O doniranju hrane, kako to izgleda u praksi te svoja iskustva i aktivnosti govorili su u četvrtak, 15. prosinca, na konferenciji u Pučkom otvorenom učilištu Velika Gorica predstavnica iz Ministarstva poljoprivrede, predstavnici javnih ustanova Crvenog križa Velika Gorica i Centra za socijalnu skrb Velika Gorica, Udruga VG Legacy te predstavnica ispred ureda zastupnika Hrvatske u Europskom parlamentu Ladislava Ilčića, koja je ujedno i dio radne skupine u istraživačkom projektu Cities2030 koji se bavi mogućnostima cjelokupnog prehrambenog sustava, odnosno njegovom transformacijom.
– Dio transformacije prehrambenog sustava je briga o socijalno ugroženim sugrađanima te smo ovom konferencijom htjeli povećati svijest i saznanja naših građana, ugostitelja, dućana, pekarnica, trgovačkih lanaca i ustanova o važnosti doniranja hrane jer time ne samo da brinemo o sugrađanima već i smanjujemo nepotrebno velike količine otpada jer Hrana nije otpad. Želimo ovim putem naglasiti važnost lokalnog povezivanja poslovnih subjekata s posrednicima u doniranju radi osjetljivosti i kratkog roka trajanja donirane hrane te samog transporta. Procjena je da količina hrane koja se u svijetu baci može nahraniti 2 milijarde ljudi. Ukoliko se ne može spriječiti nastajanje viškova hrane, hranu se može donirati ukoliko je ona sigurna i zdravstveno ispravna – zaključili su okupljeni.
Mjesto gdje se mogu pronaći svi odgovori za sve karike u doniranju je Internet Platforma za sprječavanje otpada od hrane koju je izradilo Ministarstvo poljoprivrede s ciljem bržeg povezivanja donatora hrane i posrednika u lancu doniranja hrane. Platforma je to namijenjena nadležnim tijelima, SPH (primarnim proizvođačima, prerađivačima, distributerima, trgovcima hranom i ugostiteljima), akademskoj i znanstvenoj zajednici, udrugama potrošača, raznim udrugama civilnog društva i potrošačima.
Jedan od tih posrednika u Velikoj Gorici je Udruga VG Legacy koja je otvorila socijalnu trgovinu Robin Food. Udruga je aktivna u pomaganju socijalno ugroženima na goričkom području,i šire, svojim volonterskim radom i kontinuiranim prikupljanjem potrebnih sredstava.
– Kako bi što više građana bilo uključeno u ovu priču te se pomoglo socijalno ugroženim sugrađanima, potrebna su kontinuirana mjesečna davanja kako bi se socijalno ugrožene obitelji mogle prehraniti na mjesečnoj bazi jer doniranje je, nažalost, najviše prisutno u blagdansko vrijeme, a potrebno je tijekom cijele godine. Ovim putem želimo podići svijest svih naših poslovnih subjekata i sugrađana na ovo prijeko potrebno povezivanje bilo putem povremenih donacija ili otvaranjem trajnog naloga kako bi osigurali mjesečne pomoći i sigurnost našim volonterima na mjesečnoj bazi – poručili su iz VG Legacyja.
Razvojna agencija Grada Velika Gorica – VE-GO-RA s poduzećem Inventivna rješenja (Velika Gorica LAB) provodi projekt Cities2030 sufinanciran iz EU programa Obzor, zajedno sa više od 40 partnera iz 17 europskih zemalja. Cilj projekta je uspostava suvremenog i održivog gradskog sustava hrane, što uključuje sva područja vezana za tokove hrane – od proizvodnje, distribucije, prodaje do zbrinjavanja organskog otpada.
The post Svi se mogu uključiti i donirati hranu, Vegora objašnjava kako appeared first on cityportal.hr.