Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je godišnje izvješće o komunalnom otpadu i stopi odvojenog prikupljanja otpada namijenjenog za oporabu i recikliranje. U 2022. godini ukupno je nastalo 1.844.382 tona komunalnog otpada, što predstavlja najveće vrijednosti ukupno nastalih količina komunalnog od samog početka praćenja podataka o komunalnom otpadu (razdoblje od 1995. do 2022.). U odnosu na prethodnu 2021. godinu to je povećanje od 4 posto. Godišnja količina komunalnog otpada koja je nastala po stanovniku iznosila je 474 kilograma, što je još uvijek značajno niže od EU prosjeka koji je prema posljednjim raspoloživim podacima u 2021. godini iznosio 530 kilograma. Stopa odvojeno sakupljenog komunalnog otpada (sve vrste komunalnog otpada osim miješanog komunalnog otpada) iznosila je 46 % odnosno odvojeno je sakupljeno 844.387 t. U 2021. godini ta stopa je iznosila 43 % čime se nastavlja trend daljnjeg porasta stope odvojenog sakupljanja. Usprkos kontinuiranom povećanju, još uvijek smo daleko od cilja koji sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom i Okvirnoj direktivi o otpadu iznosi 50 posto.
Samo četiri grada u Hrvatskoj bilježe stopu odvojeno prikupljenog otpada iznad 50 posto pri čemu i dalje uvjerljivo prednjači međimurski gradić Prelog u kojem se odvaja čak 66,4 posto komunalnog otpada. Među 10 najvećih hrvatskih gradova, najuspješniji u odvajanju otpada je Osijek, u kojemu se odvaja više od 50 posto prikupljenog otpada. Rezultate iznad 40 posto postižu Varaždin i Slavonski Brod, a u zlatnoj sredini, iznad 30 posto, su Velika Gorica (35 posto), Pula i Rijeka. Najveći porast odvojenog prikupljanja komunalnog otpada u odnosu na prethodnu godinu zabilježen je za otpad od stakla – 35 posto.
Podsjetimo, i godišnje izvješće VG Čistoće pokazalo je pozitivan trend po pitanju gospodarenja otpadom.
– Prošlu godinu smo završili blizu 40 posto odvojenog otpada, a preporučeni ciljevi EU su 50 posto. Početkom ožujka prošle godine je krenuo novi sustav gospodarenja otpadom, naši građani su sjajno reagirali i u tom kratkom periodu smo udvostručili postotak prikupljenog odvojenog otpada. Time se smanjila i količina otpada koji završi u zelenoj kanti za miješani komunalni otpad, a koji pak završi na odlagalištu neopasnog otpada u Mraclinu. U prošloj godini smo tamo odložili čak 5.400 tona manje nego prethodne, stvarno možemo biti ponosni na naše građane i ostvarene rezultate – rekao nam Ivan Rak, direktor VG Čistoće.
Ova objava Gorica u zlatnoj sredini na hrvatskoj tablici po odvajanju otpada se prvi puta pojavila na cityportal.hr.