Prijava

Vaša prijava

“Mama ovo je moj novi broj…” – ne nasjedajte! Riječ je o Smishing-u

[]

Posljednjih nekoliko tjedana sve je više građana koji su primili SMS poruke “Mama ovo je moj novi broj telefona…” ili “Bok mama moj mobitel je strgan…”, a u kojoj se nalazi poveznica ili “novi broj vašeg djeteta” na koji trebate poslati poruku. Oni koji imaju dijete, osobito ako je riječ o građanima starije životne dobi, možda će i povjerovati, nasjesti…jer kad je vlastito dijete u pitanju, uvijek nekako strahujemo da se nešto loše nije dogodilo.

No, zapravo je riječ o novoj vrsti prijevare – Smishing-u. Radi se o napadu društvenog inženjeringa, odnosno „kampanja“ pripremnih radnji radi počinjenja kaznenog djela prijevare s ciljem krađe osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka. Smishing je kombinacija SMS i Phishing krađe identiteta.

Kako objašnjavaju iz PUZ-a, Smishing prijevara provodi se na način da prevaranti, počinitelji kibernetičkog kriminaliteta pokušavaju u zabludu dovesti građane slanjem lažnih SMS poruka u kojima se nalazi poveznica (link) koja vodi prema zlonamjernom softveru.

U SMS poruci koju građani zaprime, obično se od njih traži da pritisnu odnosno aktiviraju poveznicu koja će ih usmjeriti na lažnu internetsku stranicu i/ili pristup lažnom obrascu u koje trebaju unijeti osobne, financijske ili sigurnosne podatke te na taj način postanu žrtve prijevare a prevarantima otkriju osjetljive i privatne podatke što je njihov glavni cilj.

Foto: PUZ – Smishing

Počinitelji kontaktiraju građane, ne samo u Hrvatskoj već i u drugim zemljama Europe i šire, te na prijevaran način od njih pokušavaju doći do njihovih podataka s bankovnih kartica i slično ili traže način da putem aplikacija kojima se mogu spojiti na daljinu uređaju žrtve i doći do mobilnog ili Internet bankarstva ili navesti samu „žrtvu“ da slijedi njihove upute kako bi došli u mogućnost raspolaganja s njezinim novčanim sredstvima koji se nakon toga distribuiraju na bankovne i druge račune u inozemstvu, vrlo često se radi o računima otvorenim u „trećim zemljama“.

Savjeti što učiniti kada primite smishing poruku:

– Obrišite poruke
– Ne odgovarajte na poruke
– Nemojte pritiskati poveznice, otvarati i pregledavati slike ili privitke
– Ne dijelite osobne, financijske ili sigurnosne podatke

Ukoliko smatrate da ste postali žrtva krađe identiteta SMS porukom ili ako ste otkrili osjetljive podatke poput (PIN-a, broja kreditne kartice, OIB-a i drugo), odmah to prijavite banci, a potom i policiji.

Ova objava “Mama ovo je moj novi broj…” – ne nasjedajte! Riječ je o Smishing-u se prvi puta pojavila na cityportal.hr.