Prijava

Vaša prijava

Posjet osmih razreda Vukovaru


U sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“ naši osmaši bili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru 15. i 16. prosinca 2016. godine u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar nalazi se u vukovarskoj vojarni gdje su i započele naše aktivnosti. Prvi smo dan prisustvovali predavanju o Domovinskom ratu i Bitci za Vukovar. Na predavanjima su objašnjeni uzroci rata, događaji koji su uslijedili tijekom rata, vojne operacije važne za oslobođenje naše domovine te sama važnost Bitke za Vukovar. Obrana Vukovara bila od strateško-vojnog i političkog značaja te se smatra najbitnijim događajem Domovinskog rata, a trajala je od 24.8 do 18.11. 1991. Vukovarski branitelji otvorili su vrata uspostavi samostalne i neovisne Hrvatske i njenoj pobjedi u Domovinskom ratu.

U nastavku dana posjetili smo Gradski muzej Vukovara smješten u dvorcu Eltz, koji je tijekom rata pretrpio velika oštećenja. Umjetnine koje su se u njemu čuvale tijekom rata su stradale ili su opljačkane. Danas je muzej obnovljen te sadrži mnoge vrijedne eksponate. U jednom od najmodernijih muzeja u Hrvatskoj, Muzeju vučedolske kulture, upoznali smo se s materijalnim povijesnim izvorima s lokaliteta Vučedol, koji govore o životu Vučedolaca i postignućima njihove kulture te se tako osvjedočili o kontinuitetu života na prostoru Vukovara još iz razdoblja prapovijesti.

Slobodni dio dana proveli smo upoznavajući centar Vukovara, gdje smo obišli Križ na ušću Vuke u Dunav, jedan od najljepših spomenika stradalima u Domovinskom ratu. Na križu su uklesani stihovi glagoljicom „Navik on živi ki zgine pošteno“. Večernje sate proveli smo u disku.

Drugoga dana obilazili smo memorijalne lokalitete što je za sve nas bilo vrlo teško i emotivno.
Posjetili smo Vodotoranj, simbol grada Vukovara. Obišli smo Gradsku bolnicu, u sklopu koje se nalazi „Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991“. Tijekom Bitke za Vukovar, bolnica je svakodnevno bila granatirana i uništavana od strane agresora, tako da se život odvijao u bolničkom podrumu. Bili smo u Spomen domu hrvatskih branitelja Vukovar na Trpinjskoj cesti. Zgrada je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se Vukovar branio od agresije.

U Muzeju Domovinskog rata, u vojarni „204. vukovarske brigade“, posjetili smo izložbu „Sjećanje na Domovinski rat – bitka za Vukovar“ u kojoj je kronološki prikazan tijek bitke i ono što se tijekom okupacije događalo u gradu. Vidjeli smo naoružanje koje je koristio agresor, tada vrlo moderno i jako, ali i naoružanje naših hrabrih branitelja, lovačke puške, ručno izrađene puške te bombe napravljene od običnih limenki ili bojlera. Vidjeli smo prikaz minskog polja gdje smo upoznati sa svim opasnostima koje predstavljaju mine. Vidjeli smo i rekonstrukciju srpskih koncentracijskih logora u koje su odvedeni vukovarski branitelji nakon pada Vukovara.

Po dolasku na Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata sve su riječi utihnule, ostala je samo zahvala svim poginulima za našu domovinu. Zapalili smo lampaše na grobu hrvatskog generala Blage Zadre i ispred velikog spomenika na kojem gori vječni plamen. Zajedničku molitvu izmolili smo za sve poginule.
Posljednji memorijalni lokalitet, koji smo posjetili, je Spomen – dom Ovčara, koji je otvoren 2006. g. Na zidovima se naizmjenično osvjetljavaju fotografije stradalih, dok se u sredini prostorije nalazi vrtlog u čijem dnu gori vječno svjetlo prema kojem se kreću imena žrtava. Posjetivši mjesto masovne grobnice na Ovčari zapalili smo lampaše kod spomenika te minutom šutnje odali počast svima koji su izgubili život za slobodnu Hrvatsku.

Posjet Vukovaru završio je „Školom mira“ i porukama mira, razumijevanjem vrijednosti različitosti, tolerancije i opraštanja. U kvizu znanja našu su školu predstavljali učenici Nina Mikulin, 8.b i Ivan Karačić, 8.e. i osvojili drugo mjesto.

„I nikada narod zaboravit neće
Vukovar, stoji grad“

Natalija Kukor, prof.


Večer matematike