Prije stotinu godina kako u Turopolju, tako i u većini ruralnih područja, jedina razonoda u rijetko slobodno vrijeme svakog selaka-težaka bila je seoska zabava, koje su počesto pratile i tučnjave nakon koje kapljice više. Kako nam kazuju zapisi Josipa Kovačevića, u Buševcu su pojedine mudre glave procijenile kako bi bilo dobro organizirati neki drugačiju vrstu zabave, pa su nastale dvije jednočinke – ‘Car i svinjar’ i ‘Seljak i gospodin’. Bila je to prava senzacija, a predstave koje su se prikazivale u tadašnjem zadružnom domu (današnjem kafiću Polet) bile su tako dobro posjećene da su seljaci kolima dolazili s vanjske strane doma i onda gledali s prozora. I od tog dana čarolija kazališta nikada nije napustila Buševec, gdje je sinoć održan završni program proslave povodom 100 godina njihovog Pučkog amaterskog kazališta.
– Pučko kazalište Buševec je jedno do najkompletnijih i najdugotrajnijih kazališta u Hrvatskoj, ako ne i najstarije. Čak smo i u vrijeme Drugog svjetskog rata izvodili predstave! Naš najpoznatiji član je svakako bio glumac Zvonimir Črnko, tu si i Rene i Sven Medvešek, Vanda Winter, Ana Katulić, Filip Detelić, to su ljudi s kojima se ponosimo. Nikad nismo zaboravili naš domači govor, kajkavski, a tako odgajamo i nove generacije. Trudimo se ostati svoji i pokazati kako se i to može. A obzirom kako imamo publiku koja je već generacijama odgajana uz naše kazalište, svaki put kad dajemo novu predstavu, trudimo se zadovoljiti tu visoko postavljenu ljestvicu, pa znamo reći ‘ak dobro prođemo u Buševcu, sigurno ćemo i drugdje! Dobro je da smo ih naviknuli na kvalitetu, a onda su i glumci bolje motivirani – rekao nam je Nenad Rožić, predsjednik Ogranka seljačke sloge Buševec u sklopu kojeg djeluje i amatersko kazalište.
U ovih sto godina buševski su umjetnici stvorili oko 150 predstava, koje su prikazane skoro 1300 puta, uključujući i spektakularni prikaz Turopoljske svadbe. U stvaranju predstava sudjelovalo je preko tisuću ljudi, a kroz dramsku sekciju odgojene su i brojne generacije, ističe Rožić.
– Ponosni smo što smo mjesto s nultom stopom maloljetničke delikvencije, a sve te udruge koje ovdje djeluju i svi mi smo sigurno malo tome doprinijeli. Rekao bih da su Buševčani oduvijek bili vizionari, gledali smo uvijek malo unaprijed i težili nečem boljem i drugačijem. Uostalom, mi smo prvo hrvatsko seljačko prosvjetno i dobrotvorno društvo Ogranka seljačke sloge Buševec, nismo nikad mijenjali ni ime bez obzira na sve političke promjene i sisteme, nismo to nikad dali. I u današnje vrijeme čuvamo našu nematerijalnu i materijalnu baštinu, kako bismo sačuvali našu tradiciju za buduće generacije – ističe Rožić.
Publiku su u svečanom programu svojim izvedbama oduševili braća Medvešek, koji su izveli kratki isječak iz stoljetne jednočinke ‘Car i svinjar’, a Ana Katulić sve je dobro nasmijala također isječkom iz satirične monodrame ‘Mala poduzetnica u velikoj blokadi’. Scenarij ove predstave potpisuje poznata velikogorička kazališna i filmska redateljica i scenaristica, čiji korijeni također potječu iz Buševca, a koja nam je otkrila i još jednu posebnost koja se veže za Buševec.
– Ako ćemo gledati sve nas koji smo porijeklom vezani za Buševec kao neku veliku obitelj, možemo reći kako upravo iz ovog mjesta stiže najveći broj profesionalaca sa zagrebačke Akademije dramskih umjetnosti i to na razini cijele Hrvatske! Prvi je bio Zvonimir Črnko, došli su Rene i Sven Medvešek, Vanda Winter, Filip Detelić, to su sve glumci, ja sam završila režiju, a u tajništvu akademije je cijeli život radila i Marija Brdek također iz Buševca, a sad su tamo i nove generacije obitelji Medvešek, tako da je to svakako jedan kuriozitet- otkrila nam je redateljica Romana Rožić.
Za kraj programa publika je imala prilike uživati u novoj uspješnici Pučkog kazališta Buševec – ‘Prodani dedek’.
Ova objava 100 godina Pučkog kazališta Buševec: ‘Naša publika je najzahtjevnija, pa tko ovdje dobije pljesak može reći da je uspio!’ se prvi puta pojavila na cityportal.hr.