Prijava

Vaša prijava

Za istim stolom: Stručnjaci i poljoprivrednici o izazovima ekološke proizvodnje

[]

Kako bi se potaknulo kreiranje i provedba mjera i aktivnosti koje će doprinijeti bržem razvoju ekološke poljoprivrede, Zagrebačka županija je u Hotelu International organizirala konferenciju “Novi izazovi razvoja ekološke poljoprivrede”. Okupila je stručnjake, poljoprivrednike i donositelje odluka kako bi raspravili o ekološkoj poljoprivredi kao okosnici otpornijeg i održivijeg prehrambenog sustava. Ekološka poljoprivreda je u usponu u Republici Hrvatskoj – istaknuo je državni tajnik u ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak.

–Prošle godine bilježili smo pad od 10 posto ekološke poljoprivredne proizvodnje u odnosu na 2022. godinu iz razloga što su se zbog globalnih promjena cijene proizvoda u ekološkoj i konvencionalnoj proizvodnji približile. No, ove godine imamo povećanje ekološke proizvodnje za 5 tisuća hektara u odnosu na lani, što znači da se vraćamo prema rekordnoj 2022. godini kada smo imali 129 tisuća hektara u funkciji ekološke poljoprivredne proizvodnje. – istaknuo je Majdak.

Foto: Zagrebačka županija

Hrvatska je ove godine osigurala 93,5 milijuna eura potpora poljoprivrednicima kroz eko-sheme, a uz podršku EU-a i nacionalnih inicijativa, ima priliku postati primjerom uspjeha u ovom području – poručila je europarlamentarka Sunčana Glavak.

–Ono što nas definira je Europski zeleni plan koji do 2030. godine predviđa 25 posto površina pod ekološkim uzgojem. Naravno, da to mora biti u skladu sa mogućim, a tržište i ekonomska potražnja mora biti osnovica za bavljenje organskom ili ekološkom poljoprivredom bez birokratskih prepreka. – rekla je Glavak.

Ekološka poljoprivreda je jedan način ublažavanja posljedica klimatskih promjena – poručila je potpredsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, Marijana Petir, ističući faktor smanjivanja emisija CO2 koja dolazi iz poljoprivrede.

Foto: Zagrebačka županija

–Naš Odbor je zatražio od Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva održivog razvoja da redefiniraju pravila zelene javne nabave, kako bi se barem 20 posto ekoloških proizvoda i proizvoda iz kratkih lanaca opskrbe našlo na tržištu. Uočili smo, naime, ogromne probleme u sustavu. Imamo mali broj prerađivača u ekološkoj poljoprivredi što znači da i dalje proizvodimo sirovinu a uvozimo gotove proizvode.

Obzirom na financijska izdvajanja za poljoprivredu, Zagrebačka županija je vodeća hrvatska regija – naglasio je zamjenik župana Ervin Kolarec.

U kontinuitetu pratimo potrebe poljoprivrednih proizvođača, ali i potrošača. Zagrebačka županija je bila prva po pitanju afirmacije ekološke poljoprivrede. Naime, naša županija je prije više od 20 godina pokrenula sufinanciranje ekološke proizvodnje – podsjetio je Kolarec.

Foto: Zagrebačka županija

Drugi suorganizator konferencije bio je Ured Saveznog ministarstva poljoprivrede, šumarstva, regija i vodnog gospodarstva pri Veleposlanstvu Republike Austrije u Zagrebu. U Austriji ima preko 24 tisuće ekoloških gospodarstava a na 27 posto površina gospodari se ekološki. Poticaj i pomoć u ekološkoj poljoprivredi našoj županiji dala je Poljoprivredna komora Gradišće iz Austrije, čiji je predsjednik Nicolaus Berlakovich naglasio upravo da bez podrške nema napretka.

Drago mi je da smo u proteklim godinama dali podršku Zagrebačkoj županiji u poticanju ekološke proizvodnje, po uzoru na naša iskustva u Austriji. U Gradišću imamo 38 posto poljoprivrednih površina pod ekološkom poljoprivrednom proizvodnjom, ,tako da to iskustvo želimo prenijeti našim partnerima u Hrvatskoj – rekao je Berlakovich.

Perjanica u razvoju ekološke poljoprivrede u Hrvatskoj je ekološko imanje „Zrno eko“ iz općine Dubrava, čiji je direktor David Pejić proglašen najboljim ekološkim poljoprivrednikom u EU u 2022. godini. Obrađuje 20 hektara površine i zapošljava oko 40-ak ljudi te u svom proizvodnom asortimanu nudi preko 150 certificiranih ekoloških proizvoda.

Foto: Zrno eko

Ekološki proizvodi ne narušavaju naše zdravlje i ne ostavljaju negativan otisak u okolišu, što je u konačnici činjenica da su ekološki proizvodi jeftiniji od konvencionalnih – smatra Pejić.

Panel rasprava dala je smjernice u nabavi repromaterijala za ekološku proizvodnju, promociji eko proizvoda, označavanju, administrativnim preprekama, strateškim dokumentima i ostvarenju zadanih ciljeva, organizaciji ekoloških poljoprivrednika u zajedničkom nastupu na tržištu.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Ova objava Za istim stolom: Stručnjaci i poljoprivrednici o izazovima ekološke proizvodnje se prvi puta pojavila na cityportal.hr.