Sinoć su u Velikoj Gorici započeli Dani Europske baštine koji će trajati do nedjelje. Istovremeno je u Muzeju Turopolja otvorena i izložba ‘Ugodno i komforno stanovanje u obnovljenom turopoljskom čardaku’ koje je okupilo veliki broj znatiželjnika.
Prezentirani su rezultati dobiveni istraživanjem provedenim u Projektu dokumentiranja stambene graditeljske baštine kojim je evidentirano 37 objekata, čardaka i prizemnica u Okuju, Mraclinu, Buševcu i Kučama tijekom protekle dvije godine.
– Svi smo svjedoci propadanja naše tradicijske drvene arhitekture iz godine u godinu, ali smo i svjedoci da se ona u privatnom vlasništvu u nekim obiteljima jako dobro čuva. Pokazalo se bitnim dokumentirati tu baštinu. Organizacijski su cijeli projekt započeli Konzervatorski odjel u Zagrebu Ministarstva kulture i Upravni odjel za društvene djelatnosti Grada Velike Gorice. Projekt na terenu provode diplomirana etnologinja Maja Ergodić, Damir Kremenić koji radi arhitektonske snimke i fotograf Željko Ljubek koji fotografski dokumentira te objekte – rekla je ravnateljica Muzeja Turopolja Margareta Biškupić.
Evidentirane kuće, čardaci i drvene stambene zgrade
– Svi smo čuvari baštine, vlasnici, majstori konzervatori, muzejanci i različiti stručnjaci te inicijatori ove manifestacije, a to je grad Velika Gorica. Ovo je prilika za istaknuti da se prema broju obnovljenih zgrada, grad Velika Gorica svrstava u sami vrh. Ova manifestacija jedinstvena je i za svaku pohvalu. Kuća čardak ili prizemnica, drvena stambena zgrada tehničko je i umjetničko djelo, a život u njoj zadovoljava i najsuvremenije standarde – istaknula je konzervatorica Ana Mlinar iz Ministarstva kulture.
– Jedan moj prijatelj je rekao “ja kad prođem dlanom po svojoj rastovini, prođem cijelu svoju povijest, kao da prođem cijeli genotip, kao da živim sve ono što je u meni, što je bilo prije mene i što će biti”. Mi koji smo rođeni ovdje, koji smo ovdje odrasli, ali i neki koji su ovamo došli, znaju vrijednost toga – nadodao je gradonačelnik Dražen Barišić.
Priznanja vlasnicima objekta
Na samom kraju svečanosti dodijeljena su priznanja vlasnicima objekata Slavku Medakoviću, Dorotei Šafran Kovačić, Slavku Cvetniću, Vesni Lastrić, Josipu Roginiću, Ljerki Cvetnić i Barici Kos.
Događanja u čijem središtu je kulturna baština nastavit će se sve do nedjelje, kada će se posljednjeg dana manifestacije u 18 sati održati sveta misa u drvenoj kapelici Svetog Ivana Krstitelja u Buševcu povodom otvorenja ovog sakralnog objekta nakon obnove. Nakon svete mise u 19 sati održat će se i koncert Velikogoričkog komornog ansambla, a prigodnom programu pridružit će se i Ogranak seljačke sloge Buševec.
PROGRAM DOGAĐANJA
Danas, 13 sati, Gradska knjižnica Velika Gorica
Predavanje “Pogledićansko” zemljište u Velikoj Gorici: Primjer modernizacije Turopolja u kontekstu jezgre i periferije
Predavač: Hrvoje Malčić
Pričom o Franji pl. Poglediću i “pogledićanskom” zemljištu prikazat će se povijesni razvoj i modernizacija Turopolja i Velike Gorice u drugoj polovici 19. stoljeća.
Sutra, subota 10 – 17 sati, Kurija Modić Bedeković, Donja Lomnica
Otvoreni dan u kuriji Modić-Bedeković
Obnova kurije Modić Bedeković i njezina pokretnog inventara vrijedan je doprinos spomeničkoj baštini Turopolja. Impozantan jednokatni, drveni dvor, izgrađen na početku 19. stoljeća, svojim šarmom privlači brojne posjetitelje. Ovaj program omogućuje i poziva na šetnju parkom i kurijom u ozračju prohujaloga vremena.
Nedjelja, 18 sati, Kapela sv. Ivana Krstitelja, Buševec
18 sati misno slavlje
19 sati koncert Velikogoričkoga komornog ansambla
20 sati Tradicijska okućnica Ogranka “Seljačke sloge” Buševec