Prijava

Vaša prijava

DUBRANEC Predstavljene aktivnosti na obnovi i izgradnji novih zamjenskih kuća

[]

Okupljenim građanima u Dubrancu čije su kuće stradale nakon razornog potresa na Banovini 29.prosinca 2020.godine, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Gordan Hanžek, sinoć je prezentirao aktivnosti na obnovi potresom oštećenih stambenih objekata, odnosno izgradnji novih zamjenskih kuća. Na sastanku je bio gradonačelnik Krešimir Ačkar i njegov zamjenik Neven Karas.

– Mi imamo ovdje jednu priliku da ubrzamo proces obnove. Novac koji je osiguran i sve ono što bi nam prethodilo ovim modelima koji su predstavljeni je nešto što mi moramo učiniti kako bi ubrzali proces i kako bi naši sugrađani došli što prije do konačnog rješenja obnove njihovih obiteljskih kuća, gdje već evo prolazi 13. mjesec kako nisu u svojim domovima – rekao je gradonačelnik Ačkar te naglasio kako je Grad spreman na 20 posto sufinanciranja, daljnja uređenja kao i plaćanje režijskih troškova.

– Svaka kuća i svaki oštećeni objekt je objekt za sebe i jedan poseban život. Ono što smo danas govorili je to što ćemo maksimalno napraviti i ubrzati. Ponudili smo modele, radimo jedan snimak stanja u prostoru i sigurno ćemo započet. U ovom trenutku imamo 60 prvih ugovorenih objekata, zamjenskih obiteljskih kuća. Nastavljamo tempom, u raspisima natječaja danas je to već 200 objekata. Značajno ubrzavamo – naglasio je Hanžek te dodao kako je teško govoriti o rokovima.

– Moramo to usporediti s Italijom koja će evo 12 godina nakon potresa završiti s obnovom. Mislim da smo u godinu dana postigli jedan bitan napredak. Dvije tisuće gotovih objekata u toj nekonstrukcijskoj obnovi, realizirano je 90 milijuna kuna, predloženi su modeli, no biti će posebnih slučajeva gdje neće biti tipske kuće, ali ove godine će se u Dubrancu vidjeti već puno toga – kazao je Hanžek i savjetovao svima kako je najsigurnije da u obnovu kreću uz pomoć Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje.

– Zakonska regulativa je jasna, kuća mora biti sigurna na potres. S obzirom sa stanjem na građevinskom tržištu, teško je doći do projektanta i izvođača. Treba biti spretan i naći pravog projektanta i izvođača, a država tu kroz uzimanje garancija kroz bankarski sustav i tvrtke koje su sigurne na tržištu može pružiti jednu sigurnost, a to je bitno svakom građanu – naglasio je.

Prvi je ovo tip ovakvog sastanka u Republici Hrvatskoj, kazao je gradonačelnik te istaknuo kako se od prvoga dana u Hrvatskom Saboru zalaže za obnovu na području našeg grada te će na tome ustrajati i dalje sa željom i ciljem da Velika Gorica bude prvi grad u Hrvatskoj koji će riješiti stambeno pitanje za sve svoje građane koji su u potresu ostali bez svojih domova.

Na području Velike Gorice oko 29 obiteljskih kuća je neuporabljivo, dok onih sa narančastom oznakom ima više od 70.


Obavijest roditeljima