Prijava

Vaša prijava

Na jesen kreće novi javni poziv, vrijedan 80 milijuna eura, za energetsku obnovu višestambenih zgrada

[]

Prema najavi Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, u rujnu 2023. godine raspisat će se javni poziv za energetsku obnovu višestambenih zgrada neoštećenih u potresu, s alokacijom od 80 milijuna eura, a kojim je predviđena obnova oko 300 zgrada.

Energetska obnova obuhvaća: energetski pregled i energetsko certificiranje, izradu projektne dokumentacije kojom se dokazuje energetska učinkovitost radova u obnovi, unapređenje tehničkih sustava zgrade koji uključuju tehničku opremu za grijanje, hlađenje, ventilaciju, klimatizaciju i pripremu potrošnje tople vode, sustav rasvjete te uvođenje sustava obnovljivih izvora energije (npr. dizalice topline)

Mogućnosti obnove višestambene zgrade su Integralna energetska obnova i Dubinska energetska obnova. Integralna energetska obnova obuhvaća kombinaciju jedne ili više mjera energetske obnove. Obavezno uključuje jednu ili više mjera na ovojnici zgrade kojima se ostvaruje ušteda potrebne godišnje toplinske energije za grijanje (QHnd) od najmanje 50% u odnosu na stanje prije obnove. Integralna obnova znači povećanje toplinske zaštite ovojnice zgrade (vanjskih zidova, krova te zamjenu vanjske stolarije) i sufinancira se do 60% bespovratnih sredstava za izvođenje radova i materijala. Dubinska obnova obuhvaća više mjera energetske obnove, a obavezno uključuje barem jednu mjeru na ovojnici zgrade uz mjere vezane uz tehničke sustave. Dubinska obnova zahtijeva postizanje ušteda od najmanje 50% potrebne godišnje toplinske energije za grijanje (QHnd) i najmanje 50% primarne energije (Eprim) na godišnjoj razini. Dubinska obnova znači povećanje toplinske zaštite ovojnice zgrade (vanjskih zidova, krova te zamjena vanjske stolarije) povezanu s ugradnjom obnovljivih izvora energije, te se sufinancira do 80% bespovratnih sredstava za izvođenje radova i materijala.

Uvjeti za prijavu na energetsku obnovu su Odluka suvlasnika o sklapanju ugovora za radove na energetskoj obnovi i izrada glavnog projekta. Odluku o sklapanju ugovora o izvođenju radova na energetskoj obnovi za višestambenu zgradu donose suvlasnici koja se donosi temeljem natpolovične većine glasova prema veličini suvlasničkih dijelova (nije jednakovrijedan glas suvlasnika koji ima stan do 40 m2 ili od 80 m2).

Izradom glavnog projekta od strane projektanta se mora dokazati da će poduzete mjere obnove rezultirati uštedom potrebne godišnje toplinske energije za grijanje (QHnd) od najmanje 50% u odnosu na stanje prije energetske obnove. Prijavitelj je dužan priložiti: važeći energetski certifikat, glavni projekt energetske obnove, suglasnost natpolovične većine suvlasnika po veličini suvlasničkih dijelova, te drugu dokumentaciju propisanu Javnim pozivom.

Ova objava Na jesen kreće novi javni poziv, vrijedan 80 milijuna eura, za energetsku obnovu višestambenih zgrada se prvi puta pojavila na cityportal.hr.


Sportski susreti u PŠ Lukavec