Ovom znakovitom rečenicom autor Marko Toth započeo je svoju slikovnicu za djecu „Maksov prvi potres“, kako bi ohrabrio male čitatelje u slučaju događanja neugodnih situacija, poput potresa koji je pogodio Hrvatsku. Maks, glavni lik slikovnice, doživljava potres, prvi u životu, susreće se vlastitom uznemirenošću i uči kako se smiriti, zaštititi tijekom potresa i pripremiti za buduće potrese, čime ova ilustrirana edukativna dječja knjiga predškolcima i školarcima na prilagođen način nudi informacije o potresima i zaštitnim ponašanjima sa psiho-edukacijskim elementima.
– Ideja se slučajno rodila u mojoj glavi dok sam jednoga jutra stajao u prometnoj gužvi. Nisam ni slutio da će se za dva tjedna u Sisačko-moslavačkoj županiji dogoditi potres, i to sam shvatio kao znak da pretočim ideju u djelo – ovu slikovnicu, koja je svojevrsni poklon zajednici u kojoj živim i radim – rekao je autor, po struci psiholog, na predstavljanju slikovnice.
Izdavač djela je Veleučilište Velika Gorica, čija je Tamara Čendo Metzinger podsjetila kako od osnutka ova ustanova na različite načine doprinosi razvoju društvene zajednice.
– U slikovnici je obuhvaćen spoj znanja iz područja psihologije i upravljanja u kriznim uvjetima čime smo ponudili načine kako pomoći djeci da se nose u kriznim situacijama, i kako oni sami sebi mogu pomoći i zaštititi se. – rekla je Metzinger.
Izdavanje je sufinancirala Zagrebačka županija s 3.900 eura a moći će se posuditi u školskim knjižnicama. Zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec podsjetio je kako je potres za sve nas bio traumatično iskustvo.
– To iskustvo imali su i naši najmlađi, koji su u tom trenutku doživljavali prirodnu katastrofu još dublje nego odrasli. Zato smo sa zadovoljstvom pomogli da slikovnica ugleda svjetlo dana, jer je i to način na koji brinemo o našim mladima – poručio je Kolarec.
Recenzentica dječje knjige, Nataša Jokić-Begić, objasnila je kako naš odgovor na krizne situacije ovisi na razumijevanju što naša psiha i tijelo prolazi tijekom neugodnih situacija.
– Ono što ćete naći u ovoj slikovnici su dvije stvari. Prva je objašnjenje dubokih tektonskih promjena koje se događaju u dubini zemlje, a druga je razumijevanje naših dubokih psiholoških promjena koje zapravo na sličan način pogađaju i našu psihu – objasnila je Jokić-Begić.
Primjercima ove slikovnice, koju je ilustrirala Doroteja Bačurin i koja služi kao priručnik za najmlađe u kriznim situacijama, opremit će se školske knjižnice na području Zagrebačke županije.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Ova objava “Za Maksa i svu djecu, da pronađu hrabrost u sebi” se prvi puta pojavila na cityportal.hr.