Prijava

Vaša prijava

10. SAVJETOVANJE O ŠPORTU


Savjetovanje je otvorio predsjednik Zajednice Goran Kovačić pozdravivši sve dionike. Među njima bili su Siniša Krajač, zamjenik glavnog tajnika HOO-a za lokalni šport; Fadila Gracin i Branko Radičević, viši stručni savjetnici Središnjeg državnog ureda za šport; Mirela Katalenac, pročelnica Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu Zagrebačke županije; Mario Makarun, glavni tajnik Zajednice športskih udruga i saveza Zagrebačke županije; Darko Ćopić i Neven Topolnjak, savjetnik za šport i pročelnik Upravnog odjela za predškolski odgoj, školstvo i šport Grada Velike Gorice; Domagoj Ilečić, pročelnik Upravnog odjela za investicije, poduzetništvo i EU Fondove Grada Velike Gorice, Ivica Barukčić, ravnatelj Ustanove za upravljanje športsko-rekreacijskim centrom Velika Gorica, te Dalibor Meić, član IO Nogometnog saveza Velika Gorica i predsjednik Komisije nogometnih sudaca Zagrebačke županije. Savjetovanje nisu propustili Damir Kužir, tajnik i Josip Sever, član Izvršnog odbora Zajednice sportskih udruga grada lepoglave, a koji su dan ranije sa velikogoričkim športskim prijateljima bili i na savjetovanju HOO-a u Kninu.

Teško je i gotovo nemoguće izdvojiti nešto od tematskih cjelina Savjetovanja, jer je sve odista bila na iznimno visokoj razini i sve gotovo jednako važno. Uvodno je Domagoj Zajec, trener i predsjednik Plivačkog kluba Gorica govorio o počecima, perspektivama i dugoročnim planovima njegovog kluba, da bi Igor Matić progovorio o ‘Borilačkom športu u Velikoj Gorici, uspješnost kroz žensku populaciju’. Tajana Obradović, dopredsjednica Maraton kluba Velika Gorica,  a kojoj su uvod dali predsjednik i tajnik kluba Darko Batković i Bruno Škrinjarić, pokušala je dati odgovor na pitanje ‘Je li Velika Gorica spremna i sposobna organizirati zaista veliku i međunarodnu športsku priredbu?’. Odgovor je potražila i u razvojnim smjernicama Grada, ali i u postojećim uvjetima na infrastrukturi Gradskog stadiona koji ne pogoduje održavanje priredbe atletskog sadržaja.

‘Natječaji Središnjeg državnog ureda za šport’, bila je tema predavanja koje su održali Fadila Gracin i Branko Radičević, viši stručni savjetnici SDUŠ-a. Upozorili su na kriterije, uvjete, pravila i rokove nekoliko natječaja gdje športske udruge mogu participirati, te načelno pristali da održe dodatnu Radionicu na zadanu temu za sve članice Zajednice športskih udruga grada Velike Gorice u što skorijem terminu. Rokovi za dostavu su vrlo rani, najkasniji do kraja veljače 2020.godine.

Tema ‘Strategija razvoja športa Grada Velike Gorice 2020.-2025.’ tek je uvodno otvorena, a o njoj su govorili predsjednik i dopredsjednik Zajednice Goran Kovačić i Darko Blažinčić. Kako se čelnici Grada, uslijed obaveza, nisu pojavili na savjetovanju, zasigurno će o toj temi biti riječi već do kraja godine.

Mirela Katalenac, pročelnica županijskog Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i šport, naglasila je kvalitetnu suradnju sa Zajednicom športskih udruga grada Velike Gorice, te konstatirala da će, a temeljem dosad obavljenih i razgovora i dogovora, u razdoblju od 6 mjeseci krenuti u realizaciju poboljšanja uvjeta u Srednjoškolskoj športskoj dvorani, te da će se dodatno angažirati oko smanjenja cijena korištenja iste. Mario Makarun, glavni tajnik ZŠUIS Zagrebačke županije, istaknuo je da županijski proračun za šport raste, da se sjajna suradnja sa velikogoričkom Zajednicom nastavlja i da uzajamna skrb za šport i športaše na bilo kojoj razini mora biti osnovna zadaća svih športskih djelatnika.

Iznimno su zanimljive bile i tematske cjeline ‘Kvadrati parketa i travnjaka; kako dodatno poboljšati uvjete za rad’, i ‘Ponašanje roditelja, trenera i dionika u športu’, a koje je održala Ivana Cesarec, predsjednica Nogometnog kluba Dinamo Hidrel, inače profesorica engleskog jezika. Na obje teme diskusije, planovi i ciljevi biti će nastavljeni na nastavku Savjetovanja u prosincu 2019.godine.

Drugog se dana govorilo o ‘Članstvu u Zajednici športskih udruga grada Velike Gorice’, a konstatirano je da treba omogućiti udrugama koje su na ‘listi probnog roka’ da se pridruže u punopravno članstvo, iako one i danas kao pridružene ili privremene koriste besplatno Gradsku športsku dvoranu, obavljaju liječničke preglede u Športskoj ambulanti besplatno, te je njihovim članovima omogućen popust na velikogoričkom Veleučilištu.  ‘Stručno-pedagoški uvjeti u amaterskom nogomet’ bili su tema u kojoj je riječ uzeo i Dalibor Meić, predstavnik Nogometnog saveza Velika Gorica, istaknuvši da je moguće da savez pomogne kod osiguravanja i boljeg zapošljavanja trenera u amaterskim klubovima.

Na kraju drugog dana doneseni su zaključci koji će biti dostavljeni svim dionicima savjetovanja, ali je istaknuta i potreba da se nastavak održi što skorije, već do kraja 2019.godine, a po održanoj Radionici koju će Zajednica organizirati u suradnji sa Središnjim državnim uredom za šport. Iza velikogoričkih športskih djelatnika je još jedno iznimno uspješno savjetovanje.


Katastrofa Bune kod Lonje

Naši sportaši vrijedni su i pod praznicima