„Krećimo se održivo! Ostanimo zdravi!“ ovogodišnji je slogan Europskog tjedna mobilnosti koji se, već 20 godina, obilježava u razdoblju od 16. do 22.rujna. Cilj je potaknuti pojedinca na odabir održivih načina prijevoza, poput hodanja i bicikliranja uz smanjenje emisije CO2, poboljšanje kvalitete zraka, ali i vlastitog zdravlja te urbane prostore učiniti ugodnijim mjestima za život i rad.
U skladu s ovogodišnjom temom „Održiva mobilnost za zdraviji život!“ četiri ključna pitanja su mentalno i tjelesno zdravlje, sigurnost i odgovor na COVID-19.
Brojne studije ukazuju na to kako aktivna mobilnost smanjuje depresiju, tjeskobu i druge probleme u vezi s mentalnim zdravljem, a poziva se i na veću usmjerenost na odnos između mentalnog zdravlja i gradske mobilnosti. Pokazalo se kako kraća putovanja poboljšavaju dobrobit jer omogućavaju osobama mobilnost u gradu i obavljanje svakodnevnih obaveza i socijalizaciju. Svakodnevno putovanje na posao koje traje između 60 i 90 minuta ima najnegativniji učinak na mentalno zdravlje.
Druga prioritetna tema je tjelesno zdravlje, koje uključuje utjecaj onečišćenja zraka i buke, kao i koristi od aktivne mobilnosti. Aktivna mobilnost primijenjena na osobna vozila može imati dva pozitivna učinka: može povećati tjelesno zdravlje i smanjiti emisije iz ispušnih cijevi. Osim bicikala, novi trend alternativnog prijevoza čine električni bicikli i električni romobili u središtima gradova diljem Europe – što je poznato kao mikromobilno rješenje.
Pitanje sigurnosti usmjereno je na najnovija dostignuća u pogledu sigurnosti prijevoza, uključenosti osoba smanjene pokretljivosti i opsežne mjere sigurnosti na cestama u gradskom okruženju kojima se suzbijaju prometne nesreće i smrtnost.
Diljem Europe i svijeta COVID-19 donio je promjene u korištenju prijevoza – pozitivne promjene u smanjenju emisije štetnih plinova i smanjenju prometnih nesreća, ali i smanjeno korištenje javnog prijevoza koje bitno utječe na kvalitetu života. Samo 0.2% do 1.2% slučaja zaraze COVIDOM-19 se može dovesti u vezu s korištenjem javnog prijevoza pa strah od zaraza ne bi trebao biti prepreka.