Prijava

Vaša prijava

Gorički MOST o iskorištavanju europskih sredstava za uređenje i opremanje gradskih vrtića

[]

Članovi velikogoričkog MOST-a danas su održali konferenciju za novinare na temu iskorištavanja europskih sredstava za uređenje i opremanje gradskih vrtića. Uvodno se obratio Ivan Bekavac koji je istaknuo kako Velika Gorica zadnjih godina naočigled raste te kako mnogo mladih obitelji s djecom vrtićke dobi pronalaze dom upravo u Velikoj Gorici.

– Potrebno je unaprijediti dostupnost i uvjete boravka i razvoja djece predškolske dobi u velikogoričkim vrtićima, jer mnoga djeca nisu našla mjesta u vrtiću niti lani – naglasio je Bekavac te riječ predao vijećnici Mosta u goričkom Gradskom vijeću, Karmen Rak koja je napomenula kako su više od sto vrtića i njihovi osnivači gradovi i općine ugovorili više od 300 milijuna kuna iz okvira EU ESI fonda po Otvorenom trajnom pozivu na dostavu projektnih prijedloga (bespovratna sredstva), iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020., Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u trajanju sad već treću godinu, a u svrhu modernizacije i projekata unaprjeđenja kvalitete boravka djece predškolske dobi te dodala kako na žalost niti jedan iz Velike Gorice.

– Nevjerojatno mi je da niti ove godine, baš kao niti lani, Grad Velika Gorica nije našao interesa sudjelovati u natječaju koji je mogao znatno pridonijeti dodatnom poboljšanju vrtićke predškolske skrbi našim klincima. Premda sam zadovoljna ljubavlju, pažnjom i podukom koju naša djeca primaju uvjerena sam kako bi bilo potrebno valjano sustavno procijeniti potrebu aplikacije na natječaj jer ne bi li uvođenjem druge smjene i produženog rada do 21 sata te dodatnih programa, npr. Montessori programa, senzorne integracije, nabavkom nove opreme, uređenjem igrališta, u konačnici naša djeca, kao i svi mi roditelji i građani u cjelini time baštinili nešto vrijedno što je moglo značajno unaprijediti skrb o djeci – rekla je Rak i istaknula kako je postojala mogućnost i financiranja brojnih edukacija.

Prisutnima se obratila i Velikogoričanka Marija Zubec.

– Sve ovo potrebno je bilo istaknuti kako bi javnost postala svjesna propuštenih mogućnosti. Aktivnosti izgradnje novih vrtića na području našeg grada koje se planiraju financirati iz sredstava programa Oporavka i konkurentnosti Vlade RH su dobrodošle i potrebne. Pričala se već godinama o izgradnji vrtića u Kurilovcu, ali po tom pitanju se do sad nije napravilo ništa stoga pozivam gradsku vlast da razmisli malo o tome. Međutim vrtić u Podbrežnici, kao i drugi diljem grada vape za obnovom i novitetima koji se mogu financirati upravo iz predmetnog EU fonda Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike – rekla je Zubec  te je zahvalila ovom prilikom svim odgojateljima i odgajateljicama koji ulažu svoje vrijeme i trud u izradi didaktičkih i drugih materijala kako bi našoj djeci olakšali proces prilagodbe u vrtiću i odvajanja od roditelja.

Bekavac je na kraju pozvao gradsku upravu, gradonačelnika Ačkara, pročelnika nadležnog upravnog odjela Grada, Nevena Topolnjaka da prate i uključe  i naše gradske vrtiće u program Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a prije donošenja moguće pete Odluke o financiranju novih projekata, a kako bi i velikogorički vrtići do ljeta mogli participirati u sredstvima ovog Fonda.

Na kraju podsjetimo kako je još 2018.godine napravljena energetska obnova DV Ciciban, zahvaljujući sredstvima Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini u sklopu natječaja “Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja” objavljenog unutar Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014-2020”. Objekt u Vidrićevoj energetski je obnovljen 2018. g. – 2.224.875,89 kn iz izvora EU fondova, državnog i županijskog proračuna dok je iz gradskog proračuna osigurano 2 milijuna kuna.

Upitali smo vijećnika Bekavca je li tražio informacije vezane uz natječaje i aktivnosti koje provodi Grad, a na što je odgovorio:

– O svemu ovome govorio sam još prije godinu dana, a na spomenutom natječaju sudjelovali su vrtići Grada Zagreba i brojne male općine. Natječaj je pogodan za sve osim za Veliku Goricu – rekao je Bekavac.

Da Grad ulaže u predškolski odgoj govore i podaci o projektima sufinanciranim iz europskih i nacionalnih sredstava. Kao naprimjer s ciljem poboljšanja materijalnih uvjeta u predškolskim ustanovama, 2018. g., Grad Velika Gorica na Natječaj Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku prijavio je 5 projekta, a koja su i odobrena. To su: uređenje i opremanje dječjeg igrališta u Vidrićevoj, sanacija zgrade stare škole u Velikoj Mlaki Dječjeg vrtića Lojtrica, zamjena ograda u Dječjem vrtiću Žirek u Tomaševićevoj i Koprivničkoj te izrada projektne dokumentacije za obnovu Dječjeg vrtića Žirek u Koprivničkoj ulici. Iz sredstava ministarstva financirano je oko 25% vrijednosti radova, a preostala sredstva bila su osigurana u gradskom Proračunu. Odobrena sredstva su 272.089,00 kn od ukupno: 1.310.788,10 kuna.

Osim toga, 2021.godine dovršena je izgradnja i započeo je s radom vrtić u Selnici Šćitarjevskoj, a koji je financiran iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj. Vrijednost objekta bila je oko 9 miljuna kuna od čega je oko 50 posto iz  EU fonda.

Iz Grada su nam rekli kako se na neke javne pozive nisu prijavljivali zbog neispunjavanja uvjeta poput niskog postotka sufinanciranja, nedovoljnog interesa roditelja za smjenskim radom ili visokog indeksa razvijenosti.

– Do kraja veljače bit će objavljen Natječaj MZO-a za korištenje sredstava iz EU Fonda oporavka i otpornosti, a za prijavu su pripremljeni projekt izgradnje novog objekta u Kolarevoj za 200 djece, zatim objekta u Kučama za 40 djece te izgradnja novog objekta u Pokupskoj za također 200 djece. Osnovni preduvjeti za prijavu na Natječaj/javni poziv bit će vlasništvo zemljišta i prostorno-planski uvjeti – dodali su iz Grada.