Svjetski je dan spavanja, a Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije u Velikoj Gorici organizirao je danas stručni skup na temu “San kao temelj zdravlja – medicinski i psihološki aspekti poremećaja spavanja“. Za zdravlje i dobar san, stručnjaci preporučuju da nam je potrebno od 7 do 9 sati kvalitetnog sna.
– Ovaj stručni skup organizirali smo kako bi skrenuli pažnju na važnost brige o našem snu i koliko je kvalitetno spavanje važno za sveopće zdravlje, mentalno i tjelesno. Predavanje su održali liječnica i psiholog kako bi svaki sa svoje strane približio svoj aspekt važnosti spavanja i brige za njega te kako si možemo pomoći lijekovima, ali i ne farmakološkim metodama – istaknula je Maja Stojčević, rukovoditeljica Službe za javno zdravstvo, mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti, županijskog Zavoda za javno zdravstvo.
Problem sa spavanjem danas je poprimio epidemijske razmjere, rekla je na skupu neurolog – somnolog Ana Jandrijević Tomas.
– Poremećaji spavanja uključuju brojne poremećaje za koje ljudi znaju, ali ne prepoznaju ih kao takve, a jedan od primjera je i apneja. Ona se često poistovjećuje s hrkanjem i da je to samo jedna socijalna neugodnost, no to je poremećaj u kojem bolesnik prestane disati i zbog čega njegov organizam ne dobiva dostatnu dozu kisika. Želimo doći do što više naših sugrađana i upozoriti ih ako imaju kakvih problema da nam se obrate – naglasila je Jandrijević Tomas i istaknula da nespavanje utječe i na brojne sustave u organizmu pa samim time povećava kardiovaskularni i metabolički rizik te utječe na psihičko i mentalno zdravlje.
Psiholog i kognitivno bihevioralni terapeut Ivan Zečević, govorio je o poremećajima spavanja, ali i osnovnim tehnikama koje možemo koristiti da bi ublažili simptome te kada je vrijeme da potražimo stručnu pomoć.
– Bitno je naučiti i održavati pravilnu higijenu spavanja. Neki od savjeta su da sat vremena prije odlaska na spavanje ne gledamo televizor i tipkamo po mobitelu već provesti vrijeme u nekim opuštajućim aktivnostima – savjetuje Zečević te dodaje kako su poremećaji spavanja u porastu.
Stručnu pomoć trebamo potražiti kada vidimo da naše spavanje utječe na nas, naglašeno je na skupu.
– To znači kada smo iritabilni zbog toga ili kada postanemo anksiozni te kada vidimo da nam pažnja i koncentracija zbog nespavanja lošija, teže pamtimo, fokusiramo i lako se naljutimo. Kada ne spavanje krene utjecati na kvalitetu našeg života to nam je znak i vrijeme da potražimo pomoć – zaključuje psiholog Zečević.
Tekst je dio programskog sadržaja “Moja županija”, nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.
Ova objava FOTO Stručnjaci upozoravaju: Sve lošije spavamo, a to utječe na naše psihičko i fizičko zdravlje se prvi puta pojavila na cityportal.hr.