Listopad je mjesec borbe protiv raka dojke. Brojnim javnozdravstvenim manifestacijama te simbolom ružičaste vrpce želi se ukazati na važnost tog problema kao i na važnost ranog otkrivanja raka doke te odlaska na redovite preglede. Redovitim pregledom koji uključuje samopregled, mamografiju te ultrazvučni pregled dojki, rak dojke se može otkriti u ranom stadiju kada su šanse za izlječenje i preživljenje znatno veće.
Samopregled dojke žena obavlja sama i to najbolje pet do deset dana nakon mjesečnice, a ako žena više nema mjesečnicu, najbolje je odrediti jedan dan u mjesecu kada će se samopregledati. Pri tome valjda skrenuti posebnu pozornost na otkrivanje kvržice pri opipu, zadebljanje ili udubljenje u dojci, povećanje jedne dojke, bilo kakve promjene na koži bradavica i dojki, iscjedak iz bradavice ili pak bolove u dojci.
Ultrazvuk dojki je radiološka dijagnostička metoda izbora kod žena mlađe životne dobi tj žena mlađih od 40 godina gdje je preporuka ovu pretragu obaviti jednom godišnje.
Mamografija je rendgenski pregled dojki kojim se otkrivaju tumori i druge promjene dojke koje su premalene da bi se mogle napipati, a preporuka je prvu mamografiju obaviti između 38. i 40. godine života i to od petog do desetog dana ciklusa, brojeći od prvog dana zadnje mjesečnice.
Od 2006.godine odlukom Vlade Republike Hrvatske pokrenut je Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke te se svake godine na mamografski pregled pozivaju žene u dobi od 50 do 69 godina. Iako i mlađe žene oboljevaju od ove zloćudne bolesti, najčešće se ipak javlja iznad pedesete godine života te je cilj samog programa otkriti rak dojke u početnom stadiju i smanjiti smrtnost od ove zloćudne bolesti.
U Republici Hrvatskoj 2018. godine zabilježeno je 2845 slučajeva raka dojke, dok su tijekom 2020. godine od te bolesti u našoj zemlji umrle 722 žene čime se već petu godinu za redom bilježi pad mortaliteta od raka dojke u RH što je i cilj Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke koji ove godine bilježi sedmi ciklus pozivanja žena na mamografski pregled kojem se godišnje odazove oko 60% pozvanih žena. Godišnje se u okviru Programa učini cca 150 000 mamografskih pregleda, a tijekom ovogodišnjeg ciklusa koji je započeo u ožujku ove pozivaju se žene godišta od 1952. do 1971.
Na svjetskoj razini u 2020. godini 2,3 milijuna žena oboljelo je od raka dojke, a njih 685 000 je izgubilo bitku sa tom zloćudnom bolesti. Prema podacima s kraja 2020. u prethodnih 5 godine u svijetu je 7.8 milijuna žena žvjelo sa dijagnozom raka dojke što ga čini najučestalijim karcinomom na svijetu.
Uzrok raka dojke je uglavnom nepoznat, a neki rizični čimbenici su dob, prva menstruacija prije 12-te godine života, menopauza nakon 50-te godine života, nerađanje ili rađanje poslije 30-te godine života, pojavnost raka dojke i/ili raka jajnika kod bližih srodnika (5 do 10 % svih karcinoma dojke su nasljedni), prethodna bolest dojke. Određene životne navike i stil života također mog povećati rizik od nastanka raka dojke, a to su one nezdrave navike kao što su prehrana bogata masnoćama i šećerima, pretilost, povećana konzumacija alkohola, pušenje, izloženost radioaktivnom zračenju. Brojne zdravstvene ustanove, a među njima su i Ljekarne Zagrebačke županije, nude stručno savjetovanje o mijenjanju loših životnih navika te integriranju onih zdravih koje su prvi korak u prevenciji svih bolesti, u svakodnevnicu.