- Web
- Novi list
– Burna povijest, okupacije, rigidni sustavi sve je to dio povijesti koja se odrazila i na sport, posebno na nogomet. Istina prvi nogometni klub u Rijeci Club Atletico Fiumano za koji je igrao i Fiorelo La Guardia datira iz 1905. godine, bilo je iza toga i još niza klubova, naglasio je Lazzarich, ali kad govorimo o današnjoj Rijeci pod tim je nazivom registrirana 1954. godine, i to kao nasljednica Kvarnera osnovanog 1946. godine. Teza da HNK Rijeka ima kontinuitet s klubovima nastalim prije II. svjetskog rata koja s ističe u aktualnoj monografiji Rijeke je krajnje upitna. Čije je sljedništvo Rijeka – austrougarsko, talijansko, jugoslavensko ili hrvatsko? Kad pak govorimo o igračima slijednost je jako upitna, klupsko rukovodstvo je potpuno novo, a nema slijednosti ni po pitanju igrališta jer je Kvarner do 1951. godine igrao na – Omladinskom igralištu, ne na Kantridi. Nadalje, Rijeka ne može biti sljednik Fiumane ni zbog toga jer je ona 1948. godine registrirana u Torinu i igrala je niz desetljeća u nižim talijanskim ligama, dijelom i s igračima koji su stigli iz Rijeke. Drugim riječima, Fiumana nije prestala postojati tako da današnja Rijeka nastala 1946. godine kao Kvarner i nema sljedništvo s klubovima koji su do 1943. ili 1945. godine igrali u Rijeci, istakuo je Lazzarich izrazivši ujedno žal što na njegovom izlaganju nije bilo čelnika Rijeke i Grada Rijeke kao ni izdavača aktualne monografije o HNK Rijeci te s još nizom pitanja potaknuo obavezu da se o nogometu u Rijeci, kroz sva razdoblja, nastavi znanstvenu raspravu na svim razinama. Istina, koliko god Lazzarich težio znanstvenom pristupu, njegovo će izlaganje sasvim sigurno potaknuti i “set” novih nadmetanja, pa i svađa po pitanju kontinuiteta postojanja današnje Rijeke.
Slučaj Dinamo
Današnji GNK Dinamo osnovan je 1996. godine. NK Dinamo osnovan 1945. godine ugašen je 2004.godine tako da između aktualnog GNK i Dinama iz 1945. godine ne postoji ni pravno ni sportsko sljedništvo, vrlo su jasni i decidirani zaključci dr Sinoše Petrovića i Petra Ceronje. |
Glavni organizator Dana nogometa, štoviše promotor implementacije te tematike u svakodnevno djelovanje i postojanje nogometa u modernom društvu, dr. Vanja Smokvina, izvanredni profesor riječkog Pravnog fakulteta, na vrlo se sadržajni i nemalo emotivni način obratio skupu koji je okupio iznimno jake “nogometne snage” čime je Rijeka opet postala liderom promišljanja šire slike nogometa i sporta u modernom društvu. Nogometne snage bile su predvođene predsjednikom HNS-a Marijanom Kustićem kao i nizom čelnika klubova – Damirom Miškovićem, predsjednikom HNK Rijeke, Brankom Devideom Vincenteom, predsjednikom NK Istre te Marinkom Koljaninom, dopredsjednikom HNK Orijent.
Skupu se obratila te pozdravila prisutne i dekanica dr. Vesna Crnić Grotić koja je naglasila kao se ovim skupom prije svega slavi pozitivne strane nogometa, promicanje fair playa kao i teškog rada i zalaganja koje poduzimaju sportaši kako bi postizali dobre rezultate. Veza između sporta i akademske zajednice je upravo u stalnom dokazivanju, bez “spavanja na lovorikama” naglasila je Crnić Grotić dodavši kako se skup idealno uklopio i u 50. godišnjicu rada Pravnog fakulteta u Rijeci.Skupi se obratila i dr. Marta Žuvić. prodekanica za studiji i studente Sveučilišta u Rijeci koja je istaknula inicijativu za osnivanje Centra za sport na riječkom Sveučilištu, i to ne samo u smislu dualnih karijera, nego i kao i sveobuhvatno poticanje sporta i rekreativnih aktivnosti među studentima, upravo zbog toga što sport itekako potiče ubrzanje mentalnih aktivnosti s kojima studenti, kako je naglasila, znaju imati problema.
Renato Kostović, savjetnik u UO za sport i tehničku kulturu Grada Rijeke je pak istaknuo povezanost Grada i sporta kroz infrastrukturu ali i konkretnu pomoć poticanju bavljenja sportom.
