Prijava

Vaša prijava

Otišli smo u šoping u Sloveniju i usporedili cijene – evo računice

[]

Na dan kada je na snagu stupila Vladina odluka o ograničenju cijena 70 osnovnih proizvoda i dan trećeg bojkota trgovina u Hrvatskoj, u petak 7. veljače zaputili smo se u susjedstvo kako bi na licu mjesta provjerili, imaju li zaista naši susjedi povoljnije cijene namirnica u trgovačkim centrima.

Brežice, pogranični grad u Sloveniji, činio nam se najbližim. Od Velike Gorice udaljen cca 40 minuta. Kako bi ‘izbjegli  vinjetu’ išli smo preko ‘male Bregane’ za Mokrice i Ribnicu, i vožnjom usporedno s autoputom stigli u Brežice, koje trgovačke lance imaju odmah na ulazu na Cesti svobode. Riječ je o Eurospinu, Hoferu, Lidlu, a u blizini je i Interspar.

Slovencima je ova subota neradna. Obilježavaju Prešernov dan, u sjećanje na velikana romantizma, Francea Prešerna. Moramo priznati da, kada im je nacionalni praznik na dan smrti slavnog pjesnika, zaista drže do svoje kulturne baštine.

No, drže Slovenci i do svojeg standarda. Prema podacima Forbesa, prosječna neto plaća u Sloveniji 2023. godine iznosila je 1445 eura neto, što je tada u odnosu na hrvatski prosjek bilo 25,87 posto više.

U posljednjih pola godine ili i više, njihove blagajne sve češće pune i Hrvati. Na parkingu trgovačkog lanca Lidl pola je automobila SLO registracija, dok ostalu polovicu čine HR tablice, i to ZG i KR oznake. Dali smo si truda, i omjer je zaista pola-pola. Uoči spomenutog praznika bila je poveća gužva, iako se među policama većinom mogao čuti glasni žamor na hrvatskom jeziku. Kao da smo ‘doma’.

Unatoč tome, bez većih čekanja kupili smo namirnice za usporedbu, a ovdje ćemo izdvojiti samo dvije, i to ‘slatke’.

Nutella

Nutella, na lošem glasu zbog količine šećera i palminog ulja i dalje je omiljeni namaz u domaćinstvima i čest predmet usporedbe kada su cijene u pitanju. U slovenskom Lidlu košta 6,49 za kilogram, dok je u hrvatskom, cijena za kilogram 9,49 eura! Inače, u drugim trgovačkim lancima kod nas samo 750 gramska nutella prodaje se po oko 7,40 eura.

Čokoladne bananice

Veće pakiranje od 600 grama u slovenskom Lidlu košta 3,09 eura, a u hrvatskom je pakiranje od 300 grama 2,59 eura. Velika razlika.

Po druge proizvode skoknuli smo do obližnjeg Interspara. Prvo primjećujemo da slovenski Spar ima karticu pogodnosti za kupce koja im omogućava kupnju proizvoda po cijenama nižim i do 40 posto(!!!), što Hrvatska inačica do sada nije uvela.

U Intersparu nismo ništa kupili, ali smo zabilježili cijene s popustom, koje se obračunavaju na temelju kartice vjernosti.

Persil kapsule za pranje rublja

Paket od 40 komada kapsula trajno je snižen za 36 posto, i cijena mu je 18,95 eura. Isti takav paket danas u našem Intersparu košta 19,99 eura.

Ariel praškasti deterdžent za rublje

Giant pack Ariela za 115 pranja je 31,99 eura, po trajno sniženoj cijeni od 28 posto. Hrvatski Spar ovakvo veliko pakiranje nema u ponudi. Najveći paket je onaj za 60 pranja i drži ga po cijeni od 23,99 eura.

Čokolino

1 kg našeg čokolina Slovenci prodaju po 8,63 eura, po akcijskoj cijeni sniženoj za 20 posto. Na policama hrvatskog Interspara redovna cijena mu je 8,99 eura., što je prihvatljivo budući da je to hrvatski proizvod koji se izvozi.

Milka čokolada 300 grama

‘Velika’ Milka košta 3,79 eura sa njihovom karticom pogodnosti, a ako ju nemate, na akciji ćete ju platiti 4,39, dok joj je redovna cijena 5,49 eura. U našem  Intersparu drži cijenu od 5,99 za 270 grama!

Cedevita

Još jedan hrvatski proizvod, omiljeni napitak kojeg se na godinu u Hrvatskoj proizvede čak 9 .000 tona, u slovenskom Sparu bez akcije pakiranje od 900 grama prodaje se po 6,59 eura. U Hrvatskoj je redovna cijena Cedevite 6,39 eura, bar što se Sparta tiče. Dakle, ista situacija kao i sa čokolinom.

Ovo su samo neke namirnice koje smo kupili, a naš šoping izlet završio je punim gepekom, no veći dio špeceraja kupili smo u Hoferu, koji zasad nema trgovine u Hrvatskoj, no cjenovno je povoljniji u velikom dijelu osnovnih namirnica. I kvaliteta većine namirnica također je zadovoljila naše potrošačke kriterije.

VAŽNO je naglasiti da ovo NIJE članak koji potiče kupnju i trošenje hrvatskog novca u susjednim zemljama, već pokazatelj da potrošač ima alternativu i da se koplja ne moraju lomiti na kupcima.

Za očekivati je da će se u skorijoj budućnosti ipak nešto promijeniti, jer kupci iz tjedna u tjedan podržavaju bojkot, bolje planiraju kupnju, odgovorniji su prilikom kupovine i pokazuju da su važan kotač koji utječe na kreiranje cijene.

To je pokazala i anketa Cityportala, u kojoj se jučer 70 posto anketiranih izjasnilo da podržavaju bojkot trgovina, 18 posto ih je bilo protiv, 6 posto bojkotira trgovine ali ne i kafiće, a 6 posto ide u trgovinu u provjeru tko od susjeda ne bojkotira kupnju.

Ova objava Otišli smo u šoping u Sloveniju i usporedili cijene – evo računice se prvi puta pojavila na cityportal.hr.