Nedavno je iz tiska izašla nova dvojezična knjiga velikogoričkoga publicista Gorana Beusa Richembergha pod naslovom “Nijemci u Zagrebu i okolici kroz stoljeća/Deutsche in Zagreb und Umgebung durch die Jahrhunderte”. Knjiga nosi podnaslov “Eseji i bilješke o prošlim vremenima i zaboravljenim ljudima”. To je njegova sedma po redu autorska knjiga i treća knjiga o povijesti njemačke manjine u Hrvatskoj.
Ova monografija popularizira povijest i sudbinu njemačke etničke zajednice u Zagrebu i njegovoj okolici (posredno i čitavoj Hrvatskoj) kroz 800 godina njenog nastanka, postojanja i djelovanja te njene baštine i utjecaja na razvoj grada i njegove okolice na planu kulture, umjetnosti, urbanizma, graditeljstva, znanosti, sporta, gospodarstva, religijskih zajednica, političke i vojne povijesti te drugih aspekata razvoja društva. Knjiga podsjeća na više od 700 istaknutih i zaslužnih osoba njemačkoga porijekla koje su ostavile vrlo važan trag i utjecaj, od kojih su mnoge zauzimale važne društvene položaje ali su bile zaboravljene ili je prešućen njihov doprinos te posebno njihovo njemačko etničko porijeklo.
Uz tekst na hrvatskom i njemačkom jeziku monografija na 428 stranica velikoga formata donosi i oko 400 fotografija, karata i drugih ilustracija, a tekst je popraćen bogatim pregledom izvora i literature te kazalom imena.
Iako se knjiga ne bavi posebno područjem Turopolja, u njoj se na mnoštvu mjesta spominju događaji i ljudi koji su bili izravni dionici turopoljske političke, gospodarske i kulturne povijesti u razdoblju od kneza Jurja Brandenburškog do kneževa od Thurna i Taxisa. Spominju se i veliki umjetnici i graditelji poput slikara Dragutina Weingärtnera iz Velike Mlake, rezbara i kipara Eduarda Wagmeistera te graditelja Hermana Bolléa i Hektora Wilhelma von Eckhela koji su ostvarili vrlo vrijedna djela na području Turopolja (Velika Gorica, Dubranec, Gustelnica, Novo Čiče i Kuče).
Izdavači knjige su nakladnička kuća Synopsis iz Zagreba, Njemačka zajednica iz Osijeka i sam autor, kao službeno izabrani Predstavnik njemačke nacionalne manjine u Zagrebačkoj županiji.
Jedan primjerak knjige poklonjen je i Gradskoj knjižnici u Velikoj Gorici.