- Web
- V'Gradu
VIDEO Vesela gužva u gnijezdu u Donjoj Zdenčini: Izlegli se mali rodići!
![['ju zeleni prsten', 'ju zeleni prsten zagrebačke županije', 'rode']](/media/cache/00/df/00df3cb17f023b3845d7af08cb1339a4.png)
U gnijezdu smještenom u Donjoj Zdenčini, selu s najvećim brojem roda u Zagrebačkoj županiji, zavladala je prava obiteljska idila – izlegli su se mali rodići! S dolaskom novih članova, gnijezdo je postalo pravo središte života, ispunjeno radošću, pokretom i neprekidnim cvrkutom.
Roditelji su neumorno zaposleni – naizmjenično donose hranu, čuvaju mališane i održavaju gnijezdo urednim. U međuvremenu, mali znatiželjnici stidljivo proviruju ispod zaštitničkih krila, promatrajući svijet koji ih okružuje.
Posebnost ovog gnijezda nije samo u broju njegovih stanovnika, već i u činjenici da ga možete pratiti uživo putem kamere koja 24 sata dnevno snima život ove simpatične ptičje obitelji. Kamera omogućuje gledateljima da svjedoče svim važnim trenucima – od dogradnje gnijezda, preko ležanja na jajima, do najdirljivijih prizora hranjenja, maženja i, nadamo se, prvih letova mladih roda, a sve to projekt je Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije.

Sve što niste znali o rodama – čuvaricama prirode i simbolima povratka proljeća
Bijele rode, omiljene glasnice proljeća, nisu samo simboli mira, obitelji i plodnosti – one su i fascinantna bića čiji život obiluje zanimljivostima. U Hrvatskoj ih svake godine s oduševljenjem dočekujemo, osobito u selima poput Donje Zdenčine, koja se ponosi najvećim brojem gnijezda u Zagrebačkoj županiji. No, koliko doista znamo o tim dostojanstvenim pticama?
Bijele rode su velike ptice prepoznatljive po bijelom perju i crnim letnim perima na krilima. Imaju dugačak vrat, crveni kljun i dugačke crvene noge – kod mladih ptica te boje su tamnije, a kako sazrijevaju, prelaze u narančastu i tamnocrvenu nijansu. Njihova veličina je impresivna – odrasle ptice teže između 2,3 i 4,4 kg, dok raspon krila može doseći čak 218 cm. U letu ih je lako razlikovati od čaplji, jer za razliku od njih, rode lete s ispruženim vratom.
Rode ne pjevaju, ali zato – klepeću!
Za razliku od mnogih ptica, rode su tihe. Njihov najpoznatiji zvuk je klepetanje kljunom – karakteristično udaranje donjeg o gornji dio kljuna, često popraćeno zabacivanjem glave unatrag. Time pozdravljaju partnera, brane teritorij ili sudjeluju u ritualima udvaranja.
Povratak u isto gnijezdo – vjernost domu
Rode su poznate po tome da se vraćaju na isto gnijezdo iz godine u godinu. Prve u nas stižu mužjaci, često već u veljači, kako bi zauzeli staro gnijezdo. Ženke dolaze nešto kasnije, a ako je prošla godina bila uspješna, par se ponovo spaja. No ako nije – biraju novog partnera. Zanimljivo, vjernost gnijezdu često je jača od vjernosti partneru.
Graditelji gnijezda s težinom
Rode gnijezda grade od grana, sijena, trave i gnoja, no sve češće u njih ugrađuju i plastične vreće, špage i druge otpade. Gnijezda mogu biti iznimno izdržljiva i teška – neka dosežu širinu i visinu od preko dva metra te masu do jedne tone! Gnijezdo se godinama nadograđuje i koristi desetljećima, pa čak i dulje od sto godina.
Njega mladunaca – obiteljski posao
Rode polažu između jednog i sedam jaja, a oba roditelja sudjeluju u sjedenju na jajima i brizi za ptiće. Inkubacija traje oko 33 dana, a ptićima je nakon izlijeganja potrebno gotovo dva mjeseca da bi bili spremni za let. U tom razdoblju, roditelji ih hrane i do 16 puta dnevno!
Što rode jedu i zašto su važne?
Rode su isključivo mesojedi – hrane se kukcima, gmazovima, vodozemcima i sitnim sisavcima. Upravo zato su iznimno korisne za okoliš – reguliraju populaciju štetnika poput glodavaca i kukaca na prirodan način. Njihova prisutnost znak je zdravog ekosustava.
Ugroze – prirodne i ljudske
Rode sve češće nestaju s naših prostora zbog isušivanja močvara, nestanka travnjaka i sve intenzivnijeg korištenja pesticida. Pogođene su i urbanizacijom, nadzemnim električnim vodovima te klimatskim promjenama. Stradavaju i tijekom migracija – krivolov i nesreće uzimaju svoj danak.
Gdje zimuju?
Naše rode zimuju uglavnom u Južnoafričkoj Republici, iako se neke zadržavaju i u središnjoj Africi. Na putu dugom preko 10.000 kilometara, putuju u jatima koja brojčano mogu doseći nekoliko tisuća ptica. Mladi najprije kreću na put, dok iscrpljeni roditelji ostaju još nekoliko dana kako bi se oporavili.
Rode u Hrvatskoj i svijetu
Na svijetu ima oko 700.000 bijelih roda, od čega se između 1.100 i 1.300 parova gnijezdi u Hrvatskoj. Zagrebačka županija, s više od 250 gnijezda, jedno je od najvažnijih područja za njihovo gniježđenje.
Rode nisu samo ptice – one su simboli života, prirode i sklada. Promatrajući ih kako brinu o potomstvu i čuvaju svoja gnijezda, možemo puno naučiti o predanosti, snalažljivosti i ulozi svakog bića u očuvanju ravnoteže našeg planeta. Ako imate priliku – podignite pogled prema gnijezdu. Možda vas upravo tamo čeka čudo prirode koje niste očekivali.
Objava VIDEO Vesela gužva u gnijezdu u Donjoj Zdenčini: Izlegli se mali rodići! pojavila se prvi puta na V'Gradu.
- Web
- V'Gradu