Prijava

Vaša prijava

Naše “planjke” na putu po Hrvatskoj, prva stanica Ivanić Grad

[]

Kako su nekada naši stari gradili kuće? Kojim materijalima i tehnikama su se služili? Što im je od alata bilo tada dostupno?

Na ova pitanja odgovorile su viša kustosica dokumentaristica Maja Ergović iz Muzeja Turopolja i izv. prof. dr. sc. Sanja Lončar sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju, posebnom izložbom  “Planjke, vukli, cifre” “, koja je plod dvogodišnjeg dokumentiranja drvene arhitekture, kroz projekt “Ruralno graditeljstvo na području Turopolja”.

Izložba je u Muzeju Turopolja bila otvorena od prosinca 2023. godine do lipnja 2024. godine, a autorice su za svoj izvanredan rad dobile i priznanja struke.

Posebno priznanje dodijelilo im je Hrvatsko muzejsko društvo u kategoriji za provedeni istraživački rad koji je rezultirao izložbom, dok su od strane Hrvatskog etnološkog društva 2023. godine dobile godišnju nagradu Milovan Gavazzi za izuzetna ostvarenje u promicanju etnološke struke, u kategoriji zaštite kulturne baštine.

Nakon Velike Gorice, izložba ”Planjke, vukli, cifre” otputovala je u prostor Muzeja Ivanić-Grada, u zgradu muzejske čuvaonice u staroj školi u Dubrovčaku Lijevom, koja je sagrađena davne 1903. godine, a lani temeljito obnovljena.

—Težnja nam je da pokažemo tehnike nekadašnje gradnje koju je istisnula moderna arhitektura i sintetički materijali. Ukrašavanje te gradnje u prošlosti također je bila prava umjetnost, i ne samo na području Turopolja već i u drugim krajevima kontinentalne Hrvatske. Zato mogu najaviti da će izložba 03.travnja biti postavljena i u Državnom arhivu u Sisku, u mjesecu lipnju u Samoborskom muzeju a krajem ove godine plan nam je planjke, vugle i cifre postaviti u Muzeju u Brdovcu — najavila je autorica Maja Ergović, dodavši da je posebno važno da ju pogledaju mladi, učenici i studenti, jer nam drvena arhitektura nestaje pred očima.

Veliki doprinos u stvaranju građe i njenoj prilagodbi za izložbu te u oblikovanju vizualnog identiteta dali su stručni suradnici izv. prof. dr. sc. Hrvoje Tomić  s Geodetskog fakulteta, zatim majstor tesar Pepo Cvetković, majstori stolari Goran Selanac i Marijan Dragičević s učenicima  iz Srednje Strukovne škola Sisak.

Izložba u Dubrovčanku Lijevom ostaje otvorena do 21. ožujka radnim danom od 8 do 16 sati.

Ova objava Naše “planjke” na putu po Hrvatskoj, prva stanica Ivanić Grad se prvi puta pojavila na cityportal.hr.