Prijava

Vaša prijava

MOST VG o javnom gradskom prijevozu: Ako mogu Šibenik, Rijeka i drugi, zašto i Velika Gorica ne bi samostalno obavljala prijevoz?

[]

Gradski vijećnici MOST-a Velika Gorica održali su konferenciju za medije na temu javnog gradskog prijevoza. Kako ističu, povod za ovu presicu su tri godine otkako je ta stranka pokrenula inicijativu za osnivanjem djelatnosti javnog komunalnog prijevoza Grada, 30 godina otkako se naš grad, kako kažu, voljom uprave grada odrekao vlastite tvrtke lokalnog linijskog prijevoza putnika, te godinu dana od osnivanja nove djelatnosti javnog gradskog prijevoza u gradu Šibeniku iz sredstava EU fondova.

-U Šibeniku su kupili desetak novih autobusa, organizirali nove linije u tri zone, karta za javni gradski prijevoz košta jedan euro, izgrađen je novi autobusni terminal i logistički centar, sve za 12 milijuna eura, od čega su građani putem proračuna platiti oko dva milijuna eura. Grad Velika Gorica već je drugi put poništio Javni natječaj za uslugu javnog komunalnog gradskog prijevoza, na prvi se nitko nije javio, a na drugom su pristigle ponude bile znatno iznad okvira koje je Grad ponudio natječajem, a to je oko 15 milijuna eura godišnje. Stoga smo ovdje kako bismo ukazali na alternativne mogućnosti organiziranja javnog gradskog prijevoza – rekao je Ivan Bekavac, gradski vijećnik goričkog Mosta. Dodao je i kako su zadnjih godina i Rijeka, Slavonski Brod, te Vinkovci izgradili nove autobusne kolodvore, te osnovali djelatnosti u postojećim gradskim poduzećima i kupili desetke novih autobusa iz sredstava EU fondova.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal.hr

Podsjetili su kako je Most Velika Gorica u nekoliko navrata zagovarao potrebu osnivanja djelatnosti javnog linijskog lokalnog prijevoza putnika na području našeg grada ili osnivanjem nove tvrtke ili nove djelatnosti u postojećoj gradskoj tvrtki, što bi, po njima, bio racionalniji pristup. Na pitanje koliko bi takav projekt koštao Grad, kaže:

–  Osnivanje djelatnosti lokalnog linijskog prijevoza u vlasništvu Grada Velike Gorice platilo bi se u velikom dijelu sredstvima fonda EU, a gradski proračun koštalo bi iznos manji od jednogodišnjeg troška usluge koncesionara, po našim procjenama od prije godinu dana to bi koštalo od 10 do 15 milijuna eura. Jesu li danas takve cijene ja ne znam, ali da su i 70 posto skuplje još uvijek je to cijena jednogodišnje koncesija. S druge strane vrijednost koju građani dobivaju je trajna. Istodobno Goričani plaćaju godišnje ZET-u šest milijuna eura, a za taj se novac vozimo uglavnom starim busevima, neredovito i loše. Nema kružne gradske linije, uz pomoć koje bi građani, pogotovo učenici u većem broju koristili vlak, nema ni linija prema poslovnim zonama. I dalje EU fondovi nude takve mogućnosti, otvorene su mogućnosti da gradska uprava promijeni obrazac razmišljanja, krenu u analizu osnivanja te nove djelatnosti i na taj način učini nešto korisno nakon dosadašnjih natječajnih promašaja – ističe Bekavac.

Na pitanje ima li možda saznanja ili prijedlog iz kojeg bi EU fonda Grad mogao očekivati sufinanciranje, kaže:

– Ja se na taj način ne bavim europskim fondovima. Pozivam gradsku upravu da potraži savjet stručnjaka. Postoje i tijela i institucije unutar Republike Hrvatske, a mogli bi zatražiti i savjet od gradova Šibenika, Rijeke, Vinkovaca ili  Slavonskog Broda koji su to već učinili, vjerujem da će im kolege iz gradskih uprava tih gradova rado pomoći u tome.

Fotokolaž: Cityportal.hr

Koordinator MOST-a VG i gradski vijećnik Damir Slojšek ističe kako se bliži početak školske godine, a Grad još nije riješio pitanje prijevoza školaraca, te dodaje kako je primio informaciju da će nakon završetka postupka pregleda i ocjene ponuda javni naručitelj, odnosno Grad Velika Gorica, donijeti Odluku koja će biti javno objavljena u elektroničkom oglasniku Javne nabave RH.  Zaključuju kako je na potezu gradska uprava.

– Imamo li u Gradu Velika Gorica znanja i hrabrosti po uzoru na druge učiniti nešto dobro za građane, iskoristiti sredstva iz EU fondova i dugoročno uštedjeti milijune eura ili ćemo postati taoci reketarenja autoprijevoznika, kao što smo bili, a i danas smo taoci volje Grada Zagreba i ZET-a, odnosno trajnog povećanja cijene koncesije i subvencija koja je danas 10 puta veća nego li prije 10 godina – završno poručuju gradski vijećnici Mosta Velika Gorica.

 

Naslovna fotografija: Ivan Bekava i Damir Slojšek, gradski vijećnici MOST-a Velika Gorica/ G.Kiš, cityportal.hr

Ova objava MOST VG o javnom gradskom prijevozu: Ako mogu Šibenik, Rijeka i drugi, zašto i Velika Gorica ne bi samostalno obavljala prijevoz? se prvi puta pojavila na cityportal.hr.