- Web
- V'Gradu
U siječnju obilježavamo Dan mimoza – Nacionalni dan protiv raka maternice (27. siječnja), a od 22. do 28. siječnja 2024., Europski tjedan prevencije raka vrata maternice. Cilj je podsjetiti da damo prioritet zdravlju i edukaciji o prevenciji raka vrata maternice i poduzimamo korake za smanjenje rizika od ovog raka.
I ove godine Dan mimoza obilježit će i Velika Gorica, u subotu, 27. siječnja, ispred Tržnog centra Velika Gorica, od 10 do 12 sati, s ciljem poticanja žena na edukaciju i prevenciju.
Što nam podaci govore o raku vrata maternice u Hrvatskoj?
U Hrvatskoj posljednjih 10-ak godina bilježimo oko 310 slučajeva i oko 120 smrti od raka vrata maternice godišnje. Za razliku od većine drugih sijela raka, ovaj se javlja u nešto mlađoj dobi – prema posljednjim podacima Registra za rak, u 2021. je trećina novooboljelih žena bila mlađa od 50 godina, a rak vrata maternice je treće sijelo raka žena u dobi od 30 do 39 godina (iza raka dojke i raka štitnjače). Prema podacima o smrtnosti, u 2022. godini od raka vrata maternice u Hrvatskoj je umrlo 109 žena (stopa 5,5/100 000), od kojih je trećina bila mlađa od 60 godina. Više o epidemiološkim podacima raka vrata maternice možete pročitati ovdje.
Organizatori javnozdravstvene kampanje u Velikoj Gorici su Gimnazija Velika Gorica, Turistička zajednica Zagrebačke županije, Veleučilište Velika Gorica, Liga protiv raka Zagrebačke županije te Hrvatska liga protiv raka, a svi oni pozivaju vas da dođete i obilježite ovaj važan dan.
Rak vrata maternice je bolest koja se u velikoj mjeri može spriječiti. Njegova lokacija pruža mogućnost otkrivanja predstadija raka ili rane dijagnoze raka preventivnim ginekološkim pregledima, a cijepljenjem protiv Humanog papiloma virusa (HPV) sprječavanje nastanka infekcije koja je glavni uzročnik njegovog nastanka, što je dovelo do znatnog smanjenja tereta ove bolesti u razvijenim zemljama. Međutim, pojavnost i smrtnost od raka vrata maternice u zemljama niskog i srednjeg stupnja razvoja i dalje su vrlo visoki – ondje je rak vrata maternice drugi maligni uzrok smrti kod žena. Prema procjenama Europske komisije za 2022. godinu, u usporedbi s zemljama članicama EU, Hrvatska se nalazi na 11. mjestu po incidenciji te 12. mjestu po smrtnosti od raka vrata maternice (usporedba dobno standardiziranih stopa – ASR).
Postoji li globalni plan za prevenciju raka vrata maternice?
Zbog mogućnosti prevencije i velikog tereta koji predstavlja, Svjetska zdravstvena organizacija u studenom 2020. godine usvojila je Globalnu strategiju za ubrzanje eliminacije raka vrata maternice, odnosno postizanje smanjenja na gotovo nulu učestalosti bolesti kao rezultat provođenja mjera (stopa incidencije <4/100 000 žena). Preduvjeti za ostvarenje tog cilja su visok postotak cijepljenih ljudi i provođenja preventivnih pregleda, odnosno očekuje se da barem 90% svih djevojčica mlađih od 15 godina bude cijepljeno protiv HPV-a, a 70% žena u dobi do 35 godina obavi preventivni pregled. Zemlje koje su ranije prepoznale ovu važnost prevencije i imaju visok postotak cijepljenih protiv HPV-a i provođenja preventivnih ginekoloških pregleda vjeruju da će do kraja desetljeća ova bolest biti znatno reducirana.
Plan prevencije raka vrata maternice u Hrvatskoj
Cijepljenje protiv HPV-a
U Hrvatskoj je cijepljenje protiv HPV-a, kao i u većini zemalja svijeta, uključujući sve zemlje EU, dostupno već 18 godina (od 2006.), a od školske godine 2015./2016. je dostupno kao dio Nacionalnog programa cijepljenja. Cijepljenje protiv HPV-a je dostupno kao dio Nacionalnog programa cijepljenja za svu djecu od 5. do 8. razreda osnovne škole, a mogu se cijepiti svi od 9 do 25 godina. HPV nije samo najčešći uzročnik raka vrata maternice, već može uzrokovati i rak anusa, stidnice (vulve), rodnice (vagine), penisa i orofarinksa, kao i spolne bradavice (kondilome) kod oba spola, pa je važno cijepljenje i djevojčica i dječaka. Prema posljednjim podacima Službe za školsku medicinu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) udio osnovnoškolske djece rođene 2008. godine s najmanje jednom primljenom dozom cjepiva protiv HPV-a bio je 51,1% za učenice i 34,3% za učenike (djeca s predominantno završenim osmim razredom u školskoj godini 2022./2023.). Iako nisu postignuti internacionalni ciljevi postotka cijepljenih, vidljiv je pozitivan trend povećanja postotka cijepljene djece i mladih od početka primjene u sklopu Nacionalnog programa cijepljenja.
Edukativno informativne aktivnosti i poboljšanje zdravstvene pismenosti u području prevencije HPV-a važni su za provedbu programa cijepljenja protiv HPV-a. Uz redovne aktivnosti provedbe edukativno informativnih aktivnosti, Hrvatski zavod za javno zdravstvo od 1. studenog 2022. godine sudjeluje i u projektu zajedničke akcije PERCH – PartnERship to Contrast HPV kojem je cilj podizanje razine znanja i osviještenosti o bolestima povezanima s HPV-om te jačanje kapaciteta zdravstvenih djelatnika u području komunikacije s adolescentima, njihovim roditeljima te drugim zdravstvenim djelatnicima. Više o projektu pročitajte ovdje.
Izvor: Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Objava Velika Gorica u subotu obilježava Dan mimoza – Nacionalni dan protiv raka maternice pojavila se prvi puta na V'Gradu.
- Web
- V'Gradu