Murano – najfinija jagoda Zagrebačke županije u 2025.
U Sobočanima, na obiteljskom imanju „Ladanj kod strica“, održano je 23. Ocjenjivanje plodova sorti jagoda koje se uzgajaju na području Zagrebačke županije. Pod stručnim vodstvom prof. dr. sc. Borisa Duralije sa Zavoda za voćarstvo Agronomskog fakulteta u Zagrebu, ocijenjeno je ukupno 12 sorti jagoda.
Najvišu ocjenu ove je godine zaslužila sorta Murano, koja je osvojila 346,5 bodova čime je zauzela prvo mjesto. Slijede sorte Clery i Dely, dok je najniže ocijenjena sorta bila Aprica. Ocjenjivanje se provodi prema strogo utvrđenim kriterijima, a uzimaju se u obzir izgled, boja, okus i čvrstoća ploda.
Prema riječima predsjednika žirija Borisa Duralije, sorta Murano ušla je u proizvodnju prije 10-tak godina. „Radi se o stalnorađajućoj sorti, koja se uzgaja u zaštićenim prostorima tijekom cijele godine, a urod se bere kroz 6 mjeseci“, rekao je Duralija naglasivši kako su stalnorađajuće sorte sve popularnije među proizvođačima s obzirom na potražnju, posebice u vrijeme turističke sezone.
Ocjenjivanje je dio projekta Dani zagrebačkih jagoda, koji provodi Udruga proizvođača jagoda Zagrebačke županije „Jagodni prsten“. Udruga okuplja 11 proizvođača koji zajedno uzgajaju oko 265.000 grmova jagoda na području Zagrebačke županije.
Ovlaštena za privremeno obavljanje poslova pročelnika, Gordana Županac naglasila kako ovakva ocjenjivanja imaju za cilj pomoći proizvođačima oko usmjeravanja proizvodnije te potrošačima oko odabira sorti. Kazala je i kako se prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, jagode u Zagrebačkoj županiji uzgajaju na 12,2 hektara, a uzgojem se bav e44 poljoprivredna gospodarstva.
Zagrebačka županija redovito pomaže proizvođačima jagoda kroz Javni poziv za potpore male vrijednosti, putem kojeg je moguće ostvariti sredstva za podizanje novih nasada, izgradnju i opremanje plastenika, preradu jagoda te promociju i certifikaciju proizvoda.
Inače, Zagrebačka županija ove je godine osigurala 1,1 milijuna eura bespovratnih potpora za poljoprivrednike. Od spomenutog iznosa 573 tisuće eura osigurano je za potpore male vrijednosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu, 340 tisuća eura za ekološku poljoprivredu i ruralni razvoj, 70 tisuća eura izdvojeno je za poticanje energetske učinkovitosti i nabavu i ugradnju obnovljivih izvora energije na poljoprivrednim gospodarstvima, a 150 tisuća eura je na raspolaganju za nabavu poljoprivrednog materijala za sjetvu i sadnju, kao i kreditiranje nabave poljoprivrednog repromaterijala.
„Potpore dosežu do 15 tisuća eura po korisniku za konvencionalne proizvođače, odnosno do 20 tisuća eura ako se radi o ekološkom poljoprivredniku“, rekao je zamjenik župana Damir Tomljenović pozvavši proizvođače jagoda, ali i ostale poljoprivrednike da se jave na natječaje koji su otvoreni do 15. studenoga ili do utroška sredstava.
