Jutros u 9 sati počela je 14. sjednica Gradskog vijeća Grada Velike Gorice. Prije nego što je izglasan dnevni red od 23 točke, SDP-ov vijećnik Ivo Jelušić zatražio je da točka prijedloga Proračuna izostavi s dnevnog reda jer smatra da u njemu nisu navedene realne i stvarne brojke.
Nakon što Jelušićev zahtjev nije prošao, izglasan je već predloženi dnevni red te je nakon toga deset vijećnika izašlo za govornicu kako bi gradonačelniku Krešimiru Ačkaru i suradnicima postavili pitanja na Aktualnom satu.
Prvi je pitanje postavio vijećnik Lucijan Maslać o imenovanju ulice po velikogoričkom branitelju Tihomiru Tomašiću-Tihici pogubljenom na Ovčari. Kazao je kako je Odbor za imenovanje naselja, ulica i trgova kojemu je na čelu član Domovinskog pokreta odbio dati naziv ulice u našem gradu.
– Kada je u pitanju taj dio koalicijskog partnera, mi imamo sporazum o suradnji i ne bi ulazio u odnose unutar stranaka i neku problematiku. S obzirom na to da ne možete to pitati vijećnika, pitali ste mene. Predlažemo na da na nekom bilateralnom sastanku uspijete naći odgovor na postavljeno pitanje – rekao je gradonačelnik Ačkar.
Vedrana Zobeca, zanimalo je pak koje se demografske mjere provode u gradu. Privremena pročelnica Lana Krunić Lukinić odgovorila mu je kako su u pitanju brojne različite mjere, od pomoći za novorođenče, besplatni vrtići za desetosatni program od 1. rujna iduće godine. Dotaknula se i izgradnje dva nova vrtića ukupnog kapaciteta za 400 djece.
– Tu je i školska prehrana za osnovnoškolce, a odlukom Vlade RH od ove godine je i nabava higijenskih potrepština za djevojke. Osiguravamo jednokratnu naknadu srednjoškolcima, ali i stipendije. Financiramo i programe produženog boravka .. – istaknula je Krunić Lukinić.
Sigurnost u prometu pješaka i automobila na gradskim križanjima na zaobilaznici kod poslovne zone Meridian 16, zatim Fabijančićeve i Kovačićeve, A.K Miošića-Kurilovečka, zanimalo je vijećnika Damira Slojšeka. Kada će krenuti njihovo rješavanje te ukoliko je, u kojoj je fazi.
– Kada je u pitanju križanje 153. brigade i Zelene aleje, u dogovoru smo s Hrvatskim cestama pod čijoj je ingerencijom ta prometnica. Oni pripremaju semaforizaciju, a tražili smo i da se osvijetli ta prometnica. Na Aveniji Ivana Pavla, Hrvatske ceste uvode kompletno novi sustav nadzora prometa. Pripremamo projektno tehničku dokumentaciju za Japinu. Projekti su u različitim fazama – pojasnio je pročelnik Dubravko Katulić.
Ivanu Belošević, također je zanimala sigurnost pješaka. Konkretnije izgradnja nogostupa u Dolencu u Buševcu, kao i oborinska odvodnja. Na pitanje joj je odgovorio zamjenik gradonačelnika Neven Karas koji je istaknuo kako se završava izgradnja nogostupa u Petrovini, Šiljakovini do groblja, zatim u Ščitarjevu.
– Gotova je projektna dokumentacija za nogostupe za Ulicu sv. Barbare u Velikoj Mlaki i Selnici, a radit će se i za nogostup u Starom Čiču, Jagodnom i Kosnici. Svi ti nogostupi se planiraju završiti tijekom iduće godine. U planu je rekonstrukcija prometnice u Buševcu koja će se uskladiti s oborinskom odvodnjom, a isto tako izgradit će se nogostup s jedne strane ulice – dodao je Karas.
Jesu li gotovi radovi u Majerovoj ulici, zanimalo je vijećnika Ivu Jelušića koji je ujedno i predložio da na tablama naziva ulica stoji objašnjenje tko je bila osoba po kojoj nosi ime.
– Radovi su završeni, međutim ima dosta propusta. S obzirom na to da treba obnoviti gornji sloj asfalta čekamo bolje vremenske uvjete. Riješit će se sve, iako je plaćeno postoji garancija banke tako da ne postoji problem i izvođač od toga ne bježi – rekao je pročelnik Katulić.
Na drugi dio pitanja, gradonačelnik Ačkar pohvalio je prijedlog te s obzirom na to da grad ide u smjeru pametnih gradova, mogao bi se staviti QR kod putem kojeg bi građani mogli dobiti osnovne podatke.
Teškom mehanizacijom i kamionima, pri izgradnji stambenih zgrada u Gajevoj ulici, narušava se sigurnost u prometu. Izvođači ne čiste prometnicu nakon što kamioni odrade svoj posao, upozorava vijećnik Mario Zdelar kroz svoje vijećničko pitanje. Dotaknuo se i situacije pri izgradnji benzinske postaje gotovo u centru grada te ističe kako nije postavljena prometna signalizacija i zabrinut je zbog sigurnosti sudionika u prometu kao i djece koja onuda prolaze na putu do škole. Upitao je i kada će na red za obnovu doći Lomnička ulica.
– Ne može se u dvije i pol godine riješiti problem Lomničke ulice, nešto što je problem već duže vrijeme. To treba biti prioritet i biti će riješeno, ali ne stignemo odmah sve riješiti. Razmotrit ćemo situaciju i sukladno proračunskim mogućnostima će se riješiti – odgovorio je gradonačelnik te istaknuo kako osuđuje bilo kakvo ugrožavanje sigurnosti stanovnika.
– Gajeva ulica i nas žulja. U više navrata su nam kontaktirali stanovnici i upozoravali na problem blata na ulici. Komunalni redari su u više navrata izlazili, a s voditeljima gradilišta je dogovoreno ako ima više materijala, blata ili sipine na prometnici da to moraju počistiti s lopatama. Donekle smo uspjeli u tome. A kada su u pitanju radovi u A.K.Miošića, u posebnim uvjetima kod ovakvih radova van građevinske čestice dužni su postaviti prometnu signalizaciju. Ako nisu to je prekršaj. Dogovorit ćemo s komunalnim i prometnim redarima da češće obilaze te lokacije – dodao je Katulić.
Vijećnike je još zanimalo poništenje natječaja za izbor ravnateljice Dječjeg vrtića Velika Gorica, kada će na red za obnovu doći Lomnička ulica, ZET i lokalni prijevoz, ukidanje prireza, dovršetak vatrogasnog doma DVD-a Novo Čiče, deratizaciji, državnom poljoprivrednom zemljištu između Mraclina i Buševca, kao i istražnim geotermalnim bušotinama.
Sjednica je nastavljena prisegom vijećnice Dragice Stele Svračak, koja je sjela u vijećničke klupe umjesto Gorana Beusa Richembergha, a koji je iz osobnih razloga stavio svoj mandat u mirovanje.
Ova objava Gradsko vijeće ima novu vijećnicu, a na Aktualcu su se potegnula pitanja oko božinica, nogostupa, problematičnih križanja… se prvi puta pojavila na cityportal.hr.