- Web
- V'Gradu
Zastupnici MOST-a su na konferenciji za novinare ukazali na niz nepravilnosti vezanih uz novi cjenik VG Čistoće. U nastavku donosimo njihovo Priopćenje u cijelosti.
-Iz izvješća o poslovanju VG Čistoće te izvješća nadležnog odjela gradske uprave o provedbi programa postupanja s otpadom doznali smo kako je u 2020. godini gotovo 2000 novih korisnika usluge prikupljanja komunalnog otpada u kategoriji kućanstva više nego u 2019. godini. Broj sugrađana je smanjen, a broj korisnika usluga VG Čistoće drastično povećan zadnjih godina. VG čistoća ima gubitak poslovanja u iznosu od 2,5 milijuna kuna. Gubitak žele prebacit na nas građane, jer ovom odlukom 50% računa je fiksni dio i on ne ovisi o predanoj količini otpada, kazala je Kristina Čižmek.
-Minimalna cijena javne usluge, dakle onaj fiksni dio, jednaka je za sva kućanstva. Tako kaže I zakon, I odluka. Kako je fiksni dio izrazito velik način novog obračuna nije u skladu sa načelom onečišćivač plaća niti je poticajan.
Kućanstva koja predaju jednu posudu (120l)u obračunskom razdoblju, fiksni dio računa iznosit će više od 85 posto računa! Za kućanstva koja predaju posudu (120l) jednom tjednom u obračunskom razdoblju (4x120l) udio fiksnog dijela je cca 65 posto, dodaje Čizmek.
Valentina Dorotić komentirala je prihode Proračuna Grada:
“Prihodi Proračuna Grada Velike Gorice u 2020. godini koji su korišteni za financiranje provedbe mjera gospodarenja otpadom u proteklom razdoblju provedbe Plana, u najvećoj mjeri Prihodi od komunalnog doprinosa iznose 5.039.572 HRK, što je 40ak posto više uprihodovanih sredstava od nas građana nego u 2019.
Vlastiti prihodi komunalnog društva VG Čistoća d.o.o. su u 2020. 319.046 HRK što je tek 10ak posto vlastitih prihoda VG Čistoće u odnosu na prošlu 2019. godinu.
S druge strane, kućanstvo koje preda 240l (svaki drugi tjedan predaje posudu) u mjesečnom obračunu bit će mu naplaćeno 7kn više od gore spomenutih kućanstava.
Da zaključimo, kućanstvo koje preda 6 puta više otpada platit će samo 7 kn više uslugu, što nije u skladu sa načelom onečišćivač plaća, razmjerno predanoj količini otpada što je trebalo biti osigurano.”
-U 2019. i 2020. godini Odvojeno na kućnom pragu prikupljeno je plastike i plastičnog otpada ukupno 654,5 tona, od čega u 2019. godini 340,3 t, a u 2020. godini 314,2 tona. Sva plastika i plastična ambalaža, odvojeno prikupljena sustavom dislociranih spremnika, zelenih otoka, reciklažnih dvorišta i na kućnom pragu, predana je ovlaštenim oporabitelju na daljnju obradu. Zadnjih godina Plaćeno je više od pola milijuna kuna ovlaštenom oporabitelju plastičnog otpada za oporabu i zbrinjavanje odvojeno prikupljene plastike. Smatramo da se može pametnije potrošiti taj novac, poručio je Zoran Lovrić i doda kako se Gradu Velika Gorica navodno ne isplati graditi sortirnicu za odvajanje otpada, a očito se isplati plaćati oporabitelju stotine tisuća kuna.
Ivan Bekavac je na konferenciji postavio nekoliko pitanja:
“Kad se planira konačno otvaranje javnog poziva za sufinanciranje projekata izgradnje pogona za obradu biootpada iz EU fondova, kako bi se na taj način smanjio pritisak na gradski proračun, odnosno u konačnici i na korisnike sustava gospodarenja otpadom Grada Velike Gorice?
Kad ističe pravomoćna građevinska dozvola za projekt izgradnje Reciklažnog dvorišta građevnog i glomaznog otpada, a koji se planira financirati iz EU fondova?
Kad će konačno Grad Velika Gorica s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost RH sklopiti ugovor prema kojem će zbrinjavanje otpadne plastike ubuduće financirati Fond, sukladno zakonskim obvezama te tako snositi troškove zbrinjavanja reciklabilnog otpada koji bi trebao ići na teret njih umjesto na teret građana kao sada?”
Objava Velikogorički MOST novi sustav gospodarenja otpadom ne smatra dovoljno učinkovitim pojavila se prvi puta na V'Gradu.
- Web
- V'Gradu