bolji Internet” koja poziva sve sudionike na promišljanje i brigu. Bez obzira jesmo li djeca i mladi, roditelji i skrbnici, učitelji i socijalni radnici, ili čak i predstavnici industrije, zakonodavci i političari, svi imamo veliku ulogu.
Podaci i dalje zabrinjavajući
Nova europska studija o djeci i internetu provedena je u 19 zemalja i što se tiče Hrvatske, pokazuje neke pozitivne brojke. Konkretno, u Hrvatskoj čak 96% djece barem ponekad dobiva savjete o sigurnom korištenju interneta od roditelja, nastavnika i prijatelja. Treba istaknuti i da nakon negativnih iskustava na internetu, većina djece u Hrvatskoj najčešće razgovara s roditeljima. U odnosu na djecu u ostalih 18 država, djeca u Hrvatskoj najrjeđe se suočavaju sa zlouporabom osobnih podataka.
Dobro stojimo i u usporedbi s drugim zemljama. Tako je primjerice u Češkoj, Njemačkoj, Španjolskoj i Srbiji 30% i više djece primilo poruke seksualnog sadržaja, a u Hrvatskoj, Italiji, Slovačkoj i Estoniji s takvim se sadržajima susrelo 10% i manje djece. U Hrvatskoj je 2% djece poslalo ili objavilo poruku seksualnog sadržaja. Primjerice, u Njemačkoj je takve sadržaje poslalo ili objavilo 18% djece. Ponovimo, ovdje se radi o djeci od 9 do 17 godina.
Djeca se susreću uživo s osobama koje upoznaju online
Poražavajuć i strašan podatak je da se više od 1/10 djece u Hrvatskoj u dobi od 9 do 17 godina susrelo uživo s osobom koju su upoznali na internetu. To je napravilo svako četvrto dijete u dobi od 15 do 17 godina. Također, gotovo svako treće dijete u dobi od 9 do 17 godina je u posljednjih godinu dana komuniciralo na internetu s osobama koje nisu upoznali uživo, a više od trećine djece u dobi od 9 do 17 godina je u proteklih godinu dana vidjelo fotografije ili video koji pokazuje seksualne radnje ili ljude u spolnom odnosu, a da im to nije bila namjera.
Te nažalost, svako četvrto dijete u dobi od 9 do 14 godina te svako treće dijete u dobi od 15 do 17 godina je u potpunosti ili uglavnom zabrinuto za svoju privatnost na internetu.
Ovi podaci nam pokazuju koliko je nužno da se obilježavaju ovakvi dani te da je potrebno staviti pozornost na stvari koje se objavljuju na internetu, ali i što se djeci dopušta.
Objava Dan sigurnijeg interneta: Svako deseto dijete se susrelo s nekim koga su upoznali online pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.