Prijava

Vaša prijava

Otrovne sobne i vrtne biljke za vaše ljubimce; od povraćanja do kobnih posljedica

[]

Sunčano vrijeme i ljetni mjeseci podrazumijevaju izlete i boravak na otvorenom s našim četveronožnim prijateljima, međutim osim na krpelje i vrućine treba pripaziti i na biljke u cvatu koje mogu pogubno utjecati na naše ljubimce. 

 

Ljubimci često njuškaju uokolo te do otrovanja najčešće dolazi slučajno, a sama doza čini otrov. Otrovnih biljaka nema samo u prirodi, postoji mogućnost da ih imate kod kuće.

Važno je znati koju biljku je vaš ljubimac konzumirao kako bi veterinar mogao ciljano liječiti trovanje. Neke otrovne biljke za pse i mačke mogu prouzrokovati teške simptome trovanja poput povraćanja, srčanih problema, pa čak i smrt. Zato je važno znati koje biljke su štetne za vašeg ljubimca i kako postupiti ako dođe do otrovanja.

Popis otrovnih biljaka za pse i mačke

Neke otrovne sobne biljke su učestale u našim domovima poput božićne zvijezde, orhideja i fikusa pa ih postavite na visoku poziciju do koje ljubimci ne mogu doći, što će biti teža misija s mačkama.

Sobne biljke koje uzrokuju blago otrovanje su Agava, Pelargonija, Fikus gumijevac i benjamin, Orhideje, Pasiflora, Filodendron.

S druge strane, određene sobne biljke uzrokuju neugodne i opasne simptome kod životinja, a to su:

  • Ciklama – otrovna za ljude i pse.
  • Amarilis –  debela lukovica izrazito toksična za pse, uzrokuje srčane aritmije.
  • Azaleja – čak i kontakt s ovom biljkom može biti otrovan za vašeg psa.
  • Isusov trn – bijeli mliječni sok ove biljke otrovan je za sve kućne ljubimce.
  • Krizantema – u kontaktu s ovom biljkom, može doći do nadražaja kože. Ako je ljubimac konzumirao cvjetove biljke može patiti od proljeva, otežanog disanja, pa čak i gubitka ravnoteže.
  • Klivija – ako ljubimac pojede dijelove ove biljke, može doći do povraćanja, pojačanog znojenja i neuroloških poremećaja.
  • Epipremnum – sadrži kalcijev oksalat koji je otrovan za vašeg psa.
  • Anturij – toksini iz ove biljke nadražuju sluznicu životinje, a u najgorem slučaju javljaju se napadaji i simptomi paralize.
  • Hortenzija – cijanovodična kiselina, hidrantin i saponini iz biljke osim na pse, utječu i na mačke i ljude.
  • Ljiljan – sve vrste uzrokuju trajno oštećenje bubrega.
  • Oleander – čak i mala doza glikozida oleandrina sadržanog u oleandru dovodi do mučnine, grčeva, povraćanja i po život opasnih srčanih aritmija kod vašeg psa.
  • Božićna zvijezda – mliječni sok sadrži otrovne tvari kao što su beta-amirin i germanikol koji mogu uzrokovati gastrointestinalne probleme, krvavi proljev i neurološke poremećaje kod vašeg psa.

Izuzetno otrovne vrtne biljke su: Jedić, Vazdazeleni šimšir, Bijela šumarica, Anđeoska truba, Bršljan, Tisa, Naprstak, Zanovijet, Jesenski mrazovac, Lovorvišnja, Zumbul, Đurđica, Kokotić, Rododendron, Tuja, Velebilje, Borovica, Cedar.

Neke otrovne biljke mogu biti kobne za pse. Posebno je tisa sa svojim bobicama vrlo otrovna za ljude, pse i druge životinje.

Obratite pažnju na simptome

Jačina simptoma osim o vrsti i dijelu biljke, ovisi i o količini doze. Ako je doza mala, trovanje vjerojatno nećete ni primijetiti, no potencijalni simptomi blagog trovanja su pojačano slinjenje i mučnina.

Ako je pak riječ o visokom dozi otrova, može doći do ozbiljnijih i ponekad brzo nastajućih komplikacija. U tom slučaju obratite pažnju na sljedeće znakove trovanja:

  • povraćanje
  • proljev
  • poremećaji središnjeg živčanog sustava poput podrhtavanja mišića, napadaja i paralize
  • zatajenje srca i otežano disanje

Kako reagirati ako ljubimac pokaže simptome

Ako je ljubimac konzumirao otrovnu biljku u posljednjih nekoliko sati, potrebno je izazvati povraćanje kod životinje. Jedan od način da to učinite je da dodate kuhinjsku sol mlakoj vodi čime će se stvoriti zasićena fiziološka otopina. Ljubimac neka liže spravljenu otopinu na žlicu dok ne povrati.

Svakako kontaktirajte svojeg veterinara koji, ako bude potrebe, može ispumpati želudac vašem ljubimcu. Također, tablete ugljena i infuzijska terapija pomažu u vezivanju ili ispiranju toksičnih aktivnih sastojaka.

Važno je napomenuti kako nije isto konzumira li ljubimac cvijet, stabiljku, list ili je samo u blizini biljke.

 

 

Popis štetnih biljaka donosi veterinarka Franziska G. za zooplus. 

 

Objava Otrovne sobne i vrtne biljke za vaše ljubimce; od povraćanja do kobnih posljedica pojavila se prvi puta na V'Gradu.


Prvenstvo Hrvatske