– Sport i diplomacija su bitni kako za naše društvo tako i za promociju Hrvatske u svijetu u što smo se uostalom unazad 25 godina mnogo puta mogli uvjeriti. HNS se u tome jako ističe i zalaže, a uz tu diplomatsku stranu karakterizira nas i činjenica da smo vjerojatno jedini nogometni savez koji ulaže u infrastrukturu objekata, u obnovu travnjaka, baš kao što se kreće i u izgradnju kampa u Velikoj Gorici. Ulagat će se sredstva i u obnovu Maksimira te Poljuda, baš kao što se nadamo da će nakon izgradnje novog stadiona u Osijeku, doći i do izgradnje nove Kantride, stadiona na jednoj od najljepših lokacija na svijetu, naglasio je u svom obraćanju Marijan Kustić nakon čega su krenula tematska izlaganja.
Prvo od njih bilo je ono dr. Željka Bartulovića, koji je dao pravni i povijesni kontekst nogometa u Rijeci i Hrvatskoj. Između ostalih pojasnio je i status prve utakmice održane u Rijeci, na području Pioppi gdje su se sastali hrvatski i mađarski radnici koji su radili na izgradnju infrastrukture riječke luke. To je, kako je pojasnio dr. Bartulović, prva nogometna utakmica odigrana u Hrvatskoj, ali nije bila riječ o službenim, registriranim klubovima i igračima.
Značajne obljetnice
Skup se održao u godini četiri velika jubileja. Prvi je bio na 150. godišnjicu prve odigrane utakmice na području Hrvatske, 1873. godine, potom 110 godina od odigravanja prve utakmice na Kantridi između Viktorije i Građanskog 1913. godine, kao i 100 godina od prve utakmice na Krimeji, 1923,. godine. Na poslijetku, u godini smo i kad se obilježava 25. godina od osvajanja prve medalje hrvatske nogometne reprezentacije, 1998. u Francuskoj.
|
Uslijedilo je vrlo zanimljivo predavanje o zastavama i grbovima nogometnih klubova koje su održali dr. Željko Haimer iz Hrvatskog grboslovnog i zastavoslovnog društva kao i Željko Ševerdija s Učiteljskih studija Sveučilišta u Rijeci.
Klubovi slijednici između prava i tradicije bilo je pak predavanje Vladimira Ivete, glavnog tajnika HNS-a, dok je u drugom dijelu skupa prof. Vanja Smokvina govorio je o praksi Arbitražnog suda za sport u pogledu sljedništva klubova, On je posebno lijepo objasnio potrebu za “kameleonizacijom” klubova, jako često iz političkih ili još i više materijalnih razloga kako bi stvorio privid povezanosti na što posebno burno reagiraju navijači. Sjetimo se uostalom muka koje su devedesetih godina prošlog stoljeća prolazili navijači Dinama. Primjer toga je i Istra 1961. koja ne slijedi klub naziva Istra nego – Uljanik.
Na koncu, održan je okrugli stol na temu 25 godina od osvajanja bronce u Francuskoj koja je ujedno uzeta i kao primjer sportske diplomacije u provedbi HNS-a. Uz moderatora Roberta Matteonija, sudjelovali su Branko Mikša, Duško Grabovac, Dario Šimić, Mario Stanić te Goran Vlaović. Uz zanimljiva sjećanja na samom početku panela velik je aplauz upućen i redatelju francuske bronce, neumrlom Ćiri Blaževiću.
Dani nogometa održani su pod pokroviteljstvom HNS-a, Ministarstva turizma i sporta, Grada Rijeka te HU Nogometni sindikat.
Izostao samo HajdukSkupu se, bez ikakvog makar i kurtoaznog odgovora, nisu odazvali jedino predstavnici Hajduka tako da njihov dres nije bilo izložen u dvorani održavanja skupa. Ali, uz sve ostale prvoligaše bio je onaj Orijenta. Dakako, bili su tu i zanimljivi dresovi hrvatske nogometne reprezentacije. Prije svih replika dresa hrvatske nogometne reprezentacije iz 1940. godine kad je odigrana utakmica protiv Švicarske kao i replika dresa kojim se pak odigrala prva ovovjeka utakmica Hrvatske, 1990. godine protiv reprezentacije SAD. Dakako izloženi su bili i dres Aljoše Asanovića iz 1998. godine s kojim je osvojena bronca u Francuskoj kao i aktualni dres Luke Modrića u kojem se igra i kvalifikacijski ciklus za odlazak na Europsko prvenstvo. |
Objava FOTO Na Pravnom fakultetu u Rijeci održan skup Dan nogometa, aktualizirana tema nastanka današnje HNK Rijeke pojavila se prvi puta na Novi list.
- Web
- Novi list