Zadnju nedjelju u ožujku u Hrvatskoj počinje ljetno računanje vremena, odnosno, izgubit ćemo jedan sat. Tako ćemo svi u nedjelju 28. ožujka pomaknuti kazaljke na satu s dva sata ujutro na tri sata ujutro, a time nas u noći sa subote na nedjelju očekuje i kraće spavanje.
Još prošle godine razgovaralo se o ukidanju pomicanja sata, a trenutno stoji odluka da do ove godine sve članice EU moraju odlučiti žele li zadržati ljetno ili zimsko računanje vremena. Iako je mijenjanje vremena u načelu korisno za uštedu energije tokom ljeta, očito ima više mana nego prednosti.
O ukidanju ove prakse EU razmišlja primarno iz zdravstvenih razloga. Naime, u više istraživanja se navodi da pomicanje sata potiče stres, nesanicu i bolesti srca. Jedno istraživanje pokazalo je da čak i broj prometnih nesreća u SAD-u poraste za 6% unutar tjedan dana nakon proljetnog pomicanja sata. Također, pomicanje sata je u prošlosti značilo mnogo više što se uštede energije tiče. Sat vremena neće značajno utjecati na potrošnju kao što je možda nekad uz zastarjele i skuplje izvore energije.
Pomicanje sata je svakoj državi oduvijek bilo na izbor – ne postoji nikakav zakon koji govori da se sat mora micati. Trenutno većina europskih zemalja i skoro cijela Sjeverna Amerika pomiču sat dva puta godišnje, dok se ostatak svijeta odrekao pomicanja sata ili ga čak nikad nisu ni pomicali.
Ne bi bilo iznenađujuće, kada dođe do odluke na EU razini, da se Hrvatska odluči na ljetno računanje vremena, pošto je pretežito turistička zemlja. U tom slučaju, najveći problem ljudima biti će ustajanje zimi po mraku.
Objava Ne zaboravite na pomicanje sata! Kreće ljetno računanje vremena pojavila se prvi puta na Kronike Velike Gorice.