Prijava

Vaša prijava

Sjednica povjerenstva za ravnopravnost spolova u povodu Svjetskog dana seoske žene


Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Zagrebačke županije održalo je u povodu obilježavanja Svjetskog dana seoske žene (15. listopada) prigodnu sjednicu na temu „Uloga žena poduzetnica i inovatorica u ruralnim područjima Zagrebačke županije“.

Sjednici su prisustvovale uspješne seoske žene i vlasnice poljoprivrednih gospodarstava koje su kroz panel raspravu podijelile svoja iskustva – Marina Buk, vlasnica OPG-a Buk iz Rugvice, Snježana Dijanežević, vlasnica OPG-a i Turopoljskog grunta Dianežević, Branka Tretinjak iz Velike Gorice čije se obiteljsko gospodarstvo bavi uzgojem povrća i Katica Jerleković, predsjednica udruge Uzorne hrvatske seoske žene.

Predsjednica Povjerenstva Brankica Benc uvodno je istaknula kako se tematskom sjednicom želi usmjeriti pozornost javnosti na život žena na selu. „Žene na selu se bave poljoprivredom, ali i mnogim drugim djelatnostima. One su poduzetnice, inovatorice, nositeljice kulturnog i društvenog života, uključuju se svojim znanjem i idejama u politiku, a sa svojim obiteljima stvaraju dodanu vrijednost i unaprjeđuju život na selu“, rekla je Benc.

U ime župana Stjepana Kožića, članice povjerenstva i sudionice panela pozdravio je pročelnik UO za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Josip Kraljičković koji je istaknuo kako se 15. listopada obilježava diljem svijeta kao Svjetski dan seoske žene, a od 2000. godine obilježava se i u Republici Hrvatskoj, a inicijativa je krenula upravo iz Zagrebačke županije.

Kraljičković je iznio statističke podatke kojima je dokazao veliku prisutnost žena u poljoprivrednoj proizvodnji na području županije.

„U Zagrebačkoj županiji 33% ukupnog broja nositelja gospodarstava su žene. Dakle, svakom trećem gospodarstvu nositelj je žena… To je gotovo 5 000 gospodarstava kojima upravljaju žene i to je najviše od svih županija u Hrvatskoj“, istaknuo je Kraljičković.

Marina Buk majka je troje malene djece, a na svom OPG-u bavi se primarno uzgojem buča i proizvodnjom ulja, za koje je na posljednjoj međunarodnoj izložbi bučina ulja Alpe-Adria osvojila srebrnu medalju.

Dijana Knežević na svom Turopoljskom gruntu organizira niz događanja i manifestacija kojima, prvenstveno djeci i mladima želi dočarati običaje i tradiciju tog kraja, a posebno je ponosna na likere koje proizvodi na svom imanju. Ističe kako su žene čuvarice ruralnog blaga.

Branka Tretinjak na svom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu uzgaja 35 vrsta povrća koje plasira u trgovačke lance i na tržnicu, a posebno je ponosna na svoj dugogodišnji angažman u KUD-u Šćitarjevo, čija je predsjednica, kao i suradnju s SOS dječjim selom Lekenik.

Katica Jerleković radni dan započinje smjenom u osiguravajućoj kući, nakon čega se vraća svojem gospodarstvu i odlazi na svoju malu farmu svinja. Volontira kao predsjednica udruge Uzorne hrvatske seoske žene, udruge koja djeluje na nacionalnoj razini te koja već 24 godine organizira izbor Najuzornije hrvatske seoske žene.

Svoju priču na panelu je podijelila i članica Povjerenstva Romina Zadravec, vlasnica OPG-a poznatog po proizvodnji sira koja je istaknula kako su 2008. počeli s izgradnjom sirane i nove štale, a 2021. godine su otvorili suvremenu kušaonicu sira.

Sve sudionice panela istaknule su kako bi bez podrške obitelji bilo puno teže jer rad na selu zahtjeva dosta fizičke snage, a kad se posao podijeli sve je lakše. Također, istaknule su važnu ulogu seoskih žena u čuvanju ruralnog blaga i običaja.