Potres koji je 28. i 29. prosinca 2020. godine zadesio područje Sisačko moslavačke i Zagrebačke županije prouzročio je mnoge štete na infrastrukturi vodnog gospodarstva. Procjenu razine oštećenja na sustavu javne odvodnje teško je ustanoviti jer se većina objekata nalazi pod zemljom. S ciljem što kvalitetnijeg sagledavanja veličine problema i procjene nastalih oštećenja VG Vodoopskrba d.o.o. kao isporučitelj vodne usluge stupila je u suradnju sa Građevinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu koji je izradio Studijsku analizu utvrđivanja visine nastale štete na sustavima javne vodoopskrbe i odvodnje na uslužnom području VG Vodoopskrbe.
– Time smo stekli preduvjete za izradu podloge za Apliciranje dodjele bespovratnih financijskih sredstava iz Fonda solidarnosti Europske unije za vraćanje infrastrukture i pogona u području vodoopskrbe i upravljanja otpadnim vodama u ispravno radno stanje. Uspjeli smo ugovoriti i u potpunosti očistiti i snimiti CCTV kamerama kompletni sustav fekalne odvodnje šireg centra grada Velike Gorice, od Avenije Pape Ivana Pavla II na sjeveru do ulice Bana Josipa Jelačića na jugu te od Fizirove ulice na zapadu do obilaznice 153. Brigade na istoku – ističu iz VG Vodoopskrbe.
Kompletno je očišćeno i snimljeno 65 kilometra cjevovoda, a pronađeno je i evidentirano ukupno 99 kvarova poput lomova, velikih puknuća cjevovoda i slično.
– Nakon lociranja kvarova krenulo se u njihovu sanaciju. Osamdeset točkastih kvarova na cjevovodima sanirano je modernom STENT metodom bez iskopa. Ona je obuhvatila čišćenje unutrašnjeg dijela oštećene cijevi, uvlačenje zakrpa „STENTA“ od staklenih vlakana impregniranih epoxy smolom pomoću specijalnih gumenih valjaka, lociranja i pritiskanja stenta na oštećen dio cijevi te nakon sušenja zakrpe izvlačenja gumenog valjka. Tako se na brz i efikasan način može udovoljiti svim tehničkim zahtjevima cjevovoda, od strukturalne stabilnosti do vodonepropusnosti. Gotovo neprimjetno izvršene su najbitnije sanacije puknuća cjevovoda i to bez narušavanja prometa, iskopa, uništavanja asfalta.. – pojasnili su iz ove goričke komunalne tvrtke te dodali kako je evidentirano još 19 lokacija cjevovoda s kvarovima koji se ne mogu sanirati bez iskopa pa će ih sanirati vlastitim sredstvima klasičnim iskopom.
Iz Vodoopskrbe ističu kako je posao odrađen u vrlo kratkom roku, odnosno svi radovi su izvedeni u roku od četiri mjeseca, od ožujka do lipnja 2023. godine.
– Ovim putem želimo zahvaliti svim sudionicima u ovom projektu od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, svim Izvođačima radova, konzultantima i ostalim sudionicima, a najviše hvala građanima Velike Gorice na razumijevanju i suradnji – poručili su iz VG Vodoopskrbe.
Ova objava Sanira se šteta na kanalizacijskoj mreži sustava javne odvodnje Velike Gorice se prvi puta pojavila na cityportal.hr.