Prijava

Vaša prijava

U Zagrebačkoj županiji uspostavljene IT platforme za brži odgovor na katastrofu

[]

U Velikoj Gorici održana je završna konferencije EU projekta COMMAND d čiji je nositelj Zagrebačka županija s partnerima gradovima Podgoricom, Skopjem, Tiranom i Tuzlom.

COMMAND d je projekt pružanja potpore zapovjedno-operativnom centru u pripravnosti za katastrofe kojem je cilj povećati spremnost i omogućiti povezivanje svih sudionika putem IT platforme.

Ukupna vrijednost projekta je 457.821,97 eura. S 85% iznosa sufinancirala ga je Europska unija (Glavna uprava za europsku civilnu zaštitu i europske operacije humanitarne pomoći), dok je preostalih 15% osigurala Zagrebačka županija.

Korisnik nove IT Platforme u Zagrebačkoj županiji bit će županijski Stožer civilne zaštite koji će od sada moći brže odgovoriti na potencijalnu katastrofu ili nesreću. Novi sustav vrijeme reakcije županijskog stožera smanjit će s dosadašnjih dva sata na 15 minuta.

Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite istaknuo je kako sustav civilne zaštite funkcionira tako da prevenira, educira i djeluje u trenutku kad se nesreća dogodi.

– Da bi u tim aktivnostima bili bolji, potreban je zapovjedni sustav kao što je COMMAND d, koji pomaže operativi da bolje i kvalitetnije prikuplja i prenosi informacije te da analitički donosi odluke, rekao je Trut.

– Veličina prostora Zagrebačke županije, velika fluktuacija prometa, kao i mjesta potencijalnih opasnosti obvezuju nas da kontinuirano unapređujemo čitav sustav civilne zaštite jer su dobra i kvalitetna organizacija pola obavljenog posla, rekao je zamjenik župana Damir Tomljenović.

Funkcionalnosti IT platforme predstavio je Luka Rudelić.

– Riječ je o velikoj bazi podataka koja je podržana kartografskim prikazom tako da u svakom trenutku znate gdje se što nalazi, rekao je Rudelić, dodavši kako se putem platforme može komunicirati uživo s operativnim snagama te raditi simulacije.

– Jednim klikom možemo simulirati potres i odmah dobiti podatke koji je to obuhvat prostora koji je potencijalno ugrožen, koliko je ljudi i tvrtki tamo ugroženo, koje su najbliže snage koje mogu pomoći, ima li na tom području opasnih tvari, gdje je najbliže skladište i sl., rekao je Rudelić.

Svaki od partnera u sklopu projekta dobio je platformu prilagođenu svom području, čiju će bazu dalje samostalno puniti te unutar nje implementirati nove module i programska rješenja.

U sklopu konferencije održana je i panel rasprava na temu “Ulaganje u informatičke sustave civilne zaštite i krizno upravljanje”.

Objava U Zagrebačkoj županiji uspostavljene IT platforme za brži odgovor na katastrofu pojavila se prvi puta na 01Portal - Prvi u Zagrebačkoj županiji.


Sajam gospodarstva u Zaprešiću