Na parceli u Kurilovcu, unatoč kiši i lošim vremenskim uvjetima, sastali su se hrvatski orači na jubilarnom 20. Držanom natjecanju u oranju. Manifestacija je okupila najbolje orače iz 13 županija. Njih 13 u kategoriji premetnjaka i 12 u kategoriji ravnjaka.
Izaslanik predsjednika Vlade RH i državni tajnik pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i šumarstva Tugomir Majdak zahvalio je svim organizatorima, suorganizatorima i sponzorima, a posebno Agronomskom fakultetu koji je prihvatio izazovnu organizaciju državnog natjecanja u godini obilježavanja njihove 105. godine rada i postojanja.
– Zadovoljstvo mi je vidjeti kako oranje sve više interesira mlade generacije i kako se s njima mijenja i naša poljoprivreda. Vlada će uvijek davati podršku i sredstva kroz programe za poljoprivredu. Unatoč klimatskim nepogodama, nastojimo nadoknaditi poljoprivrednicima gubitke i podupirati njihov daljnji rad. Nastavi ćemo tako i u budućnosti, a podržavat ćemo i ovakva natjecanja koja promiču poljoprivredu i ruralni razvoj – naglasio je Majdak.
– Da smo jednu ovakvu kišu imali u srpnju na Svetoga Iliju pa onda još jednu za Veliku Gospu u kolovozu, mi bi ove godine govorili o 23 tone kukuruza, oko 8 tona soje, govorili bi o vrhunskim prinosima repe. Na žalost, godina je takva kakva je i to je poljoprivreda. No, idemo dalje, gledajmo u budućnost. Ravna brazda i uspjeh. Svi ste pobjednici – istaknuo je dekan zagrebačkog Agronomskog fakulteta Ivica Kisić.
Iako je kišno vrijeme značajno utjecalo na samu organizaciju, sve je proteklo u natjecateljskom duhu uz podršku navijača. Manifestaciju su posjetili i iz slovenske udruge orača predvođeni njihovim predsjednikom Udruge Marjanom Kardinarom.
– Ovo natjecanje ne simbolizira samo našu dugu tradiciju, već i našu ljubav i poštovanje prema zemlji koja nas sve hrani i spaja. Svaki od vas svojim trudom i vještinom pokazuje kako je rad na zemlji zahtjeva srce, predanost i znanje. Vi ste čuvari ove plemenite vještine i našeg poljoprivrednog nasljeđa. Zajedno svojim primjerom promičemo važnost poljoprivrede i njezin ključni utjecaj na naše gospodarstvo i zajednicu. Neka ovo bude prilika za nova prijateljstva, učenje i ponosno predstavljanje onoga što znamo i volimo – Morana Tomičić, predsjednica HUONO-a.
U ime gradonačelnika Krešimira Ačkara prisutne je pozdravio Marko Kos te poželio svima sreću i ravne brazde.
Nedeljko Krajnović iz Vrbovca prošle je godine na Županijskom natjecanju u Općini Dubrava izborio plasman na ovogodišnje državno natjecanje gdje je ujedno jedan od predstavnika Zagrebačke županije.
– Natječem se kategoriji plugova ravnjaka. Vrijeme nam ne otežava jer strojevi su dobri i jaki, trudimo se što boljem uspjehu. Iza mene je nekoliko županijskih natjecanja, a ovo mi je prvo državno. Najbitnija je dobra volja i trening. Pripremao sam se na svojim parcelama strnokosa i kukuruzišta – kazao nam je mladi poljoprivrednik Krajnović.
Prvo natjecanje u oranju održano je 1995. godine prisjeća se Dario Pardo iz Ministarstva poljoprivrede, ali inače predsjednik Udruge orača Zagrebačke županije.
– U ovim natjecanjima sam od samih početaka te sada s toliko godina odmaka mogu reći da smo postigli one zacrtane ciljeve. Jedan od je bio da se ujednačimo s tehnologijom koja se koristila u drugim zemljama, sada smo došli do toga da imamo natjecatelje u kategorijama plugova ravnjaka i premetnjaka na razini cijele države. Oni su uspjeli nabaviti malo bolje plugove na kojima se to može podešavat. Najvažnija stvar je da su se svi ti orači iz naših krajeva počeli međusobno družiti i razmjenjivat informacije o samom oranju. To je ono što smo mi htjeli postići. Natjecanja imaju edukacijski karakter. Da bi opremu koju imamo dobro iskoristili moramo znati kako ju podeseiti i s njome raditi – ističe Padro te dodaje kako će već idući vikend u Farkaševcu biti održano 22. Županijsko natjecanje orača.
Natjecanje se provodi pod 16 kriterija ocjenjivanja koji su zadani od Svjetske oračke organizacije. No, on je prilagođen hrvatskim oračima te postoji 12 ocjena, ali se ocjenjuje 16 kriterija. Suci su prošli obuku i certificirani su da bi mogli ocjenjivati od ulaza, izlaza, pravca, naoranosti…što su i neki od kriterija natjecanja.
Inače, ove godine Zagrebačka županija izdvojila je 2,7 milijuna eura za razvoj poljoprivrede i ruralnog prostora.
– Javni pozivi su pri kraju i sve će biti utrošeno. Bit će dovoljno za ovu godinu, a nastavit ćemo s potporama pa naši poljoprivrednici mogu i iduće godine očekivati iste ili slične mjere. Što se tiče biljnih proizvodnja, suša je sve pogodila i svi trpe štetu smanjenih prihoda i više troškova. Tako da je prinos manji u prosjeku za 20 posto na ratarskim kulturama, a kod voćarskih do 30, a nekim nasadima i 50 posto niži prinos. U velikogoričkom kraju tu je prinos čak i do 50 posto niži – istaknuo je Josip Kraljičković, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvitak.
Inače, pobjednici ovogodišnjeg 20. Državnog natjecanja će predstavljati Republiku Hrvatsku na Svjetskom natjecanju u oranju koje će se sljedeće godine održati u Češkoj.
– Ovim putem najavljujem kako će Republika Hrvatska po drugi puta biti domaćin Svjetskog natjecanja. U rujnu 2026. godine u Osijeku će se okupiti najbolji svjetski orači, a mi ćemo ponovo pokazati kakvi smo dobri domaćini – najavio je Majdak.
Ova objava FOTO Najbolji hrvatski orači danas su u Velikoj Gorici pokušali izboriti plasman na Svjetsko natjecanje se prvi puta pojavila na cityportal.hr.