Prijava

Vaša prijava

Ukinuti općine ili ne? Iz Zajednice općina poručili – treba ih reorganizirati!

[]

Ukinuti općine ili ne? – Predsjednik Upravnog odbora Hrvatske zajednice općina Božo Lasić danas je na Sjednici poručio kako ukidanje općina ne bi imalo smisla, već bi ih trebalo podijeliti na velike i male.

Na novinarski upit ima li smisla postojanje velikog broja općina u Hrvatskoj, Lasić je ustvrdio kako je “prava demokracija tamo gdje se načelnika može povući za rukav i tražiti od njega da se asfaltira ulica ili ga pitati zašto dijete ne može u vrtić”.

Smatra kako Hrvatska nema ni previše niti premalo općina u odnosu na druge članice Europske unije. Hrvatska je po broju općina negdje u sredini EU-a dok, primjerice, Francuska ima mnogo više općina, ali radi distinkciju između velikih i malih.

– Smatram da bi i Hrvatska trebala napraviti razliku između velikih i malih općina, umjesto da ih se ukida, poručio je Lasić.

Neke općine imaju sve prerogative gradova, istaknuo je i kao primjer naveo svoje Konavle koje se prostiru na velikom teritoriju, barataju pozamašnim proračunom i upravljaju sa sedam vrtića.

– Ukidanje općina ne dolazi u obzir, ali njihovo funkcionalno spajanje, na kojem se već nešto radilo, svakako je dobro došlo. Konkretno, radi se o javnom prijevozu, pohađanju vrtića i sl. U takvim pitanjima ima mjesta za suradnju među općinama, zaključio je Lasić.

Velik broj općina u Hrvatskoj stvara izazove u pogledu efikasnosti javne uprave. To uključuje dupliciranje administrativnih funkcija, povećane troškove upravljanja, i nerijetko, nedostatak kapaciteta za pružanje kvalitetnih usluga građanima. Osim toga, male općine često se bore s privlačenjem investicija i razvojem infrastrukture, što dodatno usporava lokalni razvoj. S druge pak strane, zagovaratelji ostanka općina tvrde kako općine dobro funkcioniraju jer najbolje ‘razumiju’ potrebe mještana.

Prijedlozi za Reformu

Prijedlozi za reformu lokalne samouprave u Hrvatskoj kreću se od potpune reorganizacije i smanjenja broja općina, do jačanja njihovih kapaciteta i funkcionalnosti. Dva glavna pristupa uključuju:

  1. Smanjenje broja općina: Ovaj pristup predlaže ukidanje manjih općina i njihovo spajanje s većim gradovima ili susjednim općinama kako bi se stvorile veće i financijski održivije jedinice. Argument je da bi veće općine bile učinkovitije u pružanju usluga, upravljanju resursima i privlačenju investicija.
  2. Decentralizacija i jačanje kapaciteta: Alternativni pristup naglašava potrebu za decentralizacijom ovlasti i resursa s nacionalne na lokalnu razinu, uz istodobno jačanje administrativnih i financijskih kapaciteta općina. Cilj je omogućiti općinama da učinkovitije upravljaju lokalnim razvojem i pružaju bolje usluge svojim stanovnicima.

Pitanje ukidanja općina u Hrvatskoj je složeno i izaziva različite stavove. Dok neki smatraju da bi ukidanje općina dovelo do efikasnijeg upravljanja i smanjenja administrativnih troškova, drugi ističu važnost općina u očuvanju lokalnog identiteta i pružanju usluga bliže građanima.

Objava Ukinuti općine ili ne? Iz Zajednice općina poručili – treba ih reorganizirati! pojavila se prvi puta na V'Gradu.