- Web
- V'Gradu
Pod geslom “Vukovar – moj izbor i u dobru i u zlu” u Vukovaru se obilježava 32. godišnjica vukovarske tragedije i stradanja u Domovinskom ratu tijekom kojega je u tome istočnoslavonskom gradu ubijeno 2717 hrvatskih branitelja i civila, a 374 ih se još vodi nestalima.
U spomen na 18. studenoga 1991. godine, kada je nakon tromjesečne opsade pripadnika bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi slomljena obrana Vukovara, gradskim ulicama u koloni sjećanja proći će tisuće domoljuba iz svih dijelova Hrvatske.
U koloni sjećanja koja će proći trasom dugom 5,5 kilometara, od vukovarske bolnice do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, očekuju se i najviši predstavnici državnih vlasti predvođeni predsjednicima Republike, Sabora i Vlade, koji će na Memorijalnom groblju položiti vijence i zapaliti svijeće.
I ove će se, kao i prethodnih godina, na tome groblju postaviti hrvatske zastavice ispred bijelih križeva, koji simboliziraju ekshumirane iz masovne grobnice na susjednom vukovarskom Novom groblju, 938 žrtava stradalih u agresiji na Vukovar u Domovinskom ratu.
Najveća je to masovna grobnica u Europi nakon Drugog svjetskog rata te uz onu na Ovčari, iz koje je ekshumirano 200 žrtava, odvedenih nakon sloma obrane grada iz vukovarske bolnice te ubijenih 20. studenog 1991. na tom poljoprivrednom dobru nedaleko Vukovara, predstavlja jedan od najstrašnijih simbola vukovarskog stradanja u agresiji u jesen 1991. godine.
Vukovar je pod opsadom bio 87 dana, a bitka je završila 18. studenoga 1991. okupacijom grada koja je potrajala do 15. siječnja 1998. i mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, kojom su Vukovar i druga okupirana mjesta vraćeni u ustavno-pravni poredak Hrvatske.
Po podacima vukovarske bolnice, tijekom tromjesečne agresije na Vukovar ranjeno je 1219 branitelja i civila. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenika, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.
Stotine djece ostalo je bez roditelja, a na popisu nestalih osoba iz Domovinskog rata još su 374 osobe kojima se svaki trag gubi u ratnom Vukovaru u jesen 1991.
Ubijeno je 2717 hrvatskih branitelja i civila, čija se imena mogu pročitati na spomen pločama koje su prije nekoliko godina postavljene u Pastoralnom centru sv. Bono Franjevačkog samostana u Vukovaru.
U spomen na 18. studenoga 1991., Hrvatski je sabor 1999. donio Odluku o proglašenju dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, kako bi se odala počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode.
Velikogoričani uz Vukovar i Škabrnju, ali i sve druge koji su svoje živote položili na oltar Domovine, za slobodnu Hrvatsku
U sjećanje na ovaj teški dan, Velikogoričani su u mislima sa žrtvama Vukovara i Škabrnje. Duž Zagrebačke ulice u Velikoj Gorici, ispred kuća, kapela i trgova u okolnim naseljima zapaljeni su lampioni.
I naši najmlađi sugrađani – učenici OŠ Jurja Habdelića, OŠ Nikole Hribara, OŠ Eugena Kumičića, OŠ Eugena Kvaternika, OŠ Novo Čiče, OŠ Šćitarjevo, OŠ Velika Mlaka i OŠ Vukovina paljenjem lampiona obilježili su Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
I mještani Kurilovca odali su počast žrtvama Vukovara, Škabrnje, ali i svima koji su dali živote za slobodnu Hrvatsku u Domovinskom ratu.
Kravarsko za žrtve Domovinskog rata, žrtve Vukovara i Škabrnje Učenici su se okupili kod crkve i zapalili lampione
I mještani Mičevca odali su počast žrtvama Grada heroja, ali i svim stradalnicima Domovinskog rata:
U Vukovaru je danas i vodstvo Grada predvođeno gradonačelnikom Krešimirom Ačkarom.
– U gradu heroju odali smo počast vukovarskim braniteljima i svim vukovarskim žrtvama… Danas oni žive u našim sjećanjima i molitvama, žive kroz mir i slobodu naše domovine, svakog našeg grada. Ponosan sam zato da i u našem gradu od prošle godine imamo trg koji nosi ime grada heroja – Vukovara, poručio je gradonačelnik.
Također, danas u jutarnjim satima delegacija Gradske organizacije SDP-a Velika Gorica iskazala je pijetet paljenjem svijeća povodom Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, ali i sve žrtve iz Domovinskog rata ispred goričkog groblja na Golubici.
Da se ne zaboravi!
Objava Velika Gorica uz Vukovar povodom najtužnijeg dana u povijesti grada pojavila se prvi puta na V'Gradu.
- Web
- V'Gradu