Prijava

Vaša prijava

FOTO Učenici OŠ Novo Čiče učili o turopoljskoj baštini i ljepotama Turopolja

['baština', 'novo čiće', 'oš novo čiče', 'turopolje', 'turopoljska baština', 'učenici']

U programu nastave prirode i društva za učenike 3. razreda je obrada gradiva vezana uz naš zavičaj Turopolje, a kako bi učenici iz prve ruke mogli slušati o turopoljskoj baštini te kako bi im se približio kraj u kojem žive, učiteljica Osnovne škole Novo Čiče Branka Hemen u goste je pozvala Gorana Postića koji je održao prezentaciju o običajima, narodnoj nošnji i načinu života u prošlosti.

Foto Goran Postić/Branka Hemen

-Sa zadovoljstvom sam prihvatio poziv. Naše Turopolje je vrlo živopisna i široka tema, pa smo tako pričali o njegovom geografskom smještaju između rijeka Save i Kupe. Plemenita općina turopoljska bila je dobar dio povijesne tematike, od prvih slobodnih Turopoljaca plemića koji su dobili stalež prije samo 789 godina pa do slavnih župana Lučića, Josipovića, Brigljevića, govori nam Postić.

Učenici iz Čiča tako su imali priliku i slušati o Turopoljcima koji su kao plemići bili slobodni ljudi koji su imali samoupravu, i to biranu putem izbora na čelu sa županom, sa svojim sudstvom, zastavom i vojskom, a uz to Postić je djeci prezentirao i nabrojao postojeće i neke više nepostojeće kurije, drvene crkve i kapelice kao kao vrhunac drvenog graditeljstva.

Foto Goran Postić/Branka Hemen

-Govorili smo o kurijama Modić-Bedeković, Jelačić, Brigljević, Pogledić, Josipović, Plepelić, Alapić. Vrhunac baroknog drvenog sakralnog graditeljstva svakako je sv. Barbara u Velikoj Mlaki. Govorili smo i o samom Novom Čiču, o templarima Ivanovcima kao najdavnijim poznatim vlasnicima posjeda, nakon kojih posjed preuzimaju Erdedi i grade dvorac Želin i na kraju o kneževima Thurn und Taxis kao posljednjim vlasnicima posjeda, dodaje.

Uz veliko oduševljenje učenika na to što imaju priliku slušati zanimljivo predavanje o svim detaljima baštine, te ujedno iste vidjeti i putem prezentacije, posebno ih je zanimala i etnologija Turopolja.

Foto Goran Postić/Branka Hemen

-Ukratko smo pričali i o sličnostima i raznolikostima narodne nošnje, naravno samo ukratko smo zagrebli te teme o kojima se govorilo. Predavanje je bilo i popraćeno i brojnim fotografijama koje su bile prikazane putem projektora pa su učenici i vidjeli većinu toga o čemu smo pričali, zaključuje Goran Postić kojemu je uvijek zadovoljstvo svoje znanje o turopoljskoj kulturnoj baštini prenositi na one najmlađe.

Objava FOTO Učenici OŠ Novo Čiče učili o turopoljskoj baštini i ljepotama Turopolja pojavila se prvi puta na V'Gradu.