Prvi petak u veljači je Dan crvenih haljina – dan kada nosimo crveno i podržavamo borbu protiv moždanog udara u žena. Ova javnozdravstvena i edukativna akcija u Hrvatskoj se organizira peti put, a ove godine Forum žena SDP-a se pobrinuo da i Velika Gorica bude dio te borbe i podrške ženama koje su ga preživjele. Osnovni cilj akcije “Dan crvenih haljina” je podizanje svijesti javnosti o posebnostima rizičnih čimbenika moždanog udara u žena, na pogubne posljedice zanemarivanja simptoma te potrebu promjena načina života i navika, kao i edukacija o simptomima i važnosti brze reakcije okoline.
– Nepobitna je činjenica da se moždani udar može dogoditi svakoj od nas bez obzira na životnu dob i da od njega umire veći broj žena nego muškaraca. Nepobitna je i činjenica da ga je moguće i spriječiti brigom o svome zdravlju i zdravim životnim navikama. Svaka od nas zna barem nekoga tko je preživio ovu tešku bolest i brojne posljedice s kojima se dalje mora živjeti. Moždani udar velika je opasnost za žene, jer svake godine ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke, a u dobi od 20 do 39 godina moždani udar je dva puta češći u žena nego kod muškaraca – kažu SDP-ovke.
– Za ovu prigodu nas je prim. dr. sc. Svjetlana Šupe, neurologinja, subspecijalistkinja intenzivne medicine i članica Organizacijskog odbora “Dan crvenih haljina” upozorila na zabrinjavajuće podatke: svaka četvrta osoba tijekom života pretrpi neki oblik moždanog udara, jedna od 5 žena će dobiti moždani udar, svake 4 minute jedna osoba u svijetu umre od moždanog udara, jedna od 3 žene će umrijeti od moždanog udara, moždani udar je vodeći uzrok invaliditeta – ispričale su.
Šupe napominje i kako se preko 80 posto moždanih udara može spriječiti prepoznavanjem, kontrolom, prevencijom i liječenjem rizičnih čimbenika za moždani udar uz izmjenu načina života i prehrambenih navika. Postoji 10 ključnih rizičnih čimbenika za moždani udar (MU) na koje se može utjecati: povišeni krvni tlak, povećane masnoće u krvi, šećerna bolest, poremećaji srčanog ritma, pušenje, prekomjerna konzumacija alkohola, povećana tjelesna masa, fizička neaktivnost, sjedeći način života, način prehrane. Isto tako napominje kako je važno prepoznati najčešće simptome moždanog udara, a koje opisuje akronim GROM! Međutim, kod žena postoje i posebni, nespecifični simptomi: iznenadne promjene ponašanja i stanja svijesti (uznemirenost, zbunjenost i dezorijentacija, nagla pospanost, nesvjestica), nagla glavobolja, nestabilnost, mučnina uz povraćanje, štucanje, opća malaksalost, epileptički napadi, iznenadno lupanje srca…
Neurologija Šupe naglašava što svaka žena može učiniti već danas i na koje sve načine se može prevenirati i značajno smanjiti rizik nastanka moždanog udara te savjetuje: tjelesnu i društvenu aktivnost, redovito vježbanje, pravilnu i redovitu prehranu bogatu voćem i povrćem te smanjiti unos soli, šećera i masnoća, pri čemu ističe vrijednost „mediteranskog tipa prehrane“.
– Slijedom porazne statistike o broju žena koje umiru od moždanog udara, pozivamo Goričanke da idu na preventivne neurološke preglede, nauče prepoznati simptome upozorenja i odmah zatraže pomoć, jer je pravovremena reakcija i svaka minuta ključna za ishod! – zaključile su iz Foruma žena SDP-a.
Ova objava SDP-ovke obukle crveno kako bi podržale borbu protiv moždanog udara u žena se prvi puta pojavila na cityportal.hr.