Prijava

Vaša prijava

Turopoljka – nekada i danas: Učenička zadruga ”Jabuka” oduševila svojim radovima na Županijskoj smotri

['blzam turopoljka', 'kozmetičarska skupina', 'lutka turopoljka', 'olovka turopoljka', 'turopoljka', 'Učenička zadruga "Jabuka" Velika Mlaka', 'županijska smotra']

Dana 25. travnja Učenička zadruga ”Jabuka” iz OŠ Velika Mlaka sudjelovala je na Županijskoj smotri Zagrebačke županije.

Na Županijskoj smotri zadruge prilažu izvješće svojih aktivnosti tijekom protekle godine i predstavljaju svoje nove proizvode koji su uokvireni temom. Tema UZ ”Jabuka” bila je ”Turopoljka – nekada i danas”.

Učenici iz sekcije ”Rukotvorci” koju vodi učiteljica Nikolina Vuković predstavili su Turopoljku – lutku koja je bila obučena u narodnu nošnju koja je osuvremenjena novim motivima. Turopoljka je nosila i poculicu koju su nosile nekadašnje žene, a podgutnica na njihovoj lutki bila je dio haljine.

Učenici iz sekcije ”Kozmetičarska skupina” koju vodi učiteljica Petra Piljić predstavili su balzam koji je predstavljao prirodnu kozmetiku koju su koristile nekadašnje Turopoljke. Balzam se sastojao od macerata Gospine trave, od maslinova ulja i od eteričnoga ulja lavande, a obogaćen naljepnicom s turupoljskom čipkom.

Učenici iz sekcije ”Kreativci” koju vodi učiteljica Martina Čale predstavili su olovku s ilustracijom i porukom. Učenica Tia Paola Pervanić nacrtala je ”suvremenu” Turopoljku – djevojku koja nosi ”suvremenu” haljinu koja je obogaćena tradicionalnim motivima. Na olovci kaligrafskom olovkom napisana je ”Turopoljka”, a grafički dizajn, uz učeničku ilustraciju, obogaćen je motivom Gospine trave i preoblikom teksta pjesme Arsena Dedića – ”Turopoljka – djevojka iz moga kraja. Ona pamti davne riječi i te divne boje našega zavičaja”. ”Davne riječi” predstavljale bi usmenu predaju – nekadašnje priče koje su se prenosile ”s koljena na koljeno”, a ”te divne boje našega zavičaja” predstavljale bi turopoljski kraj koji je na našem grafičkom dizajnu predstavljala Gospina trava, koja je dio naše prirodne kozmetike koju smo predstavili.

U Županijsku je smotru uložen velik trud i proizvodi su napravljeni u čast nekadašnjim Turopoljkama koje smo nastojali povezati sa suvremenosti. Za svega pola boda izmaknuo je plasman na Državnu smotru, no UZ ”Jabuka” navodi kako je ovo lijep uspjeh, potvrda njihova rada i motivacija za daljnje aktivnosti.

Objava Turopoljka – nekada i danas: Učenička zadruga ”Jabuka” oduševila svojim radovima na Županijskoj smotri pojavila se prvi puta na V'Gradu